Skip to main content

Robert F. Kennedy mlađi pokreće nezavisnu kandidaturu za Bijelu kuću

Planeta 11. окт 2023.
5 min čitanja

"Kennedy je u prethodnom periodu otuđio članove vlastite porodice i mnoge demokrate svojim promovisanjem teorija zavjere, odbacivanjem naučnih shvatanja i prihvatanjem pojedinih krajnje desničarskih političkih figura"

Robert F. Kennedy mlađi najavio je početkom sedmice da će se kandidovati kao nezavisni kandidat za Bijelu kuću.

Analitičari smatraju da će njegov ulazak u utrku dodati nepredvidivost američkim predsjedničkim izborima sljedeće godine, dok ankete sugerišu da bi mogao uzeti glasove i od predsjednika Joea Bidena i od Donalda Trumpa, pišu svjetski mediji.

‘Nezavisnost’ od korporacija, medija i stranaka

U potezu koji bi mogao poremetiti dinamiku izbora 2024., Robert F. Kennedy mlađi je najavio da će nastaviti svoju predsjedničku utrku kao nezavisni kandidat, okončavši svoju dugotrajnu potragu za demokratskom nominacijom protiv sadašnjeg predsjednika, napisao je Njujork tajms (The New York Times).

Govoreći pred mnoštvom pristalica ispred Nacionalnog ustavnog centra u Filadelfiji u ponedjeljak, 9. oktobra, Kennedy (poznat i kao RFK) je rekao je da predstavlja „populistički pokret koji prkosi podjeli lijevo-desno“.

„Demokrate se plaše da ću pokvariti izbore predsjedniku Bidenu, a republikanci se boje da ću ih pokvariti Trumpu“, rekao je. „Istina je da su obojica u pravu. Moja je namjera to pokvariti obojici.

Otkako je objavio svoju kandidaturu u aprilu, 69-godišnji Kennedy je, prema pisanju Njujork tajmsa, bio oštar kritičar demokratskog vodstva, govoreći da je stranka odustala od svojih načela i da je korumpirana.

U 45-minutnom govoru u ponedjeljak, Kennedy je govorio o „državi nadzora“ i „tiraniji korupcije“, te je citirao Stari zavjet, Johna Adamsa, Martina Luthera Kinga Jr, i vlastitog oca.

Međutim, naglašava Njujork tajms, Kennedy je u prethodnom periodu otuđio članove vlastite porodice i mnoge demokrate svojim promovisanjem teorija zavjere, odbacivanjem naučnih shvatanja i prihvatanjem pojedinih krajnje desničarskih političkih figura.

Istovremeno je izgradio bazu podrške sastavljenu od nezadovoljnih birača u cijelom političkom spektru, napisao je list, dodajući da je Kennedy u ponedjeljak rekao svojim pristalicama da „proglašavaju nezavisnost“ od podužeg popisa percipiranih protivnika koje uključuju velike korporacije, medije i dvije glavne političke stranke.

Supporters react as Presidential candidate Robert F. Kennedy, Jr. speaks during a campaign event at Independence Mall, Monday, Oct. 9, 2023, in Philadelphia. (AP Photo/Matt Rourke)

Uticaj na ishod

Sin Bobbyja Kennedyja čini nervoznim i Trampov i Bajdenov tabor dok mnogi glasači u SAD traže alternativu, napisao je Tajms (The Times) istaknuvši da će njegov ulazak u utrku donijeti nepredvidivost predsjedničkim izborima sljedeće godine.

Prema anketi koja je sprovedena prošle sedmice, Kennedy je imao 14 posto podrške u trostranom natjecanju s Bidenom (31 posto) i Trumpom (33 posto), a daleko više republikanaca nego demokrata ima povoljno mišljenje o Kennedyju.

Njegovi rezultati su, naglašava Tajms, najveći za nezavisnog kandidata otkako se Ross Perot kandidovao 1992. i 1996. godine.

„Postojali su nezavisni kandidati u ovoj zemlji i ranije, ali ovaj put će biti drugačije“, rekao je Kennedy u ponedjeljak pred oko 2.000 ljudi. „Ovog puta, nezavisni kandidat će pobijediti.“

Nezavisni kandidati se rijetko probijaju u konkurenciji za predsjednika SAD, ukazao je Tajms, dodajući da je posljednji koji je osvojio glasove u bilo kojoj saveznoj državi bio George Wallace, koji je imao pet posto podrške kad je bio treći 1968.

Međutim, ističe londonski list, nezavisnim kandidatima se nerijetko pripisuje uticaj na ishod izbora.

Kennedyjeva najava uslijedila je manje od sedmicu dana nakon što je ljevičarski akademik Cornel West napustio Zelenu stranku u korist nezavisne kandidature, dok centristička skupina No Labels također planira istaći kandidata iduće godine ako dvije glavne stranke biračima ponovno predstave Trumpa i Bidena, što je, dodaje Tajms, gotovo izvjesno.

Porodično naslijeđe i teorije zavjere

RFK mlađi, potomak najuglednije porodice u demokratskoj politici, jedan je od nekoliko potencijalnih izazova koje predstavlja treća strana u odnosu na Bidena i Trumpa, ali kojeg više favorizuju republikanci nego demokrate, napisao je Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).

Nedavna anketa njujorškog lista pokazala je da mu je 48 posto republikanaca dalo pozitivne ocjene u poređenju s 21 posto demokrata.

Ipak, da bi došao na izbore Kennedy sada mora raditi, ističe Volstrit džurnal i dodaje da nezavisni predsjednički kandidati moraju zatražiti da budu stavljeni na glasački listić u svih 50 država i Distriktu Kolumbija, a mnoge države zahtijevaju opsežnu operaciju prikupljanja potpisa kako bi se kvalifikovale.

Bidenovi savjetnici odbacivali su potencijalni uticaj izazova nezavisnih kandidata, poput Kennedyja, Westa ili eventualnog kandidata ispred No Labels-a, rekavši da će većina birača napraviti binarni izbor između Bidena i Trumpa.

Međutim, naglasio je Volstrit džurnal, savjetnici su svjesni da bi svaka promjena u glasovima u malom broju država, kao što su Pensilvanija, Viskonsin i Mičigen, mogla uticati na ishod izbora.

Neki politički stručnjaci smatraju da je Kennedyjev ulazak opasan za Trumpa i desnicu, dok su drugi rekli da bi to moglo uticati na Bidena, napisao je list, ukazujući na izjave analitičara koji tvrde da je „sve što dijeli anti-Trumpovu koaliciju loše“.

Tokom svoje kampanje, Kennedy je nastojao naglasiti svoje porodično nasljeđe, ali je također širio teorije zavjere i bio je optuživan za antisemitizam i rasizam, napisao je njujorški konzervativni list, dodajući da je RFK iznio niz tvrdnji koje su opovrgli stručnjaci za javno zdravstvo. Na primjer, povezivao je dječje vankcine s autizmom i sa sumnjom se odnosio na sigurnost vakcine protiv COVID-19. Što se tiče drugih tema, postavio je pitanje dovodi li izloženost Wi-Fi-ju do raka.

Republikanci negoduju, demokrate šute

Zaokret Roberta F. Kennedyja mlađeg prema nezavisnoj utrci za predsjednika naišao je na otpor lidera Republikanske stranke i Trumpove kampanje dok demokrate van Kennedyjeve porodice uglavnom šute, napisao je Vašington post (The Washington Post).

Nacionalni komitet Republikanske stranke je u saopštenju opisao Kennedyja kao „samo još jednog radikalnog, krajnje lijevog demokratu“ dok su iz Trumpove kampanje poručili da „kandidatura RFK-a nije ništa više od projekta ispraznosti za liberalnog Kennedyja da unovči ime svoje porodice“.

Napadi su, prema pisanju lista, uslijedili jer su demokrate uglavnom šutjeli o Kennedyjevoj najavi, odražavajući relativni optimizam među vodećim stranačkim stratezima da Kennedy kao nezavisni kandidat predstavlja malu prijetnju Bidenu.

Republikanci su u početku navijali za Kennedyjevu kampanju kao demokrate, jer je tvrdio da su Biden i njegovi savjetnici odgovorni za stvaranje uslova rata u Ukrajini, da su napali slobodu govora pokušavajući ograničiti javnu raspravu o sigurnosti vakcina.

Demokrate su također u početku izrazili zabrinutost, budući da je Kennedy u nekim anketama imao određenu podršku demokrata, koja je s vremenom opala.

RFK mlađi je, ističe list, nećak predsjednika Johna F. Kennedyja i sin bivšeg državnog tužioca Roberta F. Kennedyja, koji su obojica ubijeni 1960-ih.

Kennedyjeva porodica je, prema pisanju Vašington posta, podijeljena oko njegove kampanje, a neki od prisutnih podržali su njegov govor u ponedjeljak. Četvero njegovih braće i sestara objavilo je u ponedjeljak zajedničku izjavu u kojoj osuđuju njegovu nezavisnu kandidaturu kao „opasnu za zemlju“.

Dug je put

Iako se Kennedy dugo identifikovao kao demokrata i često se pozivao na svog pokojnog oca i strica, posljednjih godina je izgradio bliske odnose s osobama krajnje desnice, ističe Asošiejtid pres (The Associated Press).

Kennedy se, prema pisanju AP, pojavio na kanalu koji vodi teoretičar zavjere Sandy Hook Alex Jones i bio je glavni dio turneje ReAwaken America Tour, hrišćanskog nacionalističkog programa koji je organizovao Trumpov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Flynn.

Govoreći u ponedjeljak u Filadelfiji, RFK je jasno dao do znanja da ne želi biti povezan ni s jednom strankom, dok su stotine pristalica nosili natpise „Proglasite svoju nezavisnost“ i povremeno skandirajući „RFK, do kraja!“.

Eklektična mješavina razočaranih demokrata, Trumpovih glasača koji traže promjenu i političkih autsajdera koji kažu da se njihove ideje ne slažu ni s jednom stranom, insistirali su na tome da ih Kennedy može sve ujediniti, napisao je Asošiejtid pres uz ocjenu da će Kennedyjeva novonastala kampanja, ipak morati da pređe dug put kako bi se natjecala s finansiranjem, podrškom i iskustvom koje imaju Trumpova i Bidenova kampanja.

(Radio Slobodna Evropa, foto: Beta-AP)