"Za pet godina u Crnoj Gori je ubijeno 17 žena. Svaka treća žena u Crnoj Gori doživi neki oblik nasilja"
U Podgorici je u petak, ispred zgrade Vlade, organizovan protest protiv nasilja nad ženama sa kojeg je zatraženo da femicid bude posebno krivično djelo i poručeno da Crna Gora hitno mora uvesti strožu kaznenu politiku za počinioce nasilja nad ženama.
Na protestu koji je organizovan u susret Međunarodnom danu borbe protiv nasilja nad ženama okupljeni su nosili transparente “Dokle mislite opravdavati zastidne odluke institucija i zašto ne podnesete ostavke”, “Ni jedna mrtva više”…
Aleksandra Labović iz NVO Sistem kazala je da je ”za pet godina u Crnoj Gori ubijeno 17 žena”.
“To je poražavajuće za jednu malu državu…koliko još mrtvih žena da izborojimo da bi čelni ljudi u ovoj zemlji čuda rekli „dosta je“. Nasilje nad ženama nije privatni problem. Ubijanje i zlostavljanje partnerki nije problem između četiri zida. Zapanjujuća statistika je problem čitavog sistema i vrijeme je da postane prioritet našim političarima”, navela je Labović.
Neda Radović saopštila je da “svaka treća žena u Crnoj Gori doživi neki oblik nasilja”.
“Tražimo ono što pripada ženama u svakom civilizovanom društvu, da femicid konačno bude propisan zakonom kao krivično djelo, da kazne za povratnike budu strože, da se konačno osigura žrtva ukoliko lice dobije zabranu prilaska i da se pojačaju mjere nadzora nad sprovođenjem te zabrane”, navela je Radović na protestu ispred Vlade Crne Gore.
Ministar pravde u Vladi Crne Gore Bojan Božović nedavno je kazao da femicid još ne postoji kao posebno krivično djelo, ali da postoji mogućnost da će biti uvedeno u krivični zakon Crne Gore.
On je, za Radio Crne Gore, rekao da “moramo da uložimo napore u jačanju prevencije i kaznene politike za počinioce femicida, jer su do sada kazne bile blaže nego što bi trebalo, čak i ispod zakonskog minimum”.
Eksperti Savjeta Evrope: Odgovor pravosuđa mora biti efikasniji
Da odgovor crnogorskog pravosuđa na slučajeve nasilja nad ženama mora biti efikasniji, ukazala je u najnovijem izvještaju i nezavisna ekspertska grupa Savjeta Evrope GREVIO, koja je odgovorna za praćenje implementacije Istanbulske konvencije.
Oni u izvještaju ističu da je “Crna Gora postigla pohvalan napredak u borbi protiv nasilja nad ženama”, ali je, kako navode, “potrebno hitno djelovati u borbi protiv rodnih stereotipa, poboljšanju istraga i krivičnog gonjenja, kao i zaštiti žrtava”.
Grupa nezavisnih stručnjaka Savjeta Evrope GREVIO analizirala je napredak u Crnoj Gori od oktobra 2018. i identifikovala oblasti u kojima crnogorske vlasti treba hitno da preduzmu mjere kako bi obezbijedile podršku, zaštitu i pravdu za žrtve nasilja nad ženama i porodičnog nasilja.
GREVIO je identifikovao oblasti koje zahtjevaju hitne mjere vlasti. U vezi sa tim ukazuju da su “rodni stereotipi i patrijarhalni stavovi i dalje prisutni u svim segmentima crnogorskog društva, uključujući medije i politiku, i oblikuju stavove stručnjaka koji rade sa žrtvama i počiniocima nasilja, poput policajaca, tužilaca, sudija, socijalnih radnika i zdravstvenih radnika”.
Oni u izvještaju navode da „ozbiljni problemi postoje u brzini i nepristrasnosti reakcije policijskih službenika i sudova na slučajeve nasilja nad ženama, što se odražava i u odlukama o starateljstvu i pravu na posjete”.
“GREVIO izražava zabrinutost zbog neadekvatne zaštite žrtava kroz hitne zabrane i zaštitne naloge, koji su nedovoljno dostupni ili se nedovoljno koriste“, navodi grupa stručnjaka i, između ostalog, poručuju da je “žrtvama potrebna dugoročna finansijska pomoć, pristup socijalnom stanovanju i podrška u zapošljavanju“.
Sve veći broj femicida u Crnoj Gori
Od početka godine u Crnoj Gori registrovana su četiri slučaja femicida od kojih je poslednji dogodio u utorak, kada je u podgoričkom naselju Zabjelo ubijena tridesetdevetogodišnja Gorica Medojević. Podgorička policija uhapsila je, dana nakon ubistva, Srđana Vukčevića zbog sumnje da je sa Nebojšom Vujkovićem, za kojim se još traga, ubio Goricu Medojević.
Prethodni femicid u Crnoj Gori dogodio se u avgustu ove godine, kada je tridesettrogodišnju Biljanu Pavićević nožem ubio bivši suprug Miljan Bošković. Nepun mjesec nakon što je uhapšen, Bošković je izvršio samoubistvo u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) u Spužu.
Dvadesetak dana prije nego je ubijena, Pavićević je protiv bivšeg supruga podnijela prijavu zbog prijetnji koje joj je uputio, nakon čega je Bošković priveden.
Tužilac se, nakon saslušanja Boškovića, izjasnio da „u radnjama Boškovića nema elemenata krivičnog djela“. Nakon toga policija je protiv Boškovića podnijela prekršajnu prijavu, a sudija mu izrekao zabranu prilaska na udaljenosti manjoj od 50 metara.
Bošković je 21. avugusta,međuti, prekršio zabranu prilaska i “tridesetogodišnju B.P. ubio nožem, nakon verbalnog sukoba”, saopšteno je tada iz Uprave policije.
Crnogorska javnost nedavno je oštro reagovala, NVO su organizovale proteste jer je Dalibor Nikolić koji je optužen za ubistvo trudne supruge, dvadesetsedogodišnje Baranke Zumrite Nerde u januaru 2022, osuđen na 12 godina zatvora.
Zumrita Nerda preminula je početkom 2022. što je suprug Dalibor Nikolić trudnu brutalno pretukao. Tužilaštvo je zahtijevalo maksimalnu kaznu 40 godina zatvora zbog krivičnog djela teško ubistvo.
Viši sud je, međutim, procijenio da je riječ o nasilju u porodici i Nikolić je osuđen na 12 godina. Apelacioni sud je nakon toga ukinuo presudu Višeg suda u Podgorici i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje.
(VOA, foto: Pixabay)