Skip to main content

Prosvetni radnici u Novom Sadu zatražili izmene Krivičnog zakonika

Info 16. сеп 2024.
4 min čitanja

“Sprečiti nasilje znači vratiti škole u onaj status koji  su imale i koji imaju po ustavu - da su vaspitno-obrazovne ustanove i institucije znanja, a ne poprište nasilja"

Svakodnevno nasilje koje prosvetni radnici trpe na radnim mestima mora se zaustaviti hitno, izmenom Krivičnog zakonika kojim bi prosvetnim radanicima bio priznat položaj poput onih koji imaju advokati, poručleno je danas sa protesta u Novom Sadu.

Više sindikata prosvetnih radnika – Sindikat obrazovanja srbije, Sindikat prosvetnih radnika Vojvodine, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, kao i UGS Nezavisnost,  organizovalo je danas protest pred zgradom Pokrajinske vlade u Novom Sadu, a pored izmene Krivičnog zakonika ponovili su i zahtev za povećanjem zaradekako bi se ona izjednačila sa prosečnom platom.

Martin Mihailović iz gradskog odbora USPRS  istakao je da su se okupili u Novom Sadu i širom Srbije kako bi izrazili nezadovoljstvo svime što se dešava u poslendjih 15-20 godina.

Podsetio da će po hitnom postupku biti vraćen vojni rok, a da prosveta na izmene Krivičnog zakona čeka 18 meseci.

“Dokle treba da čekamo? Šta još treba da se desi da bi taj postupak bio još hitniji nego što jeste”, naveo je Mihailović.

Ponovio je i da je zahtev za izjednačavanjem zarada u prosveti sa prosečnom platom u Republixci ”najminimalniji”.

“Da li je plata od 86 hiljada koliko imago  svi u vom trenutku dobvoljna za živoit? Pa naravno da nije, ni taj republički prosek neće biti dovoljan ali nas barem na trenuttak približava nekom boljem životu”, rekao je Mihailović.

Najavio je i da će se protesti nastaviti, a da će naknadno obavestiti kolege o tome kako i u kom obimu.

Martin Mihailović – od škola očekuju da pričuvaju decu, foto: Autonomija

Mihailovć je okupljenima pročitao i dopis koji je čitan na svim trgovima na kojima je održan protest, ako i na sastancima sindikata, u kojem , između ostalog, stokji da je rad u  školama zaustavljen jer “škole služe za kupovinu iliuzija” i da se od zaposlenih u školama očekuje “da pričuvaju decu”.

“Učenici koji steknu dobro znanje svakako ne ostaju u zemlji, oni su resusrs i  sirovina koju naša država izvozi. Uloga nastavnika i učitelja svodi se na čuvanje dece koja neće, ne žele i ne vide suštinu učenju i znanju.  Zato mi smetamo,  jer se sa mesta gde radio najbolje vidi ta poželjna spirala neznanja”, istakao je Mihailović.

Milan Trbović iz SPRV je podsetio da je nakon obećanja o hitnoj izeni Krivičnog zakona, koje je ostalo neipunjeno, zabeleženo više incidenata u kojima su žrtve bile nastavnici,  između ostalog u Bačkoj Palanci, Beogradu, a na početku ove školske godine i u Prokuplju.

“Sprečiti nasilje znači vratiti škole u onaj status koji  su imale i koji imaju po ustavu – da su vaspitno-obrazovne ustanove i institucije znanja, a ne poprište nasilja”, istakao je Trbović. 

Na protest je bilo par stotina prosvetnih radnika i drugog školskog osoblja, a imali su i veliki transparent s porukom “Rušenje prosvete Srbija bez budućnosti”.

Prosvetari traže da im zarada bude izjednačena sa prosečnom platom u Republici, foto: Autonomija

Protesti širom Srbije

Kako je prenela Televizija N1, u velikom broju škola u Srbiji danas nema nastave ili je skraćena, a organizovani su i masovni protesti na trgovima i ispred školskih uprava nakon što reprezentativni sindikati prosvetnih radnika nisu prihvatili predlog Vlade o povećanju plata od januara za 12 odsto. Iz sindikata ističu da plate nisu jedini razlog nezadovoljstva, već da je reč o problemima u celokupnom obrazovanju, a pogotovo onim koji se tiču njihove bezbednosti.

Prosvetni radnici poručili su da će, ako njihovi zajtevi ne budu ispunjeni 2. oktobra ponovo stupiti u štrajk. „Ovo je naš krik, dosta je bilo“, poručila je Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije za N1 po završetku protesta u Beogradu.

Okupljanje je trajalo oko sat vremena, a prosvetni radnici su iz parka Manjež izašli na ulicu i blokirali saobraćaj. Blokada je trajala 20-tak minuta u Nemanjinoj ulici, ispred zgrade Ministarstva prosvete. Istovremeno, protestni skupovi održani su u Novom Sadu, Nišu, Valjevu, Šapcu, Kragujevcu…

Romandić je rekla da je prema procenama sindikata u Beogradu u štrajku učestvovalo oko 70 odsto škola.

„U pitanju je dobar odziv kolega koji su prepoznali da nešto mora da se menja. Ovaj protest je samo deo današnjeg dana, imali smo i druge aktivnosti“, rekla je ona i dodala da je cilj bio da nadležni primete da su škole zatvorene i da ne mogu više da na isti način tretiraju prosvetne radnike.

Ona je poručila da prosvetni radnici traže hitne mere vezane za svoju bezbednost, koje podrazumevaju izmene Krivičnog zakonika, ali i one koje se odnose na povećanje zarada.

Osudila je činjenicu da su nadležni odlučili da dele zaposlene u školama na nastavno i nenastavno osoblje i da je to za njih posebno bolno i nedopustivo.

„Trebaju nam i pedagozi i psiholozi, mi poštujemo naše tetkice i članove računovodstva. Svi smo zaposleni u školama i ne dozvoljavamo da nas dele…“, rekla je.

Istakla je i da plata nastavnika podrazumeva kvalitetnu nastavu za decu, te da ako imate ljude koji nisu dovoljno plaćeni, sve slabiji kadar dolazi u škole.

Slogan protestnog skupa bio je „Stop lažnim obećanjima“, a i Uroš Tepavac iz Foruma Beogradskih gimnazija naveo je za N1 da se protive ponudi vlade koja odvaja nenastavno od nastavnog osoblja.

„Ponuda da se samo nastavnicima poveća zarada za 12 procenata, a nenastavnom osoblju za osam je stvarno ponižavajuća. Nenastavno osoblje i ovako radi za platu koja je minimalna“, naveo je.

Kako je istakao, postoje predlozi da se stupi u zakonski štrajk u narednim danima i da to traje do ispunjenja zahteva.

(Autonomija)