"Smetali su odbornicima Žarko Zrenjanin, Ivo Lola Ribar, Jovan Popović, ali i Pionirska, Železnička, Proleterska i Radnička"
Revizija istorije i u Novom Kneževcu. Odbornici lokalne skupštine u junu su jednoglasno doneli odluku o promeni naziva 44 ulice. Tako da u osam naseljenih mesta te banatske opštine ne ostane ni traga od narodnoslobodilačke borbe u Drugom svetskom ratu.
Sa bilborda u ovom mestu poruka da će pamtiti neke nove, kažu, heroje. Neke stare, koji istorija zaista i pamti po herojskim delima, hoće da zaborave.
„Mogu da kažem da nažalost još uvek imamo njegove ulice – Krcunove, Kovačevićeve, Pijade, Lole Ribara,Pucareve, i razne polupismene ubice koje su došli na vlast sovjetskim tenkovima“, kaže Radovan Uverić, predsednik opštine Novi Kneževac
Svoju interpretaciju istorije izneo je predsednik Opštine Novi Kneževac, na svečanoj sednici skupštine opštine baš na Vidovdan. U prisustvu policije i klera, ispravili su rekao je, istorijsku nepravdu i sa mape opštine izbrisali sva imena narodnih heroja i sve što na NOB makar i podseća.
I tek tako, jednom odlukom opštinskih odbornika, promenjene su ne samo adrese na stotine građana, nego i identitet cele opštine. Najveću promenu pretrpelo je samo mesto Novi Kneževac, u kom je promenjena trećina naziva ulica, odnosno nazivi 24 od ukupno 75 ulica koliko ih ima u tom mestu.
Smetali su odbornicima Žarko Zrenjanin, Ivo Lola Ribar, Jovan Popović, ali i Pionirska, Železnička, Proleterska i Radnička. Stare table zamenili su novim, sa imenima ličnosti iz nešto ranijih epoha – dinastije Nemanjića, Obrenovića, a najviše iz Prvog svetskog rata.
„Mi u ovoj zemlji imamo neku vrstu rata Prvog svetskog rata protiv Drugog svetskog rata, I ovoj zemlji u poslednje vreme Prvi svetski rat pobeđuje Drugi svetski rat, zato što su oni zamislili da je Prvi svetski rat, čist, fini, nacionalni i pravoslavni, a Drugi svetski rat je komunistički, mundijalistički i sve ono što su nas naučili da nije dobro. Pokvarenjakluk se sastoji u tome što nas teraju da biramo. To uopšte nije stvar ili/ili. Naravno, Solunci naravno, i naravno, partizani sa Sutjeske. To je deo, doduše ne iste borbe, ali je deo borbe za slobodu“, navodi novinar Daško Milinović.
A opet ako sudite po tablama na ulicama Novog Kneževca, Drugog svetskog rata kao da nije ni bilo.
„Sad je kompletno to bitno da se zaboravi i ceo period antifašizma, i sa tim zajedno jedna vrsta pogleda na svet koji je krasio Jugoslaviju“, dodaje Milinović.
Kome su i zašto smetala imena ljudi koji su poginuli boreći se protiv okupatora, predsednika opštine nismo dobili priliku da pitamo. Ko go da je hteo da ih pošalje u zaborav, neće uspeti tek tako. Baš sa prozora opštinske zgrade, pogled puca na memorijal koji stoji postojano – spomenik bunta i otpora fašizmu.
(N1, foto: Autonomija)