"Dva okidača su pokrenula bunt: ogromna nekompetencija i neznanje u državi i korupcija na svim nivoima"

Profesor Miodrag Zec izjavio je da je u toku svojevrsna bitka između probuđenog društva, s jedne i agresivne države, s druge strane, i dodao da su se takve bitke uvek završavale pobedom društva.
Zec je za nedeljnik Radar ocenio da se država Srbija okrenula protiv dva ključna elementa koji čine društvo: protiv obrazovanja i zdravstva.
„Ne može biti prosperitetna država koja je uništila te dve bazične javne službe. Zašto se ministarka prosvete, koja nastavnicima u štrajku smanjuje plate, ne raspita na koliko su časova bili neki visoki funkcioneri, počev od bivšeg predsednika države“, rekao je Zec.
Dodao je da je u Srbiji na sceni „predatorski sistem čija se suština svodi na to ko će kome šta da otme“, a to je, kaže,“potrošen model“.
„Čak i bogati pojedinci bi trebalo da shvate da je i za njih bolje da se napravi sistem u kojem će biti pristojno da se bude bogat, ako je bogatstvo zasnovano na znanju, kompetenciji i inovacijama“, smatra on.
„U Hrvatskoj je najveća kompanija Infobip čiji su osnivači zahvaljujući inovacijama zaradili dve – tri milijarde dolara, a u Srbiji su bogati ljudi oni koji imaju zemlju i zgrade, ili se bave finansijama i trgovinom. Nijedan se nije obogatio inovacijama“, rekao je Zec.
Profesor Zec je naveo da je, po podacima Svetske banke, bruto-domaći proizvod po stanovniku u Sloveniji dva i po puta, a u Hrvatskoj skoro dvostruko veći nego u Srbiji.
Istakao je da u Srbiji ima najviše milijardera, a u Sloveniji su najmanje razlike između bogatih i siromašnih i „tamo niko nikome ne preti da će ga obesiti na Terazijama“.
„Zato bi trebalo da se i mi ugledamo na Sloveniju koja je 30. u svetu po bogatstvu, a nema velike bogataše, zemljoposednike“, smatra Zec.
Sada se, kako je rekao, „mora izgraditi uređen sistem u kojem će bolje biti svima – i radnicima, i nezaposlenima, i poniženima, i državnim činovnicima“.
Profesor Zec podseća na to da je prošle godine Nobelova nagrada za ekonomiju dodeljena autorima knjige „Uzak koridor“ u kojoj se objašnjavaju odnosi društva i države i dodaje da „nije svaka država pravna.
„A naši studenti svojim zahtevima da institucije počnu da rade svoj posao kao da traže taj ‘uzak koridor’’ kojim bi se krenulo prema pravnoj, funkcionalnoj, demokratskoj, jeftinoj, kreativnoj državi“, ističe on.
Zec kaže da po tome stiče utisak da su bar neki od njih pročitali tu knjigu, a problem je, naglašava, „što naši političari na vlasti očito ne čitaju knjige, jer da čitaju, već bi naučili kako se obično završava kada se krene putem kojim su oni krenuli“, rekao je Zec.
Dodao je da su „dva okidača“ pokrenula bunt: ogromna nekompetencija i neznanje u državi i korupcija na svim nivoima, od najnižeg do vrha vlasti.
„Naša vlast se stalno zaklanja iza države, a ima raznih država, jer pored demokratskih i pravnih, postoje i totalitarne i koruptivne. Studenti traže prosvećenu, funkcionalnu, demokratsku, uređenu, pravnu državu, u kojoj se poštuju propisane procedure. Traže državu baziranu na podeli vlasti i odgovornosti, u kojoj će javnost imati uvid u sve državne poslove“, rekao je Zec.
Na drugoj strani su, prema njegovim rečima, oni koji državu tretiraju kao alat za preraspodelu postojećih resursa.
U Srbiji „država nije javni servis građana, već javni novac usmerava u pogrešne, promašene i koruptivne svrhe. Pa, kad se kocke na Trgu republike prevrću i preslažu 10 puta, svakome je jasno da se iza toga krije neznanje, nekompetencija ili korupcija. Ili kombinacija sva ta tri faktora“, podsetio je profesor Zec.
(tekst i foto: Beta)