Skip to main content

‘Priručnik za nastavnike istorije’ predstavljen u Bosni i Hercegovini

Jugoslavija 10. јун 2023.
2 min čitanja

Cilj rada PMI-a je poboljšanje znanja građana o zločinima počinjenim tokom sukoba 1990-ih

Program Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI) predstavio je “Priručnik za nastavnike istorije: Upotreba arhiva MKSJ-a i Mehanizma u nastavi istorije o konfliktima devedesetih“ (Priručnik) u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini.

Priručnik je osmislio PMI u saradnji sa Evropskim udruženjem nastavnika istorije (EuroClio) i predstavnicima udruženja nastavnika istorije iz regiona bivše Jugoslavije. Priručnik je namenjen nastavnicima istorije koji žele unaprediti znanje i veštine u korišćenju arhivske građe Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) u pripremi lekcija o sukobima 1990-ih u bivšoj Jugoslaviji.

Predstavljanje je održano juče u Fondu Memorijala Kantona Sarajevo (Fond) u saradnji sa Centrom za postkonfliktna istraživanja (PCRC) i EuroCliom.

Politički savetnik i koordinator tima Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Fermin Cordoba ukazao je da bi „cilj obrazovanja trebalo bi da bude doprinos međusobnom razumevanju i društvenom boljitku, uz fokusiranje na balans kognitivnih, emotivnih i etičkih komponenti u nastavi i učenju istorije“, te da od pomoći svakako može biti negovanje multiperspektivnosti i izbegavanje politizacije prošlosti.

Koordinatorka PMI Rada Pejić-Sremac podsetila je da je PMI do sada objavio više od 200 kratkih videa i dve online izložbe, oslanjajući se isključivo na materijal koji je uvršten u dokaze tokom suđenja pred MKSJ i Mehanizmom. Na taj način, dodala je, PMI je pomogao da sudski utvrđene činjenice o zločinima počinjenim na području bivše Jugoslavije tokom sukoba devedesetih postanu u većoj meri dostupne široj javnosti i, posebno, mladim ljudima u regionu.

Na panelu su govorili i – direktor Fonda Memorijala Kantona Sarajevo Ahmed Kulanić, i direktorka PCRC Velma Šarić. Oni su naglasili važnost razumevanja i prihvatanja bogatog nasleđa MKSJ i Mehanizma kao preduslova za procese pomirenja u Bosni i Hercegovini.

Koordinatorka za rad s mladima PMI Anisa Sućeska kzala je da je PMI radio na obuci više od 500 nastavnika istorije iz celog regiona bivše Jugoslavije u vezi sa korišćenjem sudskih arhiva MKSJ i Mehanizma u pripremi lekcija o sukobima devedesetih, kao i o samoj izradi Priručnika za nastavnike istorije. Ona je ukazala na značaj radionica za nastavnike, kao i samog Priručnika u pogledu osposobljenosti nastavnika za izradu činjenično zasnovanih i inspirativnih lekcija o nedavnoj prošlosti regiona, uz korišćenje dokumenata MKSJ i Mehanizma.

Programski menadžer EuroClia Andreas Holtberg istakao je značaj nastave o sukobima devedesetih u regionu bivše Jugoslavije.

Ukupno 10 nastavnika je u grupama od dva radilo na pet poglavlja drugog toma Priručnika, a taj deo sastoji se od planova za nastavu uobličenim u sledeća poglavlja: Nasleđe Haškog tribunala i nastava istorije; Žena u ratu; Migracije i ratni sukobi; Deca u ratu; i Kulturocid.

Cilj rada PMI-a, koji podržava Evropska unija, je poboljšanje znanja i razumevanja građana i zajednica u zemljama bivše Jugoslavije o zločinima počinjenim tokom sukoba 1990-ih, na osnovu sudskih predmeta MKSJ-a i Mehanizma.

(Autonomija/irmtc.org)