U Prijedoru je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu ubijeno više od 3.000 civila, među kojima i 102 djece

U Prijedoru i u drugim gradovima Bosne i Hercegovine danas se obilježava Dan bijelih traka, mirnom šetnjom s bijelom trakom oko lijeve ruke.
Dan bijelih traka je podsjetnik na 31. maj 1992. godine kada je Krizni štab Opštine Prijedor primorao nesrpsko stanovništvo da svoje kuće i stanove označe bijelim zastavama, a ukoliko se kreću gradom, moraju nositi bijelu traku oko ruke.
Nakon toga u Prijedoru su osnovani logori Keraterm, Omarska i Trnopolje između 26. i 30. maja, u kojima je bilo zatočeno 30.000 Bošnjaka i Hrvata. Više od 3.000 ih je ubijeno, a do danas svi posmrtni ostaci nisu pronađeni. Među ubijenima je bilo 102 djece.
Kazna za ratne zločine
Za zločine počinjene na Prijedorskoj opštini do sada je doneseno 56 presuda i otkriveno više od 400 masovnih grobnica, među kojima je i Tomašica, najveća masovna grobnica na Balkanu, otkrivena 2013. godine.
Zločinci su osuđeni na više od 800 godina zatvora. Pojedini su osuđeni dva, čak i tri puta.
Na Sudu Bosne i Hercegovine se vode procesi za više od 30 osumnjičenih za ratne zločine u Prijedoru.
Najstrašniji progon od Drugog svjetskog rata
Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, povodom Dana Bijelih traka istakao je da je 31. maj – dan sjećanja na jedan od najstrašnijih progona civilnog stanovništva u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Ova diskriminatorska praksa bila je uvod u masovne ratne zločine, uključujući ubistva, silovanja, zatvaranja u logore i prisilna protjerivanja, naglasio je.
„U Prijedoru je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu ubijeno više od 3.000 civila, među kojima i 102 djece. Nažalost, ni nakon tri decenije, ova djeca nemaju dostojanstveno spomen-obilježje u svom rodnom gradu“, poručeno je iz kabineta člana Predsjedništva BiH.
Poziv na pravdu, istinu i odgovornost
Bećirović je rekao i da je obilježavanje Dana bijelih traka čin sjećanja i poziv na pravdu, istinu i odgovornost.
„To je podsjetnik da zločini počinjeni u Prijedoru, uključujući logore Omarska, Keraterm i Trnopolje, nisu zaboravljeni i da njihovi počinioci moraju biti privedeni pravdi. Dan bijelih traka simbolizira borbu protiv zaborava i negiranja zločina. To je dan kada se prisjećamo nevinih žrtava i izražavamo solidarnost s njihovim porodicama. Pozivam sve nadležne institucije, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u međunarodnoj zajednici, da podrže inicijative za izgradnju spomen-obilježja ubijenoj djeci Prijedora i da se odlučno suprotstave svakom obliku negiranja i relativizacije zločina“, kazao je Bećirović, prenijela je Fena.
Kultura sjećanja je temelj izgradnje pravednog i mirnog društva. Obaveza svih nas je da čuvamo istinu, odajemo počast žrtvama i učimo buduće generacije o važnosti poštovanja ljudskih prava i dostojanstva, rekao je.
Dan Bijelih traka, osim u Bosni i Hercegovini, tradicionalno se obilježava i u mnogim gradovima regije Zapadnog Balkana, ali i diljem svijeta gdje žive Bosanci i Hercegovci.
(Al Jazeera/agencije/foto: printscreen)