jedan je od pokretača FEST-a, Bitefa, Bemusa i Trećeg programa Radio Beograda, kao i kulturnoobrazovnih televizijskih serija u funkciji opismenjavanja i obrazovanja odraslih
Danas je, posle kraće bolesti, u 88. godini života, u Novom Sadu preminuo političar Živan Berisavljević, nekadašnji ambasador SFRJ u Velikoj Britaniji i prvi ambasador SFRJ u Republici Irskoj.
Vreme i mesto sahrane biće naknadno saopšteni.
Rođen je 19. septembar 1935. godine u Martincima, u Sremu. Studirao je prava i apsolvirao na Pravnom fakultetu u Beogradu, a diplomirao na Visokoj školi političkih nauka u Beogradu.
Bio je glavni urednik čuvene novosadske Tribine mladih (1957 – 1958), jedan od pokretača „Stražilovskih susreta“ i drugih kulturnih akcija mlade stvaralačke inteligencije svoga vremena.
Kao javni i kulturni delatnik, jedan je od pokretača FEST-a, Bitefa, Bemusa i Trećeg programa Radio Beograda, kao i kulturnoobrazovnih televizijskih serija u funkciji opismenjavanja i obrazovanja odraslih, kao i Kongresa kulturne akcije.
Predvodio ili bio zamenik šefa jugoslovenskih delegacija na značajnim međunarodnim konferencijama u sistemu OUN (Prvo specijalno zasedanje NVO za mir i saradnju; UNESCO; UNEP itd.), kao i u Pokretu nesvrstanih (Prva konferencija ministara informacija NZ i dr.). U ime SFRJ potpisao niz konvencija i programa međudržavne bilateralne saradnje u oblasti kulture, nauke, obrazovanja, informacija i sporta.
Početkom 1967. godine imenovan je za ministra kulture i obrazovanja SR Srbije, kao najmlađi ministar u ukupnoj istoriji Vlade Srbije.
Od februara 1977. godine do jula 1981. godine je na funkciji ambasadora SFRJ u Velikoj Britaniji, a od 1978. godine do 1981. godine i prvi ambasador SFRJ u Republici Irskoj.
Od novembra 1981. godine pa sve do oktobra 1988. godine imao je nekoliko značajnih funkcija: član Predsedništva Pokrajinskog komiteta Saveza komunista Vojvodine (PK SKV), predsednik Skupštine i Saveta Novosadskog univerziteta; predsednik Pokrajinskog i član Saveznog saveta za međunarodne odnose; potpredsednik Glavnog odbora Sterijinog pozorja; član Upravnog odbora i Saveta Matice srpske. U oktobru 1988. godine u vreme tzv. „Jogurt revolucije“, podneo ostavku na članstvo u Predsedništvu PK SKV, a potom i na sve javne funkcije, zbog otvorenog sukoba sa politikom Slobodana Miloševića.
Godine 1990. je osnovao Agenciju MiR („Misli i reči“), koja se do gašenja 2013. godine bavila izdavaštvom, konsultantskim i posredničkim uslugama i drugim poslovima.
Pored knjiga „Kulturna politika kao kulturna akcija“, „Demokratizacija društva i SKJ“ i opsežne studije „Obrazovanje između prošlosti i budućnosti“, objavio brojne članke i rasprave u nizu zbornika, časopisa, listova i radijskih programa u Beogradu i Novom Sadu, u drugim republikama i u inostranstvu.
Nosilac je brojnih visokih jugoslovenskih i stranih odlikovanja i javnih priznanja.
(RTV)