Skip to main content

Posmatrači OEBS-a kritikuju navijanje poljske državne televizije za vlast

Planeta 16. окт 2023.
3 min čitanja

"Ugrožena je demokratska podela države i partije"

Posmatrači OEBS-a ocenili su danas da su parlamentarni izbori u Poljskoj u nedelju i kampanja pre njih bili slobodni, sa dosta političkih alternativa za birače ali da su navijanje državne televizije TVP za vladajuću stranku Pravo i Pravda kao i funkcionerska kampanja premijera, predsednika i ministara stavili opoziciju u neravnopravan pložaj.

„Parlamentarni izbori u Poljskoj imali su veliku izlaznost, široki izbor političkih opcija i kandidata koji su mogli slobodno da vode kampanju ali kampanju je narušilo povezivanje kampanje partije i informativne kampanje vlade. Kada se doda otvoreno navijačko izveštavanje državne televizije partija na vlasti imala je veliku prednost a ugrožena je demokratska podela države i partije“, saopštila je posmatračka misija OEBS.

U tom preliminarnom izveštaju posmatrači OEBS-a upozorili su da opozicija nije imala jednake šanse zato što je poljska TVP otvoreno promovisala vladajuću stranku i njenu politiku i istovremeno iskazivala otvoreno neprijateljstvo prema opoziciji.

„Zbog toga što vladajuća stranka kontroliše državne institucije, sudove i javne medije iako je na izborima bila konkurencija političkih opcija primetili smo eroziju mehanizama kontrole i ravnoteže„, kazao je šef posmatačke misije Pere Huan Pons.

U nastojanju da po treći put osvoji mandat od birača da naredne četiri godine upravlja Poljskom konzervativci Jaroslava Kačinjskog raspisali su i referendum u kome su Poljaci odgovarali na pitanje da li žele da ih briselska birokratija preplavi desetinama hiljada muslimanskih izbeglica i sruši ogradu protiv migranata na granici sa Rusijom i Belorusijom.

Iako je prvo trebalo da bude samo o izbeglicama vlasti su dodale i pitanje da li žele da se poveća na 67 godina granica za odlazak u penziju i da li su za to da se rasprodaju strancima strateška preduzeća.

Uz svako od tih pitanja vladajući konzervativci Jaroslava Kačinjskog snimili su video klipove u kojima su plašili Poljake da će upravo to što će oni odbiti na referendumu učiniti opozicija na čelu sa bivšim premijerom, nekadašnjim predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom ako dođe na vlast.

Nekoliko dana pred izbore ostavku je podneo načelnik Generalštaba Vojske Poljske i još jedan general iz vojnog vrha, između ostalog i zbog uvlačenja po zakonu apolitične armije u predizbornu kampanju kada su zvaničnici poljske vlade koristili obilaske vojnih baza, granice ili vojne piknike za predizbornu kampanju i žestoke napade na opoziciju da će izdati zemlju Nemcima i Rusima.

Za državne pare vicepremijer Jaroslav Kačinjski je iskoristio krajem leta vojnike na pikniku kao kulisu da napadne lidera opozicije Tuska da je „čisto zlo“ a premijer Mateuš Moravjecki konferencije za novinare sa stranim državnicima takođe je, bez veze sa temom, koristio da napadne pre svega Tuska ali i opoziciju.

Uprkos brutalnoj kampanji i pristrasnom izveštavanju javnih medija Poljaci su u nedelju masovno, kada je izlaznost dostigla preko 73 odsto, izašli na izbore za 460 poslanika Sejma i 100 senatora poljskog parlamenta i dali opoziciji komotnu većinu u parlamentu.

Vladajuća stranka Pravo i Pravda pojedinačni je pobednik izbora ali prema preciziranim izlaznim anketama korigovanim posle prebrajanja 60 osto glasova osvojila je 36,1 odsto glasova što joj daje svega 196 poslanika u Sejmu, dok njen jedini mogući koalicioni partner, radikalna nacionalistička Konfederacija ima svega 6,4 odsto glasova i 15 poslanika.

Proevropska demokratska opozicija koja je u kampanji pred izbore obećala da će ući u postizbornu koaliciju ima ukupno 249 poslanika pošto je Tuskova liberalna Građanska koalicija osvojila 31 odsto glasova i 158 poslanika, centristička demohrišćanska koalicija Treći put 13,5 odsto glasova i 61 poslanika a ujedinjena Levica 8,6 odsto glasova i 30 poslanika.

Premijer Mateuš Moravjecki najavio je da će Pravo i Pravda ipak pokušati da sastavi vladu i računa da će joj, kako je obećao uoči izbora predsednik Andžej Duda dati taj mandat kao pojedinačnom pobedniku izbora a spreman je da razgovara sa svima.

Analitičari se, međutim, slažu da je Kačinjskom i njegovim konzervativcima jasno da nemaju šanse i da će naredne četiri godine zemlju voditi Tusk i dosadašnja opozicija ali će ipak nastojati da što duže otežu sa predavanjem vlasti.

Tek ako premijer koga u prvom pokušaju imenuje predsednik ne uspe sa svojom vladom da obezbedi većinu i poverenje parlamenta mandat za sastav vlade dobiće opozicija koja sada ima većinu i formiranje vlade otegnuće se namanje do decembra.

(Beta)