Skip to main content

Pokretnuta peticija zbog diskriminacije Crnogorskog kulturno prosvetnog društva u Lovćencu

Vojvodina 22. авг 2024.
2 min čitanja

“Navedena situacija predstavlja lakmus papir koji pokazuje odnos države Srbije prema crnogorskom identitetu i pravima svojih građana koji pripadaju crnogorskom narodu"

Članovi Crnogorskog kulturno prosvjetnog društva “Princeza Ksenija” iz Lovćenca pokrenuli su onlajn peticiju “protiv nacionalne, kulturne i političke diskriminacije” od strane lokalne vlasti u Malom Iđošu.

Kako se navodi u saopštenju, nivo diskriminacije prema crnogorskoj zajednici Srbiji u 2024. godini ubrzano raste nakon lokalnih izbora održanih 2. juna. 

Kao eklatantan primer navode odnos rukovodstva opštine Mali Iđoš prema CKPD ”Princeza Ksenija”, koje je jedina kulturne organizacije na teritoriji opštine koje se bavi očuvanjem tradicionalne i savremene crnogorske kulture i crnogorskog jezika.  

“Pored ponižavajuće raspodele sredstava iz budžeta za kulturu na početku godine, po kojoj crnogorska kultura vrijedi četiri puta manje od ostalih, i pored potpisanog ugovora odobrena sredstva se ne isplaćuju samo crnogorskom društvu. Cilj takvog ponašanja je blokada i zaustavljanje rada CKPD “Princeza Ksenija”, koje je od početka godine realizovalo sve planirane aktivnosti a sada nije u mogućnosti da reguliše proistekle finansijske obaveze”, ocenjuju u ovom društvu.

Podsećaju na druge situacije u kojima se diskriminacija ogleda, između otalog i odbijanje opštine da primi bespovratna sredstva odobrena od strane pokrajinske vlade za sufinansiranje 5. Likovne kolonije “Lovćenački kolorit” koju to društvo organizuje, kao i nedolazak, bez obrazloženja, predsednika opštine na obieležavanje Dana nezavisnosti i Dana državnosti Crne Gore u Crnogorskom kulturnom centru u Lovćencu.

“Predsednik opštine nekoliko dana nakon izbora bez najave jednostrano raskida ugovor za prostor u Domu kulture u Lovćencu. Krajem prošle godine društvo “Princeza Ksenija” je potpisalo ugovor o zakupu na period od 10 godina i u prostor uložilo značajna sredstva za opremanje umetničke galerije u kojoj se nalazi stalna postavka umetničkih dela izuzetne vrednosti 20 akademskih slikara iz crnogorske zajednice iz više zemalja”, dodaje se.

Takođe, navode iz ovog društva, opština je odbila da podrži 8. Pokrajinsku smotru recitatora na crnogorskom jeziku uz učešće 14 vojvođanskih škola, koju CKPD “Princeza Ksenija” organizuje uz podršku Uprave za saradnju sa dijasporom – iserljenicima Crne Gore (sada Ministarstvo dijaspore) i Prijestonice Cetinje, koja tradicionalno ugošćuje najuspešnije recitatore i njihove mentore.  

“Navedena situacija predstavlja lakmus papir koji pokazuje odnos države Srbije prema crnogorskom identitetu i pravima svojih građana koji pripadaju crnogorskom narodu, ali i odnos zvanične Podgorice prema crnogorskoj dijaspori u Srbiji”, poručuju iz ovog udruženja.

Podsećaju da CKPD “Princeza Ksenija” deluje u sklopu Crnogorskog kulturnog centra u Lovćencu, da joj je fokus aktivnosti ju najvećoj meri usmeren na decu školskog uzrasta sa kojima volonterski rade prosvetni radnici iz crnogorske zajednice. 

Društvo je već osam školskih godina organizator Pokrajinske smotre recitatora na crnogorskom jeziku učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije AP Vojvodine. 

Društvo fakultativno četiri meseca tokom godine organizuje školu crnogorskog jezika i kulture “Crna Gora moja postojbina”. Takođe, “Princeza Ksenija” je organizator tradicionalne međunarodne Likovne kolonije “Lovćenački koloriti” uz učešće akademskih umjetnika iz crnogorske zajednice i prijatelja Crne Gore. 

U društvu su aktivne folklorna i likovna sekcija, pevačka grupa i dramsko recitatorski studio.

(Autonomija, foto: CKPD „Princeza Ksenija“)