Predlog rebalansa budžeta Srbije za 2020. godinu dokazuje ekonomski sunovrat koji je najvećim delom posledica izborne kampanje, odnosno predizbornog trošenja novca, kako bi se stvorio privid ekonomskog blagostanja, ocenio je danas Pokret za preokret.
„Deficit od 483 milijarde dinara je rekordna razlika između prihoda i rashoda još od 2000. godine, uzimajući u obzir i izbornu 2014. godinu, kada je isti režim napravio sličnu dubiozu. Ovogodišnji deficit od devet odsto revidiranog bruto domaćeg proizvoda (BDP) veći je i od prethodnog rekorda iz 2014. kada je bio 6,2 odsto“, navodi se u saopštenju tog pokreta.
Predsednik Pokreta za preokret Janko Veselinović je rekao da „rekordan deficit ogoljava priču o ekonomskim uspesima režima Aleksandra Vučića“.
„Uz rekordan deficit, sustiže nas rekordna zaduženost od 28 milijardi, što je 60 odsto BDP-a, kao i preteća prezaduženost koja će postojeći dug dovesti do 100 odsto BDP-a. To je zvono za uzbunu i onima koji su do sada živeli u iluziji da režim zna šta radi“, ocenio je Veselinović.
Dodao je da tako visok budžetski deficit nema opravdanje u pandemiji korona virusa.
Po rečima Veselinovića, pandemija je prouzrokovala veliki pad BDP u zemljama sa visokim učešćem turizma u BDP-u, koji u Srbiji ima relativno nisko učešće od četiri do pet odsto, dok je u nekim zemljama i 30 odsto.
„Ovakav deficit prate nova zaduženja, koja najčešće odlaze u finansiranje neefikasne države, koja je zbog stranačkih interesa predimenzionirana i čini deo sistema izbornih manipulacija. Značajan deo novca odlazi u preskupe infrastrukturne projekte, koji se realizuju iz stranih kredita, na kojima su i nosioci posla, dobavljači, a često i radnici stranci“, rekao je Veselinović.
Ukazao je da je „posebna priča o suludim projektima, poput finansiranja Beograda na vodi, Aerodroma Beograd ili upumpavanja novca kroz Telekom u stranačke medijske projekte“.
(Beta)