"Na zborovima mogu biti formulisani i politički zahtevi"

Pokret građanske Subotice (PGS) podržao je danas inicijativu koju su pokrenuli studenati u blokadi tj. organizovanje građana u zborove kao mogući oblik neposredne demokratije.
U saopštenju PGS-a podsećaju da u Zakonu o lokalnoj samoupravi piše da su oblici neposrednog učešća građana u radu lokalne samouprave građanska inicijativa, zbor građana i referendum.
U skladu s tim, dodaju, u Subotici su proteklog vikenda formirani spiskovi za zborove građana u određenim mesnim zajednicama.
„Mandat skupština i saveta mesnih zajednica istekao je pre dve godine, a gradska vlast, tadašnji predsednik Skupštine grada Balint Pastor, kršeći zakonske propise, nije raspisao nove izbore. Otad vlast na nivou mesnih zajednica nezakonito donosi odluke i raspolaže sredstvima građana“, ocenjuju u PGS.
Oni napominju da na zborovima mogu biti formulisani politički zahtevi, zahtevi za izgradnju i popravku ulica i puteva, vodovod, kanalizaciju, vodosnabdevanje, komunalno opremanje, te zahtevi koji teže poboljšanju životnih uslova građana u datoj mesnoj zejednici.
„Ova neposredna demokratija se ne dopada vlasti, te je predsednik optužio studente da su srušili sve institucije i izjavio da će se dok je živ, boriti protiv zborova i plenuma. E sad, koliko i kako institucije funkcionišu, možemo gledati svaki dan. Razumljiva je ta vrlo isplativa borba za uzurpiranu vlast, institucije i privilegije. Posebno za nedodirljivost“, zaključuju u ovom pokretu.
(Beta/foto: Autonomija)