"Aktuelni studentski protesti u Srbiji predstavljaju pobunu celog sveta"

Osmog marta održaće se generalni feministički štrajk protiv patrijarhata, kada će sve žene, koje su u prilici i koje to mogu, prekinuti sve svoje poslove – odlučeno je jednoglasno na plenumu okupljenih na obeležavaju 80 godina od osnivanja AFŽ Srbija, a na inicijativu studentkinja.
Obeležavanje je u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu organizovala Feministička Antifašistička mreža (FAMa) koja okuplja žene, intelektualke, radnice iz svih zemalja nekadašnje Jugoslavije.
Obeležavanje 80 godina AFŽ-a u Srbiji počelo je minutom ćutanja za nastradale u Novom Sadu, prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Aktuelni studentski protesti u Srbiji bili su u fokusu skupa, uz ocenu da oni zapravo predstavljaju “pobunu celog sveta”.
“Studenti su oslobodioci”, „dolazi proleće, proleće promena“, „budi se čitav region, ne samo Srbija“, neke su od ključnih poruka učesnica skupa.
„Danas se dešava oslobođenje koje nismo mogli ni da zamislimo“, istakla je aktivistkinja Nađa Bobičić.

Feministička Antifašistička mreža (FAMa) usvojila je prethodno “Feministički manifest za 21. vek”, kojim se česnice i učesnice skupa obavezuju na borbu za ravnopravnost, poštovanje različitosti i lične autonomije, solidarnost, te slobodu i pravdu kao osnovne vrednosti feminističkog pokreta i kao viziju društva.
“Naš izbor su mir, razoružanje i blagostanje. U našim društvima se neguje atmosfera konflikta, pretnji i zveckanja oružjem. Politike ljudske bezbednosti su naša alternativa. Za nas postoji samo jedna rasa – ljudska rasa!”, ističe se, između ostalog u tom dokumentu.
Ove godine navršava osam decenija od Prvog antifašističkog mitinga žena Srbije, održanog 28. januara 1945. godine na Kolarcu u Beogradu, na kome je osnovan Antifašistički front žena (AFŽ) Srbije, kao deo Antifašističkog fronta žena Jugoslavije, osnovanog u Bosanskom Petrovcu 1942. godine.

AFŽ Srbije bio je tačka spajanja borbe za oslobođenje žena i oslobođenje zemlje od okupatora. Oslanjajući se na duboko razumevanje da nema pravednog društva bez ukidanja prvog odnosa eksploatacije i potčinjavanja sa kojim se tokom odrastanja susrećemo, u Jugoslaviji borba protiv fašizma bila je i ona za pravednije društvo i konačno oslobođenje žena.
„Obeležavanje 80. godišnjice osnivanja AFŽ Srbije 8. februara prilika je da zajedno, žene iz Srbije i sa prostora bivše Jugoslavije, vratimo sećanje na ovaj važan događaj i na jugoslovenske antifašistkinje, ali i otvorimo pitanja Šta je nama AFŽ?“, navela je Feministička Antifašistička Mreža (FAM-a).
Iz te organizacije ukazali su da danas, osamdeset godina kasnije ideali društvene i ljudske jednakosti koji su vodili jugoslovenski antifašizam nikad nisu delovali dalje.

„Stradanje civila u Ukrajini, Gazi, Sudanu i širom sveta, ekološka katastrofa, ukidanje radničkih prava, težnje za potpunom kontolom ženskog tela i slobode seksualnosti i samoodređenja uopšte, kao lakmus ogoljuju svet duboke nepravde, ekstremnog siromaštva, ugnjetavanja i suštinskog prezira prema svima koji se vide kao slabiji. Ali se jasnije vidi i da otpor(i) neće (ne)stati. U ovom trenutku, dok u Srbiji paradržavne grupe napadaju studente i studentkinje koji traže pravdu, slobodu i odgovornost, a oni/e im odgovaraju hrabrošću, upornošću i zajedništvom, ovo je i prilika za prisećanje na jednu drugu mladost koja nije poklekla pred nepravdom i silom, razumevajući da niko nije slobodan/na, ako nisu svi/e slobodni/e. Ovo je i podsećanje da su u današnje otpore ugrađeni i otpori onih koji_e su nam prethodili/e“, poručile su antifašistkinje.
Na skupu u CZKD organizovan je i kulturni program “Dolazi proleće” u izvođenju Reflektor teatra, hora Rođenice koji je uprizorio Prvi miting Antifašističkog fronta žena Srbije, po scenariju i režiji Minje Bogavac.
(Autonomija/foto: Tamara Srijemac)