Skip to main content

Perkov: Da bi se utvrdilo ko šalje pretnje tražiti pomoć Europola, FBI…

Info 17. мај 2022.
2 min čitanja

"Postoje mehanizmi preko kojih bi nadležni organi mogli da dođu do informacija koje bi mogle da ukažu ko je počinalac"

Povodom velikog broja dojava o bombama koje su u ponedeljak stigle u škole i druge ustanove u Srbiji, Bojan Perkov iz Share fondacije za N1 kaže da svakako postoje mehanizmi preko kojih bi nadležni srpski organi mogli da dođu do informacija koje bi mogle da ukažu ko je počinalac. U pitanju je, kako objašnjava, međunarodna pravna pomoć, a srpske bezbednosne službe mogle bi da se obrate Europolu, američkom FBI, kao i državama u kojima se nalaze provajderi preko kojih su poruke prosleđene.

Na pitanje koliko je teško naći onog ko je poslao poruke, Perkov navodi da korišćenje VPN-a nije komplikovano i da ne zahteva visoku digitalnu pismenost, ali da dosta toga zavisi i od imejl provajdera – gde se nalazi, u kojoj državi i kako se ta kompanija odnosi prema pravnim zahtevima iz inostranstva. „To su pitanja koja komplikuju situaciju, ali svakao postoje mehanizmi kao što je međunarodna pravna pomoć“, rekao je on.

Istakao je da postoje određene institucije, kao što je Europol, koje insistiraju na saradnji policijskih službi širom sveta, a znamo i da naše službe imaju jako dobru saradnju i sa američkim FBI, što se videlo u slučajevima hapšenja ljudi iz Srbije osumnjičenih za dela sajber-kriminala. Dodaje da su nam uvek i na raspolaganju i organi tih država u kojima se kompanije provajderi nalaze, imajući u vidu da moraju da ispune zahteve organa tih država.

„Ono što možemo da vidimo jeste da je jedan od mejlova koji je stigao juče na adrese velikog broja škola poslat sa adrese koji pripada ruskom provajderu yandex.ru. To je velika ruska telekomunikaciona kompanija“, rekao je Perkov i dodao da ono što je ta poruka sadržala nije baš imalo jasnu logiku o čemu se radi i da li postoji politička motivacija iza toga. On podseća i da se nakon objavljivanja poruke, na društvenim mrežama pojavila analiza da je u pitanju poruka jednog napadača od ranije, koji je slao slične poruke, a samo je prevedena na srpski jezik i prilagođena.

Stručnjak otkriva i da ne mora da znači da onaj koji šalje dojavu bude iz iste zemlje u kojoj je kompanija provajder.

„Ne mora da znači, jer postoje načini da ljudi, korisnici anonimizuju svoju onlajn lokaciju, odnosno tu IP adresu koja predstavlja tehnički identifikator lokacije vašeg internet priključka, tako da vi možete da budete u nekoj potuno drugoj zemlji ali da se povežete putem različitih servisa, kao što je VPN servis, ili da koristite TOR mrežu i da vam se prikaže neka potpuno druga IP adresa na tom servisu koji koristite ili da pristupite nekom sajtu ili pošaljete mejl…Tako da ne mora da znači, nije definitivno“, kaže Perkov.

Povodom izjava zvaničnika da je reč o Specijalnom ratu i zastrašivanju, on kaže da bi pre rekao da je u pitanju uznemiravanje građana i spokojstva u svakodnevnom životu. Kaže da se na osnovu mesta na koje dojave o bombama dolaze – Tržnim centrima, Aerodromu i drugim mestima gde se okuplja veliki broj ljudi, kao i u školama može zaključiti da one mogu da prouzrokuju strah kod ljudi, pogotovo dece.

Stvar je u tome što, kako dodaje, svaka dojava mora da se proveri jer je dovoljno da jedna bude prava i posledice su nesagledive.

(N1, foto. Pixabay)