Organizatori oproštajnog koncerta od vojvođanskog pesnika i muzičara Đorđa Balaševića danas su saopštili da je taj događaj potvrdio da samo veliki umetnik može i kad ga više nema da ujedini ljude različitih uverenja, pa i različite nacionalosti.
„Istorijski pomen ’Noć kad je Đole preplivao Dunav’ dokazao je da je moguće ujediniti sve ljude kada emocije i poštovanje utabaju ego. Za emociju koja ja te noći ujedinila planetu, zaslužni ste svi vi“, saopštili su danas organizatori.
Kako navode, u utorak veče je u njegovu čast pušteno s Petrovaradinske tvrđave 1.000 lampiona, a položeno je 1.000 belih ruža. U 19.53 časova, simbolično, zbog godine njegovog rođenja 1953. zapevana je “Slovenska” pesma.
„Da bi od ideje došlo do realizacije, moralo je biti uključeno mnogo ljudi. Da bi ispraćaj bio dostojanstven i u čast pesniku kroz čije pesme smo svi mi živeli, moralo se misliti na sve. A vremena je bilo kratko. Zato niko pojedinačno u ovom trenutku ne treba na ponese lovorike za sliku koja je iz Novog Sada otišla u svet“, navodi se u saopštenju.
Posebnu zahvalnost iskazali su ljudima iz ZOOM media, koji su poslednjih 15 godina radili Balaševićeve koncerte i koji su izneli vizuelni identitet oproštaja onako kako dolikuje velikom Đoletu. Zahvalili su se i novosadskom Radiju 021 na ustupanju plejliste za ispraćaj koji je ispisao istoriju Novog Sada.
„Hvala Operi Srpskog narodnog pozorišta i horistima što su bili toliko hrabri da se, poneseni emocijama, usude da izađu van koncertne dvorane i zapevaju pod zvezdama. Hvala svim ljudima što su u velikom broju pristali da puštaju lampione s Petrovaradinske tvrđave, kako bi ispraćaj bio veličanstven“, piše u saopštenju.
Takođe su se zahvalili mladom saksofonisti na hrabrosti da zasvira na talasima Dunava i novosadskim dobošarima što su u povorci izneli Regrutersku, „tako da srce bolno udara uz doboš“.
„Hvala Novom Sadu što se podsetio da je grad: Hvala Gradu što je dozvolio da se pogase svetla na Tvrđavi i Varadinskom mostu. Hvala zaposlenima u JKP ’Gradsko zelenilo’ koji su ruže čistili od trnja i držali ih u vodi da bi za početak oproštajnog koncerta one bile sveže. Hvala ‘Vodama Vojvodine’ što su uz svoju logistiku omogućile da se saobraćaj na Dunavu zaustavi, dok osvetljeni čamci preplove Dunav Đoletu u čast. Hvala bakici sa Detelinarske pijace što je napustila tezgu i otrčala kući kako da iz svoje bašte nabrala ruzmarin za ispraćaj“, naveli su organozatori.
Zahvalili su se i novinarima, fotoreporterima, radnicima JKP “Čistoća”, policiji, komunalnoj miliciji, vatrogascima i hitnoj pomoći što su bili tu uz građane te noći.
Posebno su se zahvalili ljubiteljima i poštovaocima Balaševićeve neponovljive umetnosti što su se uključili u prenos ispraćaja iz Škotske, Norveške, Kanade, Čikaga, Irske, Melburna, Nemačke, Austrije, Češke, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske…
„Hvala Novosađanima što su prisustvovali u tolikom broju i svima onima koji su došli iz drugih gradova, pa i država za ovu možda i nadirljiviju novosadsku noć. Đole nije umro, niti će to ikada“, navodi se u saopštenju.
(Autonomija, Foto: V. Veličković)