"Političke odluke koje nemaju utemeljenje u zakonu"
Goran Ješić, nekadašnji funkcioner vojvođanske vlade, i Miša Bačulov, odbornik GG „Heroji“, koji su uhapšeni tokom protesta u Novom Sadu, 5. novombra, i određen im je kućni pritvor do 30 dana, sinoć su ponovo “privedeni iz kućnog pritvora” i odvezeni u zatvor na Klisi, u Novom Sadu.
Dok čitavog dana, u subotu, nakon blokade Varadinskog mosta u Novom Sadu, opozicione partije, uključujući i Dveri, pokreti i pojedinci zahtevaju da se svi uhapšeni nakon protesta u Novom Sadu momentalno puste na slobodu, ostaje nerazjašnjeno za šta će se suditi Ješiću i Bačulovu, jer je prvi osumnjičen za izazivanje opšte opasnosti kada je ispustio tečnost ispred Gradske kuće za koju vlasti tvrde da su fekalije, on da je u pitanju zrenjaninska voda, dok nema rezultata analiza zvaničnih institucija, dok se drugi sumnjiči za napad na službeno lice, za koje, kako se vidi na snimku N1, on nije znao da su policajci jer su bili u civilu i bez jasnih službenih obeležja dok su privodili građanina.
Dilema bez rešenja
Upravo tu dilemu postavlja i advokat Nikola Lakić, koji za Danas kaže:
“Kako je najavljeno, Miši Bačulovu sudiće se za izazivanje opšte opasnosti jer je navodno prosuo fekalije ispred Gradske kuće u Novom Sadu, ali tužilaštvo to ne može da dokaže i nema dokaza za tako nešto, pogotovu ako se ima u vidu bitna činjenica da je okrivljeni izjavio da se radi o vodi iz zrenjaninskog vodovoda. Goranu Ješiću sudiće se za ometanje ili napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, međutim, kao što se iz snimka N1 vidi, Goran Ješić nije znao da se u konkretnom slučaju radi o policajcima, bili su u civilu, nisu se legitimisali, tako da niko nije mogao da zna da su to službena lica. Ovo su sve optužbe koje nijedan normalan sud ne bi prihvatio”, ocenjuje on.
Kako dodaje, u normalnim državama sudstvo je nezavisno, tužilaštvo samostalno, u Srbiji sve je to pod kontrolom režima Aleksandra Vučića, uz časne tužioce i sudije koji su u manjini.
„Političke odluke koje nemaju utemeljenje u zakonu“
“To što je Goranu Ješiću i Miši Bačulovu, kao i drugim licima u Novom Sadu nakon protesta određen pritvor samo ide u prilog činjenici da se ovde radi o političkim odlukama koje nemaju utemeljenje u zakonu već u volji Aleksandra Vučića. Pritvor je mera koja bi trebala da se određuje samo u posebnim slučajevima kada okrivljeni može da pobegne, ugrozi istragu, utiče na svedoka, saučesnike ili kada je preveliko uznemirenje javnosti zbog teških posledica dela koje mu se stavlja na teret. Međutim, u konkretnom slučaju za Gorana Ješića i Mišu Bačulova, kao i druga lica, ne vidimo ništa od toga, već vidimo obračun s režima sa građanima”, opisuje on.
Lakić naglašava, da se sud prilikom određivanja kućnog pritvora opredelio za blažu meru da bi kasnije sudsko veće istog suda tu odluku preinačilo i opredelili se za najtežu moguću meru – pritvor.
Na taj način jasno su pokazali da je ovo politički progon okrivljenih, kao i da je sud izgubio svoju nezavisnost (ako ju je ikad i imao) i da deluje pod političkim pritiskom režima Aleksandra Vučića.
“Umesto da je tužilaštvo predložilo pritvor za one koji su krivi za pogibiju 14 osoba na železničkoj stanici, sad je sud Ješiću i Bačulovu odredio pritvor. Tu imamo paradoksalnu situaciju da se lišavaju slobode i određuje pritvor prema osobama koje su zbog pogibije ljudi protestovali na ulicama Novog Sada. Sve ovo dovodi do činjenice da Srbija nije uređena država, da je pravosuđe produžena ruka kriminalnog režima Aleksandra Vučića i da su u Srbiji svi ugroženi dok je Aleksandar Vučić na vlasti”, kazao je Lakić.
„Protivzakonito postupanje policije“
Ranije je Srđan Kovačević, advokat Gorana Ješića, izjavio da je postupanje policije u vezi sa privođenjem i njegovog klijenta i drugih aktivista, bilo protivzakonito.
Podsetimo, Varadinski most sinoć je bio blokiran na šest časova. Iako je sama blokada protekla mirno, uoči protesta, policija je privela Mirana Pogačara, člana građanskog pokreta Bravo, kao i aktivistkinje Milu Pajić i Doroteju Antić.
Oni su nekoliko sati kasnije pušteni, ali se zato policiji predao Goran Ješić, a oko ponoći stigla je vest da je priveden i odveden u zatvor i gradski odbornik Miša Bačulov.
„Očigledno je to protivzakonito postupanje, da li BIA ili neki drugi organi. To nema veze ni sa pravom, ni sa pravnim poretkom, niti sa Ustavom i zakonima… Ne znam kako bih ja kao advokat odgovorio na pitanje da li je nešto protivzakonito, kada je i vidljivo da je protivzakonito”, kaže za N1 advokat Kovačević.
Kako je objavljeno, u slučaju Gorana Ješića i Miše Bačulova, koji je na protest dovezao i ispraznio cisternu sa zrenjaninskom vodom, došlo je do preinačenja presude, te su oni po drugi put završili u pritvoru.
„Sudsko veće je odlučilo po žalbi tužioca da se Ješiću odredi pritvor po dva osnova – prvi je uticaj na svedoke a drugi – mogućnost ponavljanja dela. Imamo jako čudnu situaciju, jer su dva svedoka policajci, a jedan svedok je Relja (Stanojević), mladić koga je Ješić branio te večeri, a koji se nalazi u pritvoru. Tako da je očigledno da ne postoji bilo kakva šansa da bi Ješić mogao da utiče na svedoke“, naglašava Kovačević.
Po pitanju drugog osnova, a to je mogućnost ponavljanja dela, advokat kaže da je i on apsurdan.
„Znamo da je Ješić od 1990-ih na svim protestima, da nikada nije krivično odgovarao, a sada mu se stavlja na teret da bi ponovio isto delo. A apsurd je i da bi Goran Ješić mogao da utiče na Relju, koji se nalazi u pritvoru“, kazao je Kovačević.
Adovakt Miše Bačulova rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je njegovog klijenta 8. novembra uveče policija odvela iz kuće i da se nalazi u pritvorskoj jedinici Okružnog zatvora u Novom Sadu.
Bačulovu je prethodno bio određen jednomesečni kućni pritvor, ali je sud nakon žalbe tužioca preinačio odluku.
„I on i Goran Ješić su u pritvoru uz obrazloženje da će ponoviti delo za koje se terete“, rekao je za RSE advokat Milan Alanović.
(Danas/foto: printscreen/N1)