"Ako se svi udružite - možete dovesti Srbiju na evropski put"

„Slušam srpske vlasti, ali i narod i vidim opredeljenje za EU, ali reforme ne mogu da ostanu samo na rečima, već moramo da insistiramo i na delima. Moraju da postoje konkretne reforme. Mi to očekujemo i to je neophodno ukoliko Srbija želi da ide napred. Iz ugla EU vidim snažnu podršku i posvećenost, finansisjku podršku kao i podršku civilnom sektoru. Proces pridruženja je dvosmerna ulica, tako da moramo da vidimo da postoje konkretne reforme“, rekao je za N1 Oliver Repke, predsednik Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta.
„Pristupanje EU nije proces koji samo vodi vlada, već u njemu mora da učestvuje celo društvo. Mi smo jedina zvanična platforma koja srpskom civilnom sektoru daje glas u pravcu evropskih institucija. Nedavno samo predstavili i inicijativu kandidata za proširenje, a u njoj su sindikati, civilni sektor, poslodavci koji rade sa našim članovima. To je prvi put da oni mogu da oblikuju evropske politike sa našim članovima. Na taj način mi iz prve ruke možemo da čujemo kakva je situacija u Srbiji, a vezano za socijalni dijalog, dijalog u društvu, slobodu medija i zato je to važna inicijativa“, rekao je u emisiji Newsnight Oliver Repke, predsednik Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta.
Repke navodi i da je uloga civilnog sektora u Srbiji, ali i drugim državama kandidatima za članstvo u EU, fundamentalno važna, a glas civilnog sektora u Srbiji je, kaže, jak i njega čuju u EU.
„Glas civilnog sektora je veoma jak, i to je suština kada govorimo o budućem proširenju. Oni dolaze u Brisel, primili smo ih, i njihov glas se čuje u institucijama EU. Imamo vrlo iskrene i otvorene razgovore, ali je bitno i da se naše preporuke čuju jer one oblikuju javno mnjenje. Srpski civilni sektor može da bude ponosan na svoj rad i tako treba i da nastavi“, naveo je Repke.
Na konstataciju da u Srbiji postoji prilično nezadovoljstvo kada je reč o reakcijama iz EU na poteze režima u Srbiji Repke objašnjava:
„Moram da kažemo da je naš Komitet bio veoma pošten po tom pitanju. Oglasili smo se o ozbiljnosti situaciji kada je reč o demokratiji, slobodi medija i civilnom društvu. Objavili smo preporuke, podržali smo mobilizaciju mladih ljudi i tražili smo nastavak reformi. Naša funkcija je da olakšamo dijalog u Srbiji, jer je važno imati dijalog. Bez dijaloga nema uspešnog pristupanja EU. Potrebno je podsetiti srpsku vladu na sve nedostatke koji nas brinu, a kada je reč o nazadovanju demokratije. Ali moramo i da ohrabrimo obe strane na dijalog, jer vidim da i dalje postoji opredeljenje svih aktera da se ide ka EU“.
Repke kaže da on sluša šta govore srpske vlasti, ali i šta govore građani.
„Vidim opredeljenje ka EU, ali reforme ne mogu da ostanu samo na rečima, već moramo da insistiramo i na delima. Moraju da postoje konkretne reforme. Mi to očekujemo i to je neophodno ukoliko Srbija želi da ide napred. Iz ugla EU vidim snažnu podršku i posvećenost, finansisjku podršku kao i podršku civilnom sektoru. Proces pridruženja je dvosmerna ulica, tako da moramo da vidimo da postoje konkretne reforme. Naša misija je potvrdila da su fundamentalna prava i demokratski standardi pod velikim pritiskom u Srbiji, da nema sistema kontrole i ravnoteže, da postoji pritisak na medije i sve to mora da se ispravi. Kada je reč o dijalogu, bilo kakav pritisak na civilni sektor je neprihvatljiv, potrebna je promena kursa srpskih vlasti. Insistiramo na reformama i u potpunosti imamo iste stavove kao EK. Sada je vreme da se dela“, naveo je on.
Svi u EU čuli poruke studenata
Govoreći o studentskim protestima i njihovim posetama Briselu i Strazburu, Repke je istakao da je siguran da su svi u EU čuli njihove poruke.
„Oni su bili i kod nas, mi želimo da im damo glas. Kada je reč o narednim koracima i tome šta će se dešavati u Srbiji, ja to ne mogu da predvidim, ali mirni protesti su uvek korisni, i ne sme država da ih vidi kao pretnju. Moja poruka mladima je da ne odustaju – vaš glas se čuje, vidimo vas na ulicama Srbije. Ako se svi udružite – možete dovesti Srbiju na evropski put. Nadam se da će u Srbiji uskoro započeti snažan dijalog između vlasti i civilnog sektora. Ja to vidim kao jedini put“, zaključio je Oliver Repke, predsednik Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta.
(tekst i foto: N1)