"Ovo je tek početak, ali moramo svi zajedno definisati čega je ovo početak"

Istoričarka Olga Manojlović Pintar ocenila je da je aktuelna studentska pobuna u Srbiji specifična u odnosu na neke ranije studentske i druge proteste koji su se temeljili na borbi za slobodu u tome što su svi prethodni bili odjeci dešavanja u Evropi, dok je ovo prvi autohtoni bunt koji će izroditi novi ideološki pokret.
“Ovo što imamo danas je autohtoni studentski pokret koji postaje zamajac velikih društvenih promena i u Evropi, pa čak u globalnim okvirima”, istakla je Olga Manojlović Pintar na tribini održanoj večeras u Novom Sadu povodom obeležavanja 80. godišnjice od osnivanja AFŽ Vojvodine koju je organizovala Feministička antifašistička mreža FAMa.
Iako, kako je dodala, studenti i studentkinje odbijaju da se nazovu političkim pokretom, “njihovo kretanje, marševi i pešačenja kroz brojna mesta kreira i njih same”.
“Upravo kroz taj dinamizam i šetnje rađa se jedan novi ideološki pokret”, ocenila je.
Ona je kazala da jake levice danas nema nigde u Evropi, ali da su studenti u pobuni pokazali snažan otklon prema aktuelnom režimu i postavili ogledalo pred opozicione partije.
“A sigurna sam da će to ogledalo postaviti i pred druge institucije, pred crkvu, recimo, zbog njenog manipulativnog delovanja”, ocenila je ona, dodavši da su se ipak iskristalisale ključne reči studentskog pokreta: sloboda, jednakost i bratstvo/sestrinstvo.

Studentkinja Lidija, koja je naglasila da na tribini govori u lično ime, poručila je da je za promene sistema, koje smatra neminovnim, manje bitno šta se dešava iza zatvorenih vrata fakulteta u blokadi i kako funkcionišu studentski plenumi, već da je bitnije šta u tom procesu mogu da urade ostali sektori i članovi društva.
“Bitno je to šta svi mi možemo da učinimo za političke promene. Bitno je šta je vaš plenum odlučio, a ne samo šta odlučuju studentski plenumi”, istakla je ona.
Dodala je da je njoj kao studnetkinji važno što ljudi izlaze na ulice i podržavaju studente, ali da svako treba da razmišlja i deluje u pravcu promene.
“Ovo je tek početak, ali moramo svi zajedno definisati čega je ovo početak, a ne samo studenti i studentkinje”, poručila je studentkinja Lidija.
Istraživačica Vanja Petrović kazala je da je za feminističko delovanje u aktuelnim okolnostima važno da se pronađe model koji će omogućiti saradnju sa različitim društvenim grupama.
“Naš zadatak je da ljudima objasnimo da je identitetska borba lažna, ali zato moramo da uđemo u koalicije sa različitim društvenim grupama. Te koalicije će biti neprijatne, ali moramo da nađemo način izađemo iz tih začaranih krugova nacionalizma”, ocenila je ona.

Tribina je organizovana u Omladinskom centru CK13 , pošto je Muzeja Vojvodine danas u poslednjem momentu otkazao prostor za ovaj događaj Feminističke antifašističke mreže FAMa.
Pre tribine aktivistkinje AFŽ čitale su citate vojvođanskih antifašistkinja iz Drugog svetskog rata na srpskom, mađarskom, slovačkom i rusinskom jeziku, uz pratnju Bubnjarki sa ulice koje su svirale partizanske pesme.
Sa tribine je upućen i poziv na osmomartovski marš antifašistkinja koji će se održati u Beogradu, povodom Međunarodnog dana žena.
Antifašistkinje su danas organizovale i marš kroz centar Novog Sada kako bi obeležile 80. godišnjicu od osnivanja Anfifašističkog fronta žena (AFŽ) Vojvodine.
(Autonomija)