Skip to main content

OLEKSANDR LEVČENKO: Ne Elone, Krim nije bio ruski kroz istoriju

Stav 05. окт 2022.
3 min čitanja

Eto, i tehnološki mag Elon Mask izašao je sa predlogom kako završiti rat u Ukrajini. Pročitavši njegove misli, prvo što vam prođe kroz glavu jeste da je neko možda slomio njegovu. Razumljivo da čovjek takvog talenta može biti sposoban za više polja, ali međunarodna politika i diplomatija nisu sfera kao svaka druga.

Jasno da svaki milijarder može postati diplomata, a većina diplomata pak ne mogu postati milijarderi. Ali i milijarder treba imati svojevrsnu pripremu, odnosno razumijevanje svjetske povijesti, međunarodnih odnosa, diplomatskog protokola, poznavanje jezika i kultura.

Elon Mask je sve to preskočio i neočekivano iskočio iz grmlja sa predlogom mirovnog plana. On misli da je koncept vrlo jednostavan – Krimsko poluostrvo koje je Ruska Federacija anektirala 2014. treba ostaviti u vlasništvu RF, navodno jer je Krim od 1783. do 1954. kad ga je Hruščov „pogrešno“ predao Ukrajini, bio u sastavu Ruskog carstva. Pri tome, kaže, treba osigurati opskrbu poluostrva vodom. U četiri ukrajinske regije koje je anektirala RF prije par dana poslije održavanja lažnih referenduma treba organizovati nove referendume, ali ovaj put u organizaciji UN-a. I napokon, Ukrajinu treba prisiliti da ostane „neutralna“.

Kad bi ovaj plan iznio Sergej Lavrov niko ne bih bio iznenađen, ali to je iznio najbogatiji čovjek na svijetu. Pritom ga i stavio na Tviter glasanje, kao čin ispitivanja javnog mnijenja. I to je alarmantno. Za početak treba precizirati niz stvari, koji biznismen i inženjer nije uzeo u obzir. A đavo se krije u detaljima.

Prvo, do 1783. Moskva nije imala nikakvog odnosa prema Krimu. Odnosno tri hiljade godina od vremena kad tačno znamo historijska zbivanja na poluostrvu, Moskva nije imala sa poluostrvom nikakvih dodirnih tačaka, za razliku od Kijeva. Ipak Moskva je osnovana tek 1147. i dugo bila trećerazrednim gradom. Uspon Moskve počeo je tek u doba podjarmljenog stanja u državi Mongola i Tatara – Zlatne horde. Za razliku od Moskve, još prva Kijevska država (482.- 882.) imala je dosta bliske kulturne i poslovne kontakte sa poluostrvom koji je u to doba bilo uglavnom naseljeno pridošlim nomadskim plemenima turskog govornog porijekla. Ali tu su ostali i autohtoni stanovnici i predstavnici starih migracija Grka, Rimljana i Gota. Za Moskovljane na poluostrvu su prvi put čuli tek u 15. vijeku. Krimski kanat podržao je Moskvu u borbi za nezavisnost protiv Zlatne Horde. Ovu nezavisnost Moskva je dobila u 1480. i ostala saveznik Krima, koji je bio puno uticajniji za Kremlj. Kada je veliki knez Moskovski Ivan IV Grozni odlučio proglasiti sebe za caram Krimski han je 1571. došao u Moskvu i potpuno spalio grad. Ivan IV je odmah potom priznao greškom svoje proglašenje carem i ponizno molio Krimskog hana za oprost. Platio je Krimu ogromnu odštetu i preuzeo obavezu svake godine platiti Krimskom kanatu veliku svotu novcu da ne bi krimska vojska opet došla s oružjem. Moskva je svake godine plaćala Krimu do 1700.

Sve ovo Elon Mask sigurno nije znao kada je kazao da Krim istorijski pripada Rusiji.

Drugo – opskrba poluostrva vodom iz Dnjepra bio je ogromni ekonomski poduhvat. Poslije istrebljenja i deportacije iz Krima svih Krimskih tatara i naseljavanje u njihove kuće ljudima prevezenih iz dalekih ruskih regija pokazalo je katastrofičnost odluke staljinističke Moskve. Kada je Hruščev posjetio Krim u 1953, bio je zgrožen propadanjem poluostrva u ekonomskom smislu. On je hitno zamolio Kijev da Ukrajina preuzme upravljanje Krimom i uz podršku centralnih vlasti izgradi kanal od Dnjepra za vodoopskrbu. Bez ove vode, Krim nije mogao graditi nove firme i fabrike. Poslije svih pravnih odluka parlamenta Ruske Federacije i Ukrajine, Kijev je na sebe preuze razvoj poluostrva sa kojim je istorijski bio povezan još od kraja 5. vijeka. Krimski tatari kao glavni autohtoni narod poluostrva nikad nisu oprostili genocidni odnos Moskve prema njima i sistemske ubistvana njihovih pripadnika. Od 97 odsto stanovništva Krima u 1783. kada je poluostrvo anektirala Rusija; 1944. u Krimu nije ostalo nijednog pripadnika krimsko-tatarskog naroda. Izgleda Elon Mask ni ovu informaciju nije znao.

A ako ne razumije sadašnje granice priznate poslije 1945. i činjenice da se Ukrajina odrekla nuklearnog oružja koje je bilo deset puta veće nego što su imali Engleska, Francuska i Kina samo da bi dobila garancije svojih granica, onda milijarder ima ogromnu prazninu u znanju. Elon spominje neophodnost poštovanja situacije u 1783. i to bi značilo da SAD mora vratiti Rusiji Aljasku, Teksas Meksiku, a Luizijanu Francuskoj. Nastao bi haos sa svim granicama u Evropi i svijetu. A to u stvari i traži Kremlj i tu je Mask faktički doskočio sa podrškom agresoru.

Milijarder Mask potpuno je šokirao svojim nepoznavanjem međunarodnog i nacionalnog prava i kada je predložio opet sprovesti referendum u ukrajinskim teritorijama. Kao kada bi cijeli biznis E. Maska na silu preuzeo neki moskovski milijarder, a Elon poslije morao dokazivati po sudovima o svojim pravima umjesto da se kazni ruski grabežljivac. Ako je za Maska to u redu, neka produži svoje ispitivanje javnog mnijenja. Ali za međunarodno pravo i Ukrajince – on je provokator i neznalica.

(Antena M, Foto: Beta/AP)