Skip to main content

Odbijen zahtjev Stanislava Galića za prijevremeno puštanje na slobodu

Jugoslavija 09. дец 2024.
2 min čitanja

Bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS osuđen je na doživotnu kaznu zatvora za terorisanje sarajevskih civila

Međunarodni mehanizam za krivične sudove odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Stanislava Galića, bivšeg komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa (SRK) Vojske Republike Srpske, osuđenog na doživotni zatvor za zločine počinjene u Sarajevu, prenosi agencija Fena.

Prema odluci predsjednice Mehanizma, sutkinje Graciele Gatti Santana, Galić je, između ostalog, zatražio prijevremeno puštanje na slobodu, na osnovu izvanrednog ponašanja u zatvoru te činjenice da njegovo puštanje ne bi povlačilo nikakve političke rizike.

Mehanizam podsjeća da se mogu razmatrati zahtjevi osoba osuđenih na doživotni zatvor za puštanje na prijevremenu slobodu, a da u Galićevom slučaju primjenjivi prag podobnosti je “više od 30 godina kazne”.

“Odsluživši skoro 25 godina doživotnog zatvora, Galić nije dosegao primjenjivi prag i stoga još uvijek ne ispunjava uslove za razmatranje prijevremenog puštanja na slobodu”, navodi u odluci sutkinja Gatti Santana.

Galić je, prema odluci, u svom zahtjevu ukazao na poodmakle godine i loše zdravstveno stanje, posebno na “teški dijabetes“, kao faktore koje treba uzeti u obzir u kontekstu odlučivanja. Navodi i da Galić nije dostavio nikakvu dokumentaciju u prilog tvrdnjama u vezi sa zdravstvenim stanjem ili na drugi način pokazao da njegova trenutna starosna dob i zdravlje predstavljaju prepreku njegovom daljem pritvoru, ili predstavljaju uvjerljive ili izuzetne okolnosti koje mogu opravdati odobrenje prijevremenog puštanja na slobodu prije nego što se dosegne prag od dvije trećine.

Snajperi i granatiranje

Galić je uhapšen 1999. godine. Prvostepenom presudom iz 2003. Haški tribunal ga je osudio na 20 godina zatvora, dok je pravosnažnom presudom 2006. osuđen na doživotnu kaznu zatvora za terorisanje sarajevskih civila – snajperisanjem i granatiranjem – među kojima i masakr na pijaci Markale 5. februara 1994. godine. U maskaru na Markalama je 1994. godine ubijeno 68, a ranjeno više od 140 osoba.

Prema haškim presudama koje je analizirao Detektor u Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u BiH, konstatovano je da su snage SRK-a izvršile terorisanje, napad na civile, ubistvo i nečovječna djela nad građanima Sarajeva. Iz dokaza se vidi da je SRK napadao civile, muškarce, žene, djecu i starije osobe i to posebno tokom civilnih aktivnosti, ili na mjestima na kojima se očekivalo da će se oni zateći, pri čemu je taj obrazac ponašanja bio sličan po cijelom Sarajevu.

Galić je, kako podsjeća BIRN BiH, zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu podnio prošle godine, što je Mehanizam odbio.

(Al Jazeera/foto: Paul Lowe/ustupljeno Autonomiji)