Reč je o istoj sudiji Tatjani Đurašković koja je odredila i pritvor do 30 dana za šestoro uhapšenih

Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu Tatjana Đurašković odbila je zahtev branilaca studenata, aktivista i profesora koji su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka na osnovu prisluškivanog razgovora da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom i da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora.
Sudija Tatjana Đurašković je u obrazloženju za odbijanje zahteva napisala da je u svemu postupano u skladu sa zakonom o Bezbednosno-informatvnoj agenciji i dodala da se ti dokazi mogu koristiti u krivičnom postupku.
Reč je o istoj sudiji koja je odredila i pritvor do 30 dana za šestoro uhapšenih.
Jedan od branilaca, advokat Veljko Milić izrazio je razočaranje zbog odluke suda.
“Naime, sporni dokazi označeni su kao strogo poverljivi, ali nakon što je odbrani, tek nakon dve nedelje čekanja, omogućen uvid u spis, zaključeno je da dokazi nisu pribavljeni u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku i da se kao takvi ne mogu koristiti u krivičnom postupku”, rekao je Milić agenciji Beta.
Prema njegovim rečima, vođenje krivičnog postupka u skladu sa spornim dokazima predstavlja opasan presedan, koji potencijalno može da ugrozi ljudska prava ne samo okrivljenih u ovom postupku, nego i svih budućih osoba koje se budu našle u situaciji da se dokazi protiv njih prikupljaju mimo Zakonika o krivičnom postupku.
Milić je rekao da su okrivljeni morali bit pušteni na slobodu, da je sudija uvažila zahtev za izdvajanje spornih dokaza iz spisa predmeta.
Na nekoliko prorežimskih televizija u četvrtak, 13. marta, emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora u prostorijama opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) u Novom Sadu, u kojem su učestvovali aktivisti PSG-a i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV).
Više od 100 organizacija civilnog društva iz Srbije je protestovalo jer je taj audio snimak pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i “presudili” da je u pitanju “terorizam i rušenje države”, što su kasnije ponovili i najviši zvaničnici Srbije, a što se potom našlo i u krivičnoj prijavi.
Nakon što je snimak emitovan, policija je uhapsila i pretresla stanove šestoro opozicionih i omladinskih aktivista.
Organizacije civilnog društva su poručile da se radi o političkom progonu neistomišljenika.
Policija sumnjiči još šestoro omladinskih i studentskih aktivista iz organizacije STAV, koji se nalaze u inostranstvu, gde su otputovali ranije, radi učešća na Festivalu ljudskih prava u Dubrovniku, u Hrvatskoj.
Viši sud u Novom Sadu 16. marta uhapšenima je odredio pritvor do 30 dana. Policija je pretresala i stanove aktivista i aktivistkinja koji se trenutno ne nalaze u Srbiji, a sud je i njima odredio pritvor do 30 dana, iako nisu u Srbiji, i raspisao poternicu za njima.
Prema informacijama koje je novinarima saopštio jedan od branilaca, audio snimak koji su emitovale prorežimske televizije je napravila BIA, a naredbu je potpisao predsednik Višeg suda u Beogradu.
Pripadnicima organizacije STAV do sada, mesecima unazad, upućeno je na hiljade najtežih pretnji uključujući i brojne pretnje smrću, a oni su neprestano na meti tabloidne kampanje linča.
Aktivisti STAV-a su pokrenuli aktuelne studentske i građanske proteste u Novom Sadu i Srbiji.
“Država nema pravo da zloupotrebljava bezbednosne strukture za tajno prisluškivanje s ciljem političkog progona. U predistražnom postupku, grupa se tereti za rušenje ustavnog poretka. Takva kvalifikacija je neprihvatljiva jer grupa nije preduzela nijednu aktivnost u pravcu ostvarivanja pomenutih spornih reči iz razgovora”, navele su organizacije civilnog društva.
(Autonomija)