Skip to main content

Od zapostavljanja, do pitanja prestiža

Autonomija 10. мар 2013.
2 min čitanja

Već četrdeset godina subotička Sinagoga, kao kakav dragoceni dragulj o kojem svi znaju, zadivljuje i istražuje se, a da, zapravo, nikom ne treba. Sinagoga u Subotici bila je prepuštena sudbini, odnosno, ona se već više decenija i rekonstruiše, i ne. Iako ju je 1990. godine i Srbija uvrstila među spomenike kulture od izuzetnog značaja, odnosno stručna komisija UNESCO-a proglasila je delom svetske kulturne baštine, ipak ona danas spada među deset najugroženih sinagoga u svetu.

– Ono što trenutno zabrinjava, jeste da koliko tokom godina niko nije hteo da se bavi sa Sinagogom, da se sada odvijaju ozbiljne rasprave među političkim strankama o tome koja će partija delegirati arhitektu, političara ili predsednika u upravni odbor. To je zabrinjavajuće zbog toga što u onim slučajevima kada je nešto postalo predmetom političke rasprave, na kraju ničeg dobrog nije proizašlo – rekao je za „Mađar so“ predsednik Jevrejske opštine u Subotici i član upravnog odbora Fondacije SOS Sinagoga Tamaš Halbror, koji je podvukao da Sinagogu treba spasiti jer je ona simbol Subotice, jer je spomenik za 4000 ljudi koji su umrli u holokaustu.

– Jevrejska opština je jedna mala zajednica, njena sadašnja težina nije u brojnosti te zajednice, nije ni u njenoj glasačkoj snazi, nego u njenim zaslugama, budući da je jevrejski gađanski sloj, trgovci i industrijalci Suboticu učinio gradom. Oni su izgradili jednospratnice karakteristično lepog izgleda. A u znaku mađarske secesije subutička Sinagoga je jedinstvena – podsetio je Halbror.

Povodom rekonstrukcije ovog zdanja i pozitivnih izgleda u tom pogledu za ovu godinu, budući da su obezbeđena i značajna sredstva, predsednik Jevrejske opštine rekao je da u lokalnoj samoupravi funkcioniše odlična kancelarija, u kojoj rade stručnjaci koji obavljaju značajan posao na pisanju i sprovođenju IPA-projekata. – U ime Jevrejske opštine zameram što konkurisanje još uvek nije transparentno. Za rekonstrukciju fasade, na primer, za obnavljanje jednog kvadratnog metra u obzir je uzeta cena koja je viša nego što je tržišna cena – naveo je Tamaš Halbror.

U saradnji sa partnerima iz Segedina, inače, subotička lokalna samouprava će zahvaljujući projektu programa IPA prekogranične saradnje moći da za rekonstrukciju fasade Sinagoge uloži oko 150 hiljada evra.

(Magyar Szo)