"Ponovno imenovanje Snežane Stanojković na funkciju glavne javne tužiteljke za ratne zločine predstavljalo ozbiljan korak unazad u borbi protiv nekažnjivosti za ratne zločine"

Više organizacija civilnog društva uputilo je pismo Visokom savetu tužilaštva u kom je ocenilo da bi ponovno imenovanje Snežane Stanojković na funkciju glavne javne tužiteljke za ratne zločine predstavljalo „ozbiljan korak unazad u borbi protiv nekažnjivosti za ratne zločine“.
U otvorenom pismu povodom izbora glavnog javnog tužioca za ratne zločine, nevladine organizacije su ocenile da je prethodnim rukovođenjem, Stanojković „učinila rad Javnog tužilaštva za ratne zločine neučinkovitim, netransparentnim i nevidljivim za javnost“.
„Ponovno imenovanje Snežane Stanojković na funkciju glavne javne tužiteljke značilo bi nastavak neefikasnog i nedelotvornog procesuiranja ratnih zločina, čime bi bila propuštena dragocena prilika da se, u ograničenom vremenskom okviru koji još postoji, počinioci izvedu pred lice pravde, a žrtvama obezbedi pravda koju zaslužuju“, piše u pismu.
Navodi se da je za sedam godina, koliko je Stanojković na čelu tog tužilaštva, podignuto „svega 16 optužnica zasnovanih na sopstvenim istragama“.
„Tako mali broj optužnica je neprimeren i s obzirom na kapacitete Tužilaštva koji su u istom periodu udvostručeni pa je broj tužilaca u periodu od 2017. do 2023. porastao sa pet na 12“, navele su nevladine organizacije.
Ocenile su da je regionalna saradnja „svedena na preuzimanje optužnica iz Bosne i Hercegovine, dok je Tužilaštvo istovremeno izbegavalo ustupanje predmeta u kojima su optuženi strani državljani uhapšeni u Srbiji“.
„Podsećamo Visoki savet tužilaštva da prilikom odlučivanja treba da ima u vidu i ponovljeno negativno mišljenje kolegijuma o kandidaturi Snežane Stanojković. U negativnom mišljenju koji je kolegijum Javnog tužilaštva za ratne zločine dostavio u martu 2024. godine prilikom prethodnog (poništenog) konkursa, čak sedam od deset tužilaca ocenilo je da Stanojković ne ispunjava uslove stručnosti, dostojnosti i osposobljenosti za obavljanje funkcije“, navele su organizacije civilnog društva.
Pismo su uputili Fond za humanitarno pravo, udruženje KROKODIL, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda, Žene u crnom, Međunarodna mreža pomoći I.A.N., Inicijativa mladih za ljudska prava, CRTA, Građanske inicijative i Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.
(Beta, foto: Pixabay)