Skip to main content

Novi Sad: Sedam minuta tišine za sedam žrtava femicida

Građani 24. apr 2025.
2 min čitanja

"Od nadležnih, aktivistkinje traže da se usredsrede na spašavanje ženskih života i obuzdaju 'epidemiju porodičnog i partnerskog nasilja u Srbiji'"

Sedmominutnom tišinom na Trgu slobode aktivistkinje neformalne grupe “Žene za promene“ odale su počast za sedam žrtava femicida u 2025. godini.

U Srbiji je u periodu od 2010. do 2023. godine ubijeno najmanje 350 žena u potvrđenim slučajevima femicida.

Kako je ukazala aktivistkinja Mirjana Berklović, žene su „pod nadstrešnicom“ od početka svojih života – kao devojčice intuitivno, da bi se sa nasiljem zatim upoznale „kroz teskobnu stvarnost porodičnog, partnerskog i društvenog života“.

„Žene se ubijaju zato što su označene kao podređene, manje vredne, slabije“, rekla je ona i dodala da se muškarci u njihovim porodicama tretiraju kao da imaju više prava i moći.

Dodala je da su „na papiru“ uspostavljeni mehanizmi koordinacije za borbu protiv femicida, ali da je primena na terenu ostala do danas jako slaba i nedosledna.

Berklović je kao ključne apostrofirala nekoliko problema, među kojima je prvi neadekvatno reagovanje policije.

Takođe, navela je, iskazi žena o zlostavljanjima se često odbacuju, minimalizuju i svode na porodične svađe, dok privremene zabrane prilazaka ne podležu kontroli policije, ostavljajući žene u riziku od produženog nasilja.

„Postupci u slučajevima nasilja u porodici su spori, često se razvlače mesecima ili čak godinama, a za to vreme žrtva ostaje u riziku“, dodala je ona.

Istakla je i da se nasilnicima često izriču male ili čak uslovne kazne i tako se šalje „jeziva poruka nekažnjivosti“.

Od nadležnih, aktivistkinje traže da se usredsrede na spašavanje ženskih života i obuzdaju „epidemiju porodičnog i partnerskog nasilja u Srbiji“.

„Formirajte posebno državno telo za praćenje femicida koji će sistemski utvrđivati sve okolnosti i propuste koji su doveli do ubistva žena“, poručeno je sa skupa.

„Postupajte tako da kazne koje se izriču obeshrabruju nasilnike na ponavljanje dela a ne da ih ohrabruju“, dodala je Berklović.

Navela je i neophodnost prevencije kroz rad sa dečacima i devojčicama, mladićima i devojkama kroz kontinuiranu brigu o porodicama, brigu o mentalnom zdralvju građana i građanki Srbije.

U utorak uveče, 22. aprila, u novosadskom naselju Grbavica, S.T. (1966) ubio je svoju vanbračnu suprugu B. P. (1985), nanošenjem više uvodnih rana. Uhapšen je i određeno mu je policijsko zadržavanje do 48 sati.

(Beta/Autonomija, foto: Autonomija)