“Napadi na ustavni integritet BiH od strane vodećih političara iz RS-a su neprihvatljivi, poručeno je iz Berlina”

Njemačka je u petak pozvala države članice Evropske unije da podrže sankcije protiv bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska zbog napada na ustavni integritet Bosne i Hercegovine, prenosi agencija Anadolija.
“Vlada Njemačke je jučer uvela zabranu ulaska za tri visoka zvaničnika iz Republike Srpske. Također se zalažemo za uvođenje sankcija na nivou EU-a. Već smo postigli napredak s Austrijom, a ostale članice EU-a pozivamo da se priključe našoj inicijativi”, izjavila je privremena glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Amelie Titel novinarima u Berlinu.
“Napadi na ustavni integritet BiH od strane vodećih političara iz RS-a, koji imaju za cilj namjerno oslabiti cijelu državu, su neprihvatljivi i predstavljaju prijetnju sigurnosti i stabilnosti u BiH, kao i u cijeloj regiji”, dodala je.
Titel je naglasila kako je za Saveznu vladu zaštita temeljnih principa Dejtonskog mirovnog sporazuma i očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta cijele države – neupitna. Također je pozvala Srbiju da se suprotstavi “separatističkim tendencijama u Republici Srpskoj”.
“Zvaničnici Republike Srpske se pozivaju da promijene svoj politički kurs, ukinu neustavne zakone i odustanu od uspostavljanja ilegalnih paralelnih struktura”, kazala je Titel.
Odluka Berlina i Beča
Njemačka i Austrija zabranile su ulazak predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i još dvojici visokih zvaničnika iz Republike Srpske, navodi se u saopćenju objavljenom u četvrtak.
Njemačka ministrica za evropske poslove Anna Luehrmann i austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger razgovarale su o situaciji u BiH na sastanku u
Sarajevu, saopćilo je njemačko Ministarstvo vanjskih poslova, te dodalo kako su razmijenile mišljenja o separatističkim potezima vlasti RS-a.
U saopćenju se navodi da su Meinl-Reisinger i Luehrmann saglasne da je hitno potrebno odlučno djelovati protiv odgovornih za ustavnu krizu, te su to prenijele predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto.
„Budućnost BiH je u EU i Njemačka će i dalje stajati uz BiH“, poručila je Luehrmann.
Status bjegunca
Čelnik RS-a Dodik u BiH ima status bjegunca jer je za njim raspisana interna potjernica i određen mu je jednomjesečni pritvor nakon što se odbio odazvati na poziv tužitelja za saslušanje u sklopu istrage zbog rušenja ustavnog poretka.
Prošle je sedmice, uprkos nalogu policijskim agencijama da ga uhapse, napustio BiH i pojavio se najprije u Izraelu, a potom i u Moskvi gdje ga je u utorak primio ruski predsjednik Vladimir Putin. Granična policija BiH još uvijek provodi istragu o tome kako je napustio državu, a da ga policajci na granici nisu opazili niti pokušali uhapsiti.
On se u srijedu navečer javio iz Banje Luke rekavši kako će nastaviti putovati u inozemstvo i neće dopustiti da ga se izolira.
(Al Jazeera, foto: Pixabay)