"Ovakav čin bezobzirnog kršenja radnih i ljudskih prava neće proći"

Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Sindikat Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu – Sigma, Sindikat Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Nezavisni sindikat Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu i Sindikalna organizacija Pedagoškog fakulteta u Somboru osudili su danas odluku Senata tog univerziteta da ne izabere Jelenu Kleut u zvanje redovnog profesora iako je, kako navode, ispunila sve uslove za to zvanje.
Kako su ovi sindikati istakli u zajedničkom saopštenju, ovom odlukom nepotpuni sastav Senata te visokošklolske ustanove se oglušio o odluke Izbornog veća Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i Stručnog veća za humanističke nauke Univerziteta u Novom Sadu.
“To tumačimo kao politički motivisani revanšizam prema koleginici Kleut. Ovakva protivzakonita i protivustavna odluka direktno je dovela do kršenja autonomije Univerziteta u Novom Sadu”, navode sindikati.
Poručili su i da ovakav čin “bezobzirnog kršenja radnih i ljudskih prava” neće proći.
Sindikati su zatražili od Senata Univerziteta u Novom Sadu da poštuje odluke Izbornog veća Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i Stručnog veća za humanističke nauke Univerziteta u Novom Sadu.
“Od rukovodstva Filozofskog fakulteta zahtevamo da preduzimanjem odgovarajućih pravnih postupaka zaštiti vlastiti i integritet fakultetskih tela i time spreči neakademsko i politikantsko ponašanje većine članova Senata Univerziteta u Novom Sadu”, navode sindikati.
Dodaju da će u suprotnom biti primorani da preduzmu “akcije koje će dovesti do remećenja redovnog funkcionisanja Filozofskog fakulteta i Univerziteta“.
Ovi sindikati podsećaju i da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja već gotovo godinu dana, kako tvrde, protivzakonito odbija da upiše većinu potpisanih sindikata u registar sindikata, zbog čega su podneli tužbe Upravnom sudu i krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal protiv nadležne ministarke Milice Đurđević Stamenkovski.
“Danas je jasno da je ovakvo protivzakonito delovanje Ministarstva motivisano željom da se zaposlenima na novosadskom Univerzitetu onemogući zaštita osnovnih radnih prava”, poručuju sindikati.
(Autonomija)


STUPS: War cup 2026.