Skip to main content

Nedeljno jedan radnik pogine na radu: „Gde je Selaković, zašto se ne oglašava?“

Info 14. avg 2023.
2 min čitanja

"Nadležni ne reaguju, znamo da je to jednim delom posledica smanjenog kapaciteta Inspektorata za rad, jako je malo zaposlenih"

Radnik iz Kine povređen je u fabrici guma Linglong u Zrenjaninu, saznala je nezvanično agencija Beta, a Melanija Lojpur iz političke platforme Solidarnost kaže da nije čudo da ta vest nije potvrđena, jer informacije iz Linglonga ne izlaze, a takođe nije ni prvi takav slučaj i potvrđuje da su uslovi rada kod stranih investitora izuzetno loši i da se ne poštuju elementarne stvari o zaštiti bezbednosti na radu.

Kako je Beta navela, čovek kojeg je angažovao novi podizvođač radova juče je potpuno presekao tri, a teško povredio dva prsta desne ruke. Nakon ukazivanja pomoći u Zrenjaninskoj bolnici, povređeni radnik prevezen je u Klinički centar Srbije.

„Da biste dobili informacije iz Linglonga gotovo je nemoguće, opasan je zidinama, informacije iz njega ne izlaze. Tamo je uvek jedno vozilo policije. Pitanje za nadležne organe je šta tamo radi policija i njihovo privatno obezbeđenje koje se sukobljavalo sa novinarima i aktivistima“, navodi Lojpur u Danu uživo na TV N1.

Dodaje da je „ovo zemlja u kojoj imamo radne logore, nemamo informacije o povređenim radnicima, ne znamo gde je ministar (rada Nikola) Selaković, on se ne pojavljuje u javnosti, ne obraća se građanima Srbije, te imamo utisak da radi neki drugi posao od onog za koji je izabran“.

Podseća da nedeljno jedan radnik pogine na radu u Srbiji.

„Ozbiljni propusti se dešavaju kod nas, alarmantna je situacija kada je u pitanju povreda radnika. Treba nešto sistemski uraditi da bi se stvari popravile. Nadležni ne reaguju, znamo da je to jednim delom posledica smanjenog kapaciteta Inspektorata za rad, jako je malo zaposlenih“, upozorava ona.

Kada se radi o zaradama zaposlenih, ukazala je da je minimalna potrošačka korpa za oko 10.000 veća od minimalca.

„Prva stvar je ta da znamo celu tu maskaradu oko Socijalno-ekonomskog saveta krajem svake godine kada se pregovara o minimalcu. Svih ovih godina, tokom vlasti SNS, ta cena je unapred bila odlučena, nije se dogovarala za stolom“, ističe Lojpur i dodaje da vlast onemoćava sindikate.

„Sindikati su dobrim delom nemoćni, iako imaju veliko članstvo, rasprostranjeni su širom Srbije, ali nemaju realnu moć“, kaže.

Dodaje da je „važno da se promeni narativ, da prestanemo da pričamo o minimalnoj zaradi, već o plati za život“.

(N1, foto: Autonomija)