"Ministar Dejan Ristić da uputi javno izvinjenje koleginici Skrozzi zbog sramnog saopštenja koje je izašlo iz institucije koju predstavlja"
Media Freedom Rapid Response (MFRR), medijska organizacija koja se bavi podrškom i zaštitom novinara i medijskih radnika u državama članicama EU i zemljama kandidatima, izvestila je javnost o slučaju Tamare Skrozze.
Novinarka FoNeta Tamara Skrozza je 29. jula 2024. godine bila na meti klevetničkih tekstova objavljenih na portalima informer.rs i novosti.rs kao i u udarnim vestima TV Pink i to se nastavilo i po drugim medijima naredna dva dana, navela je ova medijska organizacija u svom saopštenju.
„Ona je optužena da je u emisiji „Da sam ja neko“, koja je emitovana na TV N1, rekla da je „predsednik Vučić trebalo da bude ubijen u noći 5. na 6. oktobar 2000. godine“. Te noći održane su masovne demonstracije u Beogradu, u Srbiji, koje su dovele do pada Slobodana Miloševića i njegove vlasti u kojoj je bio (sadašnji) predsednik Aleksandar Vučić, u to vreme ministar informisanja. Dana 31. jula, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić je, pozivajući se na objave u tabloidima, u saopštenju za javnost je tu (navodnu) lažno interpretiranu izjavu Tamare Skrozza protumačio kao „govor mržnje“ i „podsticanje na nasilje““, navodi se u saopštenju.
Organizacija je objavila i da je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) osudilo „dirigovanu kampanju protiv Skroze”, ističući da je „Skrozina rečenica iz emisije, u delu u kome govori o događajima 5. oktobra 2000. godine, da je „ta noć trebalo da izgledala potpuno drugačije“ izvučena iz konteksta i da nigde nije pominjala predsednika Aleksandra Vučića i pozivala na njegovo ubistvo“.
MFRR navodi da ovo nije prvi put da je Skrozza napadnuta. Provladina televizija Pink je 2018. godine optužila Skrozzu i nekoliko kolega za slične optužbe, navodi organizacija u obaveštenju i dodaje da će NUNS podneti predstavku Regulatornom organu za elektronske medije (REM) i žalbu Savetu za štampu.
Ovo je rečenica Tamare Skrozze iz emisije „Da sam ja neko“: „Ta noć, između 5. i 6. oktobra, po mom mišljenju, sada, post festum, trebalo je da izgleda potpuno drugačije. Neću da sada pričam kako, da ne bismo imali probleme, ali što se mene tiče, ta noć je trebalo da bude potpuno drugačija, nešto nalik onome što smo učili u knjigama istorije. Da je ta noć bila drugačija i da smo se 6. oktobra probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete“.
MFRR je evropski mehanizam koji prati, prati i reaguje na kršenje slobode štampe i medija u državama članicama EU.
Mreža SafeJournalists osudila pretnje Skrozzi i portalima Kossev i N1
SafeJournalists mreža najoštrije je osudila pretnje srpskim novinarima i medijsku hajku koja se dešava već nekoliko dana.
Pretnje portalu Kossev i redakciji N1 NUNS je prijavio nadležnim institucijama.
SafeJournalists mreža, koja predstavlja medijske profesionalace na Zapadnom Balkanu, osudila je ovonedeljna dešavanja i pozvala nadležne institucije da što pre pronađu osobe koje su pretile medijima na društvenim mrežama i adekvatno ih sankcionišu.
„Pozivamo i nosioce državnih funkcija da se uzdrže od daljeg raspirivanja mržnje prema novinarima i novinarkama jer smo u prošlosti više puta bili svedoci do kakvih kobnih posledica mogu dovesti takve kampanje, a ministra Dejana Ristića da uputi javno izvinjenje koleginici Skrozzi zbog sramnog saopštenja koje je izašlo iz institucije koju predstavlja. SafeJournalists mreža će informisati relevantne nacionalne i međunarodne zainteresovane strane. Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana“, zaključuje se u saopštenju.
IFJ i EFJ osudile kampanju provladinih medija protiv Tamare Skrozze
Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ, EFJ) osudile su koordinisanu kampanju klevetanja novinarke Foneta Tamare Skrozze od strane provladinih medija.
IFJ i EFJ pridružili su se svojim članicama u Srbiji u solidarnosti sa Skrozom i osudi blaćenja u cilju javnog diskreditovanja novinara lažnim informacijama.
Generalni sekretar IFJ Entoni Belanger kazao je da reakcija Ministarstva informisanja i telekomunikacija svedoči o alarmantnom stanju slobode štampe u Srbiji.
„Priključujući se kampanji tabloida, (ministar) Dejan Ristić otvara put daljem progonu novinarke Skrozze“, izjavio je Belanger.
Predsednica EFJ-a Maja Sever je kazala da su kampanje klevete i neosnovane optužbe opasna sredstva koja se koriste za utišavanje kritičnih glasova.
„Pridružujemo se SafeJournalists mreži u pozivu nadležnima da odmah deluju kako bi zaštitili slobodu medija u Srbiji i stavili tačku na ovu toksičnu kulturu straha i zastrašivanja“, kazala je ona.
(N1, Foto: MC, N1)