Skip to main content

MASA: Uredba omogućava upliv partijskih kadrova na fakultete

Građani 28. mar 2025.
2 min čitanja

"Osim što su načinom donošenja ovakve Uredbe nasilno prekršeni brojni zakonski i podzakonski akti, posledice njene primene mogu biti nesagledive za sudbinu visokog obrazovanja i nauke u Srbiji"

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) zatražila je danas od Vlade Srbije da hitno stavi van snage spornu Uredbu o radu univerziteta i fakulteta.

MASA traži od Vlade da povuče Uredbu o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, navodeći da se time fakulteti svode na predavačke ustanove.

MASA je u saopštenju navela da se tom uredbom na „najbrutalniji način“, bez ikakve konsultacije relevantnih tela iz oblasti visokog obrazovanja, kršenjem brojnih normativnih akata od strane Vlade kojoj je uz sve navedeno i prestao mandat, dramatično menjaju standardi po kojima se vrednuje naučni rad univerzitetskih nastavnika i saradnika.

„Osim što su načinom donošenja ovakve Uredbe nasilno prekršeni brojni zakonski i podzakonski akti, na šta su detaljno ukazale naše kolege u Zahtevu za ocenu njene ustavnosti, posledice njene primene mogu biti nesagledive za sudbinu visokog obrazovanja i nauke u Srbiji, a samim tim i za budućnost zemlje u celini“, stoji u saopštenju.

Dodaje se da ta odluka „otvara vrata“ za situaciju u kojoj bi univerzitetski saradnici i nastavnici bili primorani da odustanu od naučne karijere, kao i da u tako nestimulativnom okruženju budu potisnuti partijskim zapošljavanjem režimskih kadrova bez naučne verifikacije.

MASA je ocenila i da je očigledno lakše drastično smanjiti plate profesorima zbog podrške studentima nego odgovoriti u celosti na zahteve studenata koji traže pravnu državu.

„Upliv partijskih kadrova i svođenje naučne delatnosti na marginalnu bi vrlo brzo doveli do potonuća svih univerziteta u Srbiji na relevantnim međunarodnim listama uspešnosti, poput Šangajske, jer se one formiraju upravo kroz vrednovanje naučnih dostignuća univerziteta, odnosno njihovih zaposlenih. Pored toga, fakulteti bi prestali da budu mesto inovacija, što bi se odrazilo i na privrednu delatnost i urušilo višedecenijske napore da se projektnim finansiranjem saradnje ova dva sektora pospeši veza koja je od ključnog značaja za razvoj jedne zemlje“, navodi se u saopštenju.

Ocenjuje se da tom Uredbom univerziteti praktično gube mogućnost da se akredituju kao naučno-istraživačke ustanove (NIO).

„Takođe, izostankom naučne produkcije vremenom bi se izgubio osnov za nastavnu delatnost univerzitetskog nivoa koja je upravo bazirana na naučnim dostignućima zaposlenih na fakultetima. To praktično znači da bi domaće udžbenike i druge nastavne materijale vremenom zamenili udžbenici i materijali stranih autora, dok bi se domaće univerzitetsko obrazovanje dovelo u kolonijalni položaj“, piše u saopštenju.

Prema važećim propisima, dodala je MASA, fakulteti ne bi mogli da organizuju doktorske studije, jer je za držanje nastave na tom nivou studija i za mentorisanje teza neophodna visoka naučna produkcija.

(Beta, foto: )