Proruska Vladina uredba je doneta u tišini. Uredba je na snazi od 9. jula, pa odgovarajuće statistike još nisu urađene.
U potpunoj tišini je Mađarska dala još jednu mogućnost građanima Belorusije i Rusije da bez komplikacija doputuju u zemlju. To ponovo izaziva ljutnju u Evropskoj uniji. Naime, odluka ima posledice za Šengenski sporazum.
Dok su ostale zemlje Evropske unije dobrim delom zatvorile vrata za putnike iz Rusije, Mađarska čini suprotno i otvara jednu mogućnost upravo za takve građane – i to radi bez upozorenja. Uredbom mađarske Vlade je sada dozvoljeno građanima Rusije i Belorusije da bez komplikacija uđu u Mađarsku, a time i u bezvizni prostor predviđen Šengenskim sporazumom, ali i da se registruju u Mađarskoj uz pomoć „nacionalne karte“.
To im donosi brojne pogodnosti – kada se registruju, mogu da se zaposle u Mađarskoj bez ograničenja. Kada podnesu prvi zahtev za odobrenje statusa u Mađarskoj, ne moraju da donesu dokaz da su pronašli posao, što je obavezno za sve ostale gastarbajtere u zemlji.
Nije predviđeno ograničenje broja
Isto tako, za razliku od pravila za radnike iz drugih zemalja, neće biti ograničenja broja „nacionalnih karti“. Karta će da važi najpre dve godine, i ko je dobije može da dovede porodicu i može da je neograničen broj puta produžava po tri godine.
Neće biti ni testa poznavanja Mađarske. Sve to znači da su vrata Mađarske faktički otvorena za svakog iz Belorusije i Rusije. I to u zemlji čija je migraciona politika usmerena na odbranu od stranaca i u kojoj izbeglice nemaju šanse da podnesu zahtev za politički azil, a kamo li da im zahtev bude odobren.
Mađarska ovim potezom ne otvara samo svoja vrata građanima Rusije i Belorusije, već i vrata Evropske unije kao i vrata zemalja potpisnica Šengenskog sporazuma koji predviđa otvorene granice.
Još jedno podmetanje noge?
To je znak za uzbunu među stručnjacima. Oni se pribojavaju da će na ovaj način ruski špijuni dopreti najpre u Mađarsku, a potom dalje, u Austriju, Nemačku i druge zemlje Evropske unije, mimo strogih propisa za ulazak građana Rusije i Belorusije u EU. Naime, ne može da se nasluti konkretan povod za ovakvu uredbu. Vlada i ne navodi neko obrazloženje. Ruski stručnjaci za izgradnju mađarske nuklearne elektrane Paks 2 mogu na drugi način da uđu u zemlju.
Ostaje pretpostavka da je to opet deo neprijateljske mađarske politike prema Evropskoj uniji, politike sitnih uboda premijera Viktora Orbana, čija zemlja je od početka jula na čelu Saveta Evropske unije. Zbog Orbanovih nedogovorenih poteza na svoju ruku i u pogledu Rusije ta politika se posmatra sa zabrinutošću i nailazi na kritiku.
Krišom doneta uredba
Proruska Vladina uredba je doneta u tišini. Naime, odavno postoji „nacionalna karta“ sa svim nabrojanim privilegijama. Do sada je važila za građane Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Moldavije, Crne Gore, Srbije i Ukrajine. Pre nekoliko dana su na listu diskretno stavljeni Belorusija i Rusija.
Koliko se građana te dve zemlje već registrovalo? Studio Prvog programa nemačke televizije (ARD) u Beču uputio je to pitanje mađarskoj Nacionalnoj generalnoj direkciji za pitanja stranaca. U odgovoru se kaže da je uredba na snazi od 9. jula, pa odgovarajuće statistike još nisu urađene i pitanje je preuranjeno.
(DW, Foto: Beta/AP)