“Opasnost za Vojvodinu predstavlja konstantno smanjenje broja stanovnika, mesta ostaju bez mladih a samim tim i budućnosti"
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani Bojan Kostreš izjavio je da je danas prosečna plata u Beogradu za 20.000 dinara veća nego u Vojvodini i dodao da se Vojvođani sećaju vremena pune autonomije te pokrajine, kada su njihove plate i penzije bile i do 30 odsto veće od beogradskih.
“Danas je prosečna zarada u Beogradu čak za 20.000 dinara veća od prosečne plate u Vojvodini. Nismo zaboravili kako se živelo za vreme pune autonomije Vojvodine. Tada su naše plate i penzije bile i do 30 odsto veće od onih u Beogradu i centralnoj Srbiji. Vojvodina je nekada bila jaka”, naveo je Kostreš u saopštenju za javnost.
On je dodao da nije održiv sistem u kome Vojvođani “daju, stvaraju i doprinose, a sedam posto im se vraća, što je malo ili skoro ništa”.
Kostreš je ocenio da je rešenje u decentralizaciji poreskog sistema, koji će omogućiti da se ono što se u Vojvodini stvori, u Vojvodinu i uloži.
“Da Vojvođani sami određuju gde se ulaže njihov novac, a ne da to radi neki činovnik u Beogradu koji nikad nije bio u Kovačici, Kikindi, Rumi ili Aradcu. Nikada nećemo odustati od prava na jednake šanse”, kazao je predsednik LSV-Vojvođani.
On je dodao da Vojvodina nije samo geografski pojam, nije “severna srpska pokrajina” ni “Delvidek” (južna mađarska provincija) već je to “prostor u kome žive dobri, pošteni i vredni ljudi”.
“Vojvodina je sinonim za uređenost, rad i zajednički suživot 27 nacija i još toliko zavičaja”, poručio je Kostreš.
On je naveo da Vojvodina ima svoja prirodna bogatstva, plodne zemlje “kao Holandija, Belgija i Luksemburg zajedno”, naftu i gas čije su zalihe bile dovoljne da pokriju potrebe industrije kada je ona bila najrazvijenija, vredne ljude, sela i gradove koji se prepoznaju jer se pored srednjoevropske arhitekture u njima vidi i raznolikost koja je svojstvena Vojvodini.
Ocenio je da se “vojvođanski način života” u poslednjoj deceniji dovodi u pitanje.
“Opasnost za Vojvodinu predstavlja konstantno smanjenje broja stanovnika, mesta ostaju bez mladih a samim tim i budućnosti. Mladi odlaze jer nemaju mogućnost da se zaposle ili da ostvare pristojnu zaradu”, rekao je Kostreš.
Podsetio je da su LSV-Vojvođani nedavno obeležili 33 godine od osnivanja te stranke.
“U ovom periodu promenili smo četiri države, a nadam se da idemo ka petoj – Evropskoj uniji. U našoj istoriji bilo je uspona i padova. Lepih i manje lepih trenutaka ali kroz sve ove godine jedno je sigurno – mi smo stranka koja se zalaže za jaku, stabilnu i dostojanstvenu Vojvodinu. Mi smo stranka Vojvođana čiji program stane u pet reči – razvijena, jaka, bogata i multikulturalna Vojvodina”, zaključio je Kostreš.
(Autonomija, Foto: LSV)