"Ignorira važne projekte srpske zajednice u Hrvatskoj, odlazi na noge filoustaškim crkvenim velikodostojnicima, onda je koordinacija srpskih režimskih tabloida s njenim Facebook postovima u sramotnim napadima na obitelj časnog novinara, najmanje čemu se treba čuditi"
„Ja to apsolutno ne podržavam“, poručila je veleposlanica Republike Srbije u Hrvatskoj, Jelena Milić, nakon što je demonstrativno napustila tradicionalni domjenak koji je u Zagrebu na pravoslavni Badnjak organiziralo Srpsko narodno vijeće. A što to ne podržava Njena ekscelencija Milić?
Odgovor je vrlo jednostavan. Njena ekscelencija ne podržava poruku zahvale koju su organizatorima uputili Jasminka Petrović i Radivoj Raša Andrić. Za one koji ne znaju, treba jasno reći – Petrović i Andrić učinili su za pomirenje Hrvata i Srba i dobrosusjedske odnose više nego li će to učiniti cjelokupni diplomatski kor Srbije i Hrvatske za sto života. Književnica Jasminka Petrović već desetljećima piše za djecu i mlade, a prije osam godina napisala je „Leto kad sam naučila da letim“, o čemu smo svojevremeno s njom razgovarali na Lupigi, a uskoro ćemo je ponovno ugostiti jednim drugim dobrim povodom.
Po toj njenoj knjizi, koja je inače ušla među lektirne naslove u njemačkim školama (!), filmski redatelj Radivoj Raša Andrić snimio je istoimeni film koji je oduševio publiku, kako u Srbiji, tako i u Hrvatskoj. Kuriozitetno, Leto kad sam naučila da letim“ ili „Ljeto kada sam naučila letjeti“, u više je navrata prošle godine prikazala i hrvatska i srbijanska javna televizija. Opet na oduševljenje publike. I zbog toga je Srpsko narodno vijeće Jasminki Petrović i Radivoju Raši Andriću dodijelilo Nagradu Svetozar Pribičević za unapređenje hrvatsko-srpskih odnosa.
Zbog ranije preuzetih obaveza dvojac nije mogao doći u Zagreb kako bi osobno primio nagrade, ali je uputio poruku zahvale. Poruku koja je potaknula Njenu ekscelenciju Milić da protestno napusti domjenak. U toj zajedničkoj pismenoj izjavi Popović i Andrić zahvalili su se na prepoznavanju poruke oproštaja i pomirenja koje su odaslali knjigom i filmom.
„Hvala deci širom regiona koja vide dalje i lepše od nas. I hvala mladima u Srbiji koji nas ovih dana uče kako se leti i kako se svetli“, napisali su Petrović i Andrić.
Njena ekscelencija koja je do tada stajala u prvom redu, u društvu crkvenih velikodostojnika, nakon tih se riječi pokupila, a potom kasnije pred kamerama objasnila zašto je to učinila. Pa tako uvrijeđena ekscelencija prvo napada domaćina koji ju je ugostio, pa kaže da joj se nije svidjela reakcija lidera Srpskog narodnog vijeća, niti općenito reakcija organizatora na sadržaj pisma. Ona je, kaže, u poruci nagrađenog dvojca prepoznala direktnu asocijaciju na aktualne studentske blokade u Srbiji.
„Vi morate da razumete da sam ja nedavno, pre par dana svega, na svom Facebooku, napisala da podržavam kada mladi stoje na trgovima, ne blokiraju institucije i kada traže konkretnu pravdu za nepravdu. Ali dalje od toga: blokade, nazivanje moje zemlje tiranijom, nazivanje mog predsednika i državnog vrha ubicama i takve stvari, ja jednostavno to apsolutno ne podržavam“, objasnila je veleposlanica u zbunjujućem prilogu emitiranom na RTL Televiziji iz kojeg bi netko mogao shvatiti da su upravo dobitnici nagrade svoju zemlju nazvali „tiranijom“, a predsjednika Jelene Milić „ubojicom“, s obzirom da u prilogu baš ništa nije rečeno o njihovoj poruci zahvale, pa čak nisu niti imenom spomenuti.
Teško je ne upitati se kakva bi to točno trebala biti reakcija lidera Srpskog narodnog vijeća koja bi se svidjela Njenoj ekscelenciji. Možda, da su odmah po primitku pisma oduzeli nagradu dobitnicima, cenzurirali njihovu poruku, pritvorili ih na nekoliko dana, a potom „glodurima“ u režimskim medijima naredili da prekomjerno granatiraju Jasminku Popović i Radivoja Rašu Andrića, da ih mjesecima razvlače po portalima, lažu o njima, o njihovim obiteljima, da im djecu nazivaju opasnim stranim špijunima, da ih otvoreno nazivaju ustašama, da im pokušaju srediti otkaze na radnim mjestima, da organiziraju plaćeničku rulju da ih fizički napada i dolazi im na kućna vrata, da ih optužuju da rade protiv Ustava, a potom da sve te lažne optužbe i sami lideri ponavljaju u zamornim višesatnim tiradama na režimskim televizijama? Po svemu sudeći, vjerujemo da bi upravo takva reakcija barem djelomično zadovoljila Njenu ekscelenciju.
Nema tome ni nekoliko dana, kako je novosadski novinar i sveučilišni profesor Dinko Gruhonjić, od hrvatskog premijera, predsjednika i ministra vanjskih poslova, otvorenim pismom zatražio zaštitu za svog sina Davida. Činilo se tada da je dosegnuta kulminacijska točka kontroverznog djelovanja srbijanske veleposlanice u Hrvatskoj Jelene Milić, čiji je dosadašnji dvogodišnji mandat u Zagrebu obilježen najmanje jednim skandalom koji je, između diplomatske predstavnice Beograda u Hrvatskoj i političkih predstavnika Srba u Hrvatskoj, stvorio koliko duboku, toliko politički neproduktivnu i osobno neugodnu distancu.
Dinko Gruhonjić, ugledni novinar iz Novog Sada i jedan od najprominentnijih kritičara autokracije Aleksandra Vučića, poslao je u petak popodne otvoreno pismo premijeru Plenkoviću, predsjedniku Republike Milanoviću i ministru vanjskih poslova Goranu Grliću Radmanu.
„Obraćam se ovim putem da Vam skrenem pažnju na činjenicu da je ambasadorka Republike Srbije u Republici Hrvatskoj, gđa Jelena Milić na svom Facebook profilu dana 1. januara izrekla laži na moj račun, čime je ugrozila sigurnost mene i moje porodice”, napisao je Gruhonjić u pismu. “Time se gđa Milić uključila u kampanju linča koja se nada mnom i nad mojom porodicom provodi još od marta meseca 2024. godine, a koja je intenzivirana ponovo od početka ove godine. Intenzivirana je do te mere da su našeg sina Davida Gruhonjića doveli u vezu sa Sigurnosno-obavještajnom agencijom (SOA) Republike Hrvatske. Siguran sam da ne treba da napominjem da su to gnusne laži, koje ugrožavaju bezbednost našeg sina“, dodao je.
Tim je pismom Gruhonjić reagirao na Facebook post kojim je veleposlanica Milić u srijedu, 1. prosinca, reagirala na intervju koji je s Gruhonjićem u utorak, 31. prosinca, objavio zagrebački tjednik Nacional.
Taj je veleposlaničin post neuobičajeno dug i uvelike nemušt, ali na jednome mjestu veleposlanica Milić spominje izvještaj u jednim novinama na čijoj je naslovnoj stranici, piše, “moja ćerka, tada stara tri godine, koja iznad glave drži letak ‘neću rat’. Slika je sa skupa nas nekoliko ispred Skupštine Srbije (98/99), neposredno pred bombardovanje SRJ.” Slučaj, ili možda namjera, htjeli su da srpski režimsko-kanalizacijski tabloid Informer, zadužen za medijski odstrel političkih protivnika Aleksandra Vučića – stvarnih ili umišljenih, svejedno – dva sata prije nego što je veleposlanica objavila svoj post, otisne još jedan u nizu svojih somnambulnih, ali iznimno opasnih napada na Gruhonjića, tekst pun mržnje, izmišljotina i laži, u kojemu spominje i Gruhonjićeva sina Davida “koji, gle čuda, studira u Hrvatskoj.”
Nakon što je taj tekst objavljen u Informeru, a nemušti status Njene ekscelencije na Facebooku Gruhonjić se oglasio na Facebooku.
Napisao je, među ostalim, i ovo: “Oglasila se povodom mog ‘slučaja’ i čuvena politička analitičarka sa Pinka Jelena Milić, ničim izazvana ambasadorka Srbije u Hrvatskoj. S obzirom da se uključila u Vučićevu hajku protiv moje porodice i najnovije napade na našeg sina, evo da joj odgovorim na mentalno zagađenje koje je širila po Fejsbuku. Kažete, ‘vaša ekselencijo’, vaša kćerka – od čije instrumentalizacije ne prezate – bila je na naslovnoj stranici nekakve publikacije sa parolom ‘Neću rat’. To je lepo i dirljivo. Naš sin je sada na naslovnim stranicama krvožednih propagandnih Vučićevih toaletoida, a vaše zasluge za to nisu male. Naprotiv!”
Istog dana popodne, Gruhonjić je poslao svoje otvoreno pismo Plenkoviću, Milanoviću i Grliću Radmanu.
Za ovaj je slučaj indikativno kako je Marijana Toma, programska dužnosnica OESS-a na Kosovu i bivša ugledna aktivistkinja za ljudska prava iz Beograda, komentirala spomenuti post kojim je Jelena Milić reagirala na Gruhonjićev intervju Nacionalu.
“Jelena, sram te bilo za ovaj post. Ovo ti nije bilo potrebno. Moj stari broj je u funkciji, i u Beogradu sam, rado bih ti lično objasnila zašto ovo pišem”, napisala je Toma u komentaru pod veleposlaničin post. Ta kratka, ali gorka osuda zanimljiva je zato što sažima gotovo beziznimno negativan odnos aktivista “Druge Srbije”, ljudi koji nastoje europeizirati i demokratizirati svoju zemlju, prema Jeleni Milić, koja se nekada predstavljala kao jedna od njih, a danas je – “s ponosom”, kako piše u postu – diplomatkinja režima koji je suspendirao demokraciju i ne libi se od nasilja prema studentima i mirnim prosvjednicima.
No za djelovanje veleposlanice Milić u Hrvatskoj važniji je incident koji je izazvala kada 5. listopada prošle godine nije došla na otvorenje Srpskoga kulturnog centra u Glini, za Hrvatsku i njezinu srpsku zajednicu povijesno važan događaj, ali je zato, samo dan ranije, u Biskupijskom ordinarijatu u Sisku bez jasnog povoda posjetila Sisačkog biskupa Vladu Košića, poznatog po duhovnom mentorstvu ratnog zločinca Darija Kordića, kao i po izjavi da ustaštvo “nije bilo fašizam nego organizirano vojno djelovanje u obrani Hrvatske kao države”. Kada je veleposlanici Milić takav postupak javno zamjerilo nekoliko uglednih javnih osoba, među kojima i Dejan Jović, predsjednik Savjeta Srpskoga narodnog vijeća te profesor političkih znanosti u Zagrebu i Beogradu, ona je na X-u nadmeno odgovorila: „Moja država Srbija vodi neovisnu vanjsku politiku, pa i u Hrvatskoj, u kojoj sam JA veleposlanica“. Sada je, na Badnjak, otišla i korak dalje poručujući da joj se ne sviđa reakcija lidera Srpskog narodnog vijeća u Hrvatskojna sadržaj pisma dobitnika nagrade, pa poput uvrijeđene mlade demonstrativno napustila skup i potom stala pred kamere.
Možemo biti sigurni da takav odgovor nije ublažio ogorčenje što ga je veleposlaničin postupak izazvao u Srpskome narodnom vijeću, ali i u cijeloj srpskoj zajednici u Hrvatskoj. Istodobno, možda se baš u toj rečenici veleposlanice krije tajna njezina, blago rečeno, nekonvencionalnog rada u Hrvatskoj. Jer, ako se “neovisna vanjska politika” Srbije svodi na to da srpska veleposlanica ignorira hvalevrijedne, povijesno važne projekte srpske zajednice u Hrvatskoj, a da istodobno odlazi na noge filoustaškim crkvenim velikodostojnicima, tada je koordinacija srpskih režimskih tabloida s njezinim Facebook postovima u sramotnim napadima na obitelj časnog novinara i kritičara režima, bila slučajna ili ne, najmanje čemu se treba čuditi. A mandat veleposlanice Milić tek je na svojoj polovini.
Boris Pavelić i Ivor Fuka (Lupiga.com, foto: Avangarda)