Skip to main content

Komesarka Kos: Dodik neće biti sagovornik Evropske unije

Jugoslavija 29. mar 2025.
2 min čitanja

"Riječ je o političaru sa secesionističkim težnjama, koji je protiv evropskih integracija, koji ne poštuje poredak uspostavljen Dejtonskim sporazumom i prisvaja sebi prava koja mu ne pripadaju"

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos rekla je da čelnik entiteta Republika Srpska u Bosni i Hercegovini Milorad Dodik neće biti sagovornik kada se bude razgovaralo o rješenjima za BiH, jer se radi o političaru “sa secesionističkim težnjama”.

Komentarišući Dodikovu politiku, Kos je kazala da je riječ o “političaru sa secesionističkim težnjama, koji je protiv evropskih integracija, koji ne poštuje poredak uspostavljen Dejtonskim sporazumom i prisvaja sebi prava koja mu ne pripadaju”.

“Trenutna situacija u Bosni i Hercegovini je napeta, a Dodik je sigurno političar koji u ovom trenutku sprječava normalizaciju prilika u BiH i onemogućava da se uradi sve što je potrebno”, rekla je Kos u intervjuu za slovensku redakciju televizije N1, prenosi Fena.

Naravno, Dodik ne može doprinijeti tome da evropski put BiH bude osiguran, rekla je Kos.

Bosna i Hercegovina nalazi se u jednoj od najvećih ustavnih kriza, nakon što je entitetska skupština Republike Srpske usvojila set zakona kojima pokušava ograničiti djelovanje državnih pravosudnih i policijskih agencija BiH u tom dijelu zemlje, u nastojanju da spriječi hapšenje trojice najviših entitetskih političkih čelnika, optuženi za potkopavanje ustavnog poretka BiH.

Predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku prethodno je 26. februara Sud BiH izrekao prvostepenu presudu kojom je proglašen krivim za nepoštivanje odluka Visokog predstavnika međunarodne zajednice. Uz kaznu zatvora izrečena mu je mjera zabrane političkog djelovanja u razdoblju od šest godina.

Dodik se u međuvremenu suočio s novim krivičnim progonom jer je Tužilaštvo BiH protiv njega te premijera Republike Srpske Radovana Viškovića i predsjednika entitetskog parlamenta Nenada Stevandića otvorilo istragu pod sumnjom da su počinili krivično djelo rušenja ustavnog poretka BiH, za što je minimalna kazna pet godina zatvora.

Od Dejtona do Brisela

Mi se trudimo, rekla je evropska komesarka, pronaći rješenje kako da Bosnu i Hercegovinu od Dejtona [Dejtonski mirovni sporazum koji je zaustavio rat u zemlji 1995. i uspostavio ustav zemlje], dovedemo do Brisela [EU insistira na reformama u BiH po EU standardima].

“Ukratko, od Dejtona do Brisela, na način da sve one reforme koje kandidati moraju sprovesti budu realizovane i u Bosni i Hercegovini”, rekla je Kos.

“Trenutno još uvijek tražimo rješenje kako osigurati da proces donošenja odluka ne bude toliko zasnovan na nacionalnim osnovama, već da u prvi plan dođe ono što je dobro za Bosnu i Hercegovinu. BiH je među onim zemljama, a čak i kada se posebno posmatraju Federacija BiH i Republika Srpska, čak i u potonjoj više od 50 posto ljudi podržava evropsku perspektivu. Intenzivno radimo na tome da pregovori mogu što prije početi”, rekla je Kos.

(Al Jazeera/agencije/foto: N1 Slovenija)