Skip to main content

Koalicija za slobodu medija: Da li je Nacrt zakona o oglašavanju usklađen s Medijskom strategijom?

Info 16. окт 2024.
2 min čitanja

"Među ključnim temama koje nisu usklađene, odnosno za koje nema specifične razrade u izmenama i dopunama zakona, našli su se merljivi kriterijumi za određivanje pragova dozvoljene medijske koncentracije i rizika po medijski pluralizam, pored udela u gledanosti, slušanosti i tiražu"

Koalicija za slobodu medija zatražila je od resornog ministra Dejana Ristića da odgovori da li je Nacrt zakona o oglašavanju usklađen sa Medijskom strategijom, a navela je šest ključnih tema za koje smatra da su neusklađene.

Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, koje je nadležno za Zakon o oglašavanju, tokom diskusije na okruglom stolu iznelo je stav da su zakonske odredbe apsolutno usklađene sa Medijskom strategijom i navelo da se u tom pogledu konsultovalo sa Ministarstvom informisanja i telekomunikacija, podsetila je Koalicija za slobodu medija, navodeći da je, međutim, nakon uvida u nacrt tog zakona, primetila da ni po jednoj tački nije usklađen sa Medijskiom strategijom 2020-2025.

Među ključnim temama koje nisu usklađene, odnosno za koje nema specifične razrade u izmenama i dopunama zakona, našli su se merljivi kriterijumi za određivanje pragova dozvoljene medijske koncentracije i rizika po medijski pluralizam, pored udela u gledanosti, slušanosti i tiražu.

Takođe, neusklađena je tema koja se odnosi na smanjen i transparentan uticaj države na medijskom tržištu, kako bi postojali jednaki tržišni uslovi za sve medije, s posebnim osvrtom na probleme u vezi sa oglašavanjem organa javne vlasti i privrednih društava, kojima je država većinski vlasnik ili ih većinski finansira, navela je Koalicija za slobodu medija.

Kao neusklađena je navedena i mera koja se odnosi na ravnopravne uslove na tržištu pružalaca i distributera audio-vizuelnih medijskih usluga, kao i namera u vezi sa podsticajnim okruženjem za razvoj medijskog tržišta.

Koalicija za slobodu medija navela je kao primer neusklađenosti i meru koja se tiče uslova da samoregulacija i koregulacija zažive u punom obimu, a koja predviđa uspostavljen delotvoran sistem koregulacije unutar koga su jasno postavljene uloge organa javne vlasti (Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija), regulatornih tela (REM) i učesnika na medijskom tržištu.

Neusklađena je, kako je navedeno, i mera u vezi sa povećanjem medijske vidljivosti i nediskriminatornog izveštavanja medija o ženama i osetljivim društvenim grupama.

Koalicija za slobodu medija podsetila je u saopštenju da je dogovor predstavnika medijske zajednice, nekadašnje premijerke i predstavnika Ministarstva informisanja i telekomunikacija, uz pokroviteljstvo OEBS, podrazumevao koordinaciju sa resornim ministarstvima u pogledu pitanja koja su bitna za implementaciju Medijske strategije. Uprkos tome, medijska zajednica i predlozi u odnosu na proces izrade Zakona o oglašavanju su uporno ignorisani od Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, navedeno je u saopštenju.

Koaliciju za slobodu medija čine: Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“, Fondacija Slavko Ćuruvija i GS KUM Nezavisnost.

(N1)