Skip to main content

Javni poziv za istraživačke projekte: Srbija i globalni izazovi

Info 19. мај 2021.
2 min čitanja

Fondacija za otvoreno društvo (FOD) u saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) iz Beograda kao članom Univerzitetske mreže otvorenog društva (OSUN) saopštila je danas da pokreće program “Srbija i globalni izazovi: ka pravednijim i demokratskim javnim politikama”, kroz raspisivanje poziva za istraživačke projekte za pojedince i pojedinke.

“Problem društvene nejednakosti sa kojim se Srbija suočava već decenijama, poslednjih godina dostigao je alarmantni nivo. Kao reakcija na ovu situaciju u Srbiji se poslednjih godina javljaju protestni pokreti i inicijative ali i dalje nedostaju predlozi javnih politika za rešenje problema”, navodi se u pozivu.

Dodaje se da u Srbiji postoji rasprostranjenost siromaštva, zabrinjavajuće visok broj ljudi je u konstantom riziku od pada u siromaštvo, pa najoptimističnije procene govore da se radi o jednoj četvrtini stanovništva, što je najviši procenat u Evropi.

“Raširen fenomen ‘zaposlenih siromašnih’, visok stepen nejednakosti (GINI koeficijent jedan je od tri najveća u Evropi), te posebno loš položaj ekstremno ranjivih grupa poput Roma i žena na selu, uz starenje stanovništva i odliv radne snage, pozivaju na urgentno delanje. Situaciju dodatno pogoršava pandemija kovida-19 i njome produbljena ekonomska kriza, koja je takođe razotkrila strukturno prekarni položaj velikog broja socijalno ugroženih grupa”, piše u pozivu.

Navodi se da su klimatske promene jedan od najvećih izazova, ubrzano i sve veće zagađenje pre svega vazduha u Srbiji, ali i vode i zemljišta, dugoročno je pogubno ne samo za životnu sredinu i javno zdravlje već ima i svoju cenu, koja proizlazi kako iz nedostatnih strateških, ali i netransparentnih političkih odluka.

U pozivu se navodi i da je digitalna revolucija nesumnjivo otvorila nova polja i prostore za razvoj, kako u sferi ekonomije tako i demokratskog delanja, pa je istovremeno neophodno pronaći odgovore na pretnje koje proizlaze iz digitalizacije, automatske obrade velikog broja podataka, masovnog nadzora i upotrebe algoritama u radu javnog i poslovnog sektora.

Konkurs je namenjen prvenstveno akademskoj zajednici, zaposlenima u think-tankovima i samostalnim istraživačima i istraživačicama.

Cilj je definisanje tema, predloga i rešenja javnih politika ili inovativnih istraživanja koji bi ponudili teorijski okvir i podatke za drugačije adresiranje problema građana i građanki Srbije.

Tematski fokusi su socijalna i ekonomska pravda, zaštita životne sredine i klimatske promene, digitalizacija i ljudska prava.

Ukupno je planirano da se dodeli 15 stipendija za tri tematske oblasti, a visina stipendije koja će biti dodeljena za istraživanje je 6.000 američkih dolara u dinarskoj protivrednosti, za period od šest meseci.

Stipendije su namenjene pojedincima i malim konzorcijumima do tri osobe za sprovođenje istraživanja.

(Autonomija, foto: Pixabay)