"Prisustvujemo ozbiljnom sužavanju prostora za javnu reč i otvorenoj represiji vlasti, koja strahovito targetira novinare"

Izvršna direktorka „Slavko Ćuruvija Fondacije“ Ivana Stevanović pozvala je danas vlast da razmisli šta radi i „povuče ručnu“, jer njeno postupanje podseća na atmosferu iz 1999. godine kada je, tačno na današnji dan pre 26 godina, ubijen vlasnik Dnevnog telegrafa i časopisa Evropljanin Slavko Ćuruvija.
Ona je, ispred sedišta Drugog osnovnog suda u Beogradu, saopštila da je odloženo pripremno ročište protiv te Fondacije, zakazano za danas, koju su podneli nekadašnji pripadnici Službe državne bezbednosti, nezadovoljni pisanjem Fondacije o pravosnažnoj presudi Apelacionog suda kojom su oslobođeni optužbi za ubistvo Ćuruvije.
Prema njenim rečima, „prisustvujemo ozbiljnom sužavanju prostora za javnu reč i otvorenoj represiji vlasti, koja strahovito targetira novinare“.
Stevanović je navela da vlast zloupotrebljava institucije, nezakonito hapsi novinare i kolumniste, preti tužiocima koji ne žele da hapse novinare, i da se to čini sa najvišeg mesta vlasti.
Upozorila je da ubistvo Slavka Ćuruvije kao i novinara Dade Vujasinović i Milna Pantića „visi nad glavama novinara i svim ljudima koji kritički misle od strane vlasti, što predstavlja ozbiljno zastrašivanje i pokušaj ućutkivanja“.
Na pitanje kako se desilo da se pripremno ročište zakazuje baš na dan kada je Ćuruvija ubijen, ona je navela da želi da veruje da je u pitanju nemar, odsustvo svesti o datumu, ali da ohrabruje činjenica da je odloženo odlukom sudije koja je navela da je u pitanju zdravstveni razlog.
„Ne mogu da ulazim u to koji je zapravo razlog, da li je to dobra odluka da se ročište odloži za neki drugi datum“, rekla je Stevanović.
Smatrajući da im je povređena čast i ugled saopštenjem fondacije o oslobađajućoj presudi, tužbu su podneli nekadašnji šef beogradskog centra Službe državne bezbednosti Milan Radonjić i njeni pripadnici Ratko Romić i Miroslav Kurak, tražeći po 500.000 dinara.
Podršku fondaciji ispred Drugog osnovnog suda, dali su i predstavnici Udruženja novinara Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Asocijacije nezavisnih elektronskim medija, koji će uskoro položiti venac na mestu gde je Ćuruvija ubijen, na uskrs 11. aprila 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja.
Ćuruvija je ubijen u haustoru zgrade gde je živeo, rafalom iz automatskog pištolja u leđa, nakon čega mu je ubica dok je ležao na zemlji pucao u glavu.
Oslobađajuću presudu optuženima za ubistvo Ćuruvije, doneo je Apelacioni sud preinačeći tako presudu prvostepenog specijalnog suda kojim su bili osuđeni na zatvorske kazne od 30, odnosno 20 godina zatvora.
(Beta/Autonomija, foto: N1)