Hrvatski naučnik Ivan Đikić govorio je na televiziji N1 o pandemiji, nauci, SZO, zdravstvenoj reformi u Hrvatskoj i drugim stvarima.
Đikić kaže da će ova godina ostati upamćena po tome što je uspeo da kontroliše nekontrolisano širenje kovid bolesti. „To je veliko dostignuće globalne nauke“, rekao je Đikić za N1.
On je prokomentarisao i situaciju sa korona virusom u Kini. „SZO još ne može da proglasi kraj pandemije jer imamo izvore u određenim zemljama, a među njima je najveći fokus Kina. Kina ima problem što nije vakcinisala svoje stanovništvo ispravnim vakcinama, osim toga, veliki deo vakcina dat je radnoj populaciji, a ne starima, imali su rigorozne mere da se virus prirodno ne bi širio“, objašnjava naučnik.
On dodaje da je to dovelo do toga da stanovništvo Kine nije toliko kolektivno imuno kao što smo mi u Evropi na takve stvari. „Upravo zbog toga postoji veliki rizik u Kini, iako je omicron blaga varijanta, s obzirom na deltu, može doći do razvoja novih vrsta i podvrsta sojeva virusa koji mogu biti opasniji. Upravo zbog toga je fikus u Kini i prati se šta se dešava“, kaže Đikić i dodaje da bi SZO mogla da proglasi kraj pandemije 2023. godine.
A na pitanje da li smo posle svega spremniji za novu pandemiju, Đikić odgovara da jesmo. „Mnogo smo spremniji, ovo je bio veliki šok. Ne samo za građane, već i za političare. Mislim da je sada svest da je pandemija nešto što može da se desi bilo kada“, kaže Đikić i dodaje da je sve oni koji sada imaju novac ulažu ga u nauku i tehnologiju i industriju.
„Evropa trenutno nema dovoljno potencijala da proizvodi sopstvene lekove“, upozorava Đikić i dodaje: „Na osnovu toga smo tokom kovid-krize naučili da smo danas bolje pripremljeni za svaku buduću krizu“.
(tekst i foto: N1)