Skip to main content

Isključena struja objektima na pruzi Novi Sad – Kelebija: Istekla probna dozvola, nije tražena nova

Vojvodina 07. apr 2025.
< 1 min čitanja

"Ovo, između ostalog, podrazumeva pojedine stanične zgrade, uključujući stanice u Rumenki i Novom Sadu, ali i brzu prugu od Novog Sada do Subotice"

Objekti u probnom radu na deonici pruge Novi Sad – Subotica – Kelebija isključeni su sa električne mreže, zbog nedostatka dozvole za priključenje, saznaje 021.rs.

Ovo, između ostalog, podrazumeva pojedine stanične zgrade, uključujući stanice u Rumenki i Novom Sadu, ali i brzu prugu od Novog Sada do Subotice.

Iz Elektrodistribucije Srbije za 021.rs potvrđuju da je do isključenja sa mreže došlo jer Infrastruktura železnice Srbije nije pribavila potrebne dozvole za priključenje, a rok od godinu dana za probni rad ovih objekata je istekao.

„U ovom trenutku Elektrodistribucija Srbije nije u mogućnosti da produži rok priključenja objekata, s obzirom da je istekao rok važenja odobrenja za privremeno priključenje, a imajući u vidu odredbe Zakona o energetici i mišljenje Ministarstva rudarstva i energetike“, piše u odgovoru EDS za 021.rs.

U mišljenju Ministarstva se navodi da vreme trajanja privremenog priključenja objekta u probnom radu ne može trajati duže od probnog rada odobrenog aktom nadležnog organa, kao i da protekom tog roka nastaje dužnost operatera da isključi objekat sa sistema.

Da bi se snabdevanje električnom energijom ponovo uspostavilo, neophodno je da izvođač, odnosno Infrastruktura, prikupi svu dokumentaciju za pokretanje postupka pribavljanja upotrebne dozvole putem objedinjene procedure.

Odgovor Infrastrukture na to zašto je isključena električna energija i zašto nije tražena upotrebna dozvola portal nije dobio do objavljivanja ovog teksta.

Zanimljivo je i to što ovo javno preduzeće nije izdalo nikakvo obaveštenje o isključenju električne energije objektima na ovoj deonici.

(021, foto: Autonomija)