"Teror vlasti nad građanima vrši se kroz BIA, delove policije, neformalne grupe"

Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava kaže da je proterivanje hrvatskih državljana „međunarodna blamaža“ i teror usmeren protiv onih koji su „opasnost“ za režim. Dodao je da studentski zahtevi i protesti su reakcija na okoreli kriminal i korupciju koji vladaju u državnom sektoru. „Sistem radi onoliko koliko ga građani prinude, a koliko piše u zakonu“, istakao je on.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će jedan od zahteva koji će biti iznet na njegovom skupu u subotu u Beogradu, biti da svi koji govore o nasilju odgovaraju pred licem pravde, istovremeno targetirajući kompaniju United Media, u okviru koje posluje i N1, kao „platformu za sprovođenje nasilja u Srbiji“, kao i studente.
Ilić navodi da se radi o pokušaju zastrašivanja.
„To je pokušaj zastrašivanja. Vlast čini sve da spreči mirne pokušaje rešavanja društvene krize. Vlast sužava prostor. To ne smemo da dozvolimo, treba da sprečimo da do tog scenarija dođe, ali odgovornost za to kako će se rešiti kriza je na vlasti, a ne na građanima. Građani reaguju na ono što im vlast daje. Studentski zahtevi i protesti su reakcija na okoreli kriminal i korupciju koji vladaju u državnom sektoru. Sistem radi onoliko koliko ga građani prinude, a ne koliko piše u zakonu”, istakao je on.
„Prijava protiv NN lica, želimo reakciju TOK-a“
Zbog korišćenja oružja ili opasnog sredstva na protestu u Beogradu 15. marta, a tokom održavanja 15 minuta tišine, organizacije civilnog društva podnele su krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal za krivično delo terorizam, a zbog ozbiljne namere da se zastraše građani.
„Prijava je uperena protiv NN lica. Ko su ta lica, mi ne znamo. Mi samo znamo da je protiv velikog broja građana upotrebljena jedna sila, uređaj koji je na njih delovao tako što ih je povredio, a da ne pričamo o psihološkim posledicama. Imamo mnogo razloga da verujemo da je smisao tog akta, bilo zastrašivanje. Krivično delo terorizam postoji, između ostalog, kada se u nameri ozbiljnog zastrašivanja upotrebi opšte opasna radnja ili sredstvo koji može da izazove povredu tela građana“, navodi naš sagovornik.
TOK-u je prijava podneta, kako je kazao pravnik, da bi se izazvala reakcija ovog tužilaštva.
„Podneli smo krivičnu prijavu da bismo izazvali reakciju tog tužilaštva. To tužilaštvo je moglo, bez bilo čije krivične prijave, da formira predmet i da obavesti javnost i da kaže ‘bavimo se tim slučajem’. Ovde tužilaštvo ćuti. Da bismo sprečili tu situaciju, podneli smo zvaničnu krivičnu prijavu tom tužilaštvu“, dodao je Ilić.
Šta bi značile privremene mere iz Strazbura?
Ilić je objasnio i šta bi značile privremene mere Evropskog suda za ljudska prava.
„To znači da je Strazbur procenio da treba vanredno da reaguje. To nisu česte situacije. Smatramo da ovde ima mesta da se odreaguje. Imamo državni organ koji svakog zakona kupuje naoružanje, i ne samo što ga kupuje, nego ih montira na vozila i to nam je predstavljeno kao zvučnik. Srbija će morati da postupati po onome što je naloženo. Ako to ne uradi, ponoviće ono što je već radila. Srbija je već kršila privremene mere suda. Ta država postaje veliki problem na evropskom planu“, kazao je sagovornik N1.
Govorio je i postupcima koje vodi tužilaštvo.
„Tužilaštvo ima dva postupka i šalje različite odgovore, za različite strane. Za nas je gonićemo vas za širenje panike, za Evropu ili publiku postoji drugi postupak, a to kako se on vodi pokazuje i saopštenje Prvog osnovnog tužilaštva… 15. marta smo imali napad na građane. Takvi napadi teško da mogu da budu delo jednog čoveka. To su planirane i organizovane akcije. Takve vrste aktova na velikom političkom protestu se primenjuju ili da bi se poslala poruka vlasti, ili da vlast šalje neku poruku. Sve što se desilo posle 15. marta, pokazalo je da vlast šalje poruku. Prva poruka koji dobijemo je – nije država, nije zvučni top, to su lažne vesti“, naveo je.
Ilić je kazao i da Srbija nikada nije bila zemlja u kojoj su cvetala ljudska prava.
„Uvek su bila, za sudije i političare, jedno neobavezno štivo. Niko nije shvatio da je to deo međunarodnih i unutrašnjih pravila… Do toga smo došli opipavanjem pulsa. Kao i u svakom sistemu koji su kao naši sada, vlast opipava koja je doza straha i terora koji se koristi prema građanima, a kad se pojača, onda se tererima. To se desilo kad su batinaši izašli na ulice i palicom pretukli studente, pa smo onda imali ostavku predsednika vlade. Pre toga, godinama svedočimo da se teror vlasti nad građanima vrši kroz BIA, delove policije, neformalne grupe“, smatra pravnik.
N1 je pisao o proterivanju hrvatske državljanke kojima je deceniju živela u Srbiji, a zbog podrške studentima. Nakon što je informacija izašla u javnost, ambasador Hrvatske u Srbiji je naveo za N1 da je četvoro hrvatskih državljana proterano iz Srbije u protekla dva dana, a u poslednja tri meseca takvih slučajeva je 15.
Ilić je ovo nazvao „međunarodnom blamažom“.
„Nastavak prakse koja je započeta još za Vulinovog boravka u BIA. Šalje se poruka da svi koji ugrožavaju vlast, da će se na njega reagovati… Državljane ne mogu da proteruju, ali mogu da nas prisluškuju, da nas zatrašuju na druge načine. To je terorska služba, strahovlada – teror uperen svima onima koji su ‘opasnost’ po režim. To je međunarodna blamaža. Zbog slobode govora neko proceni da je neko neprihvatljiv bezbednosti rizik. Je l’ zaista sloboda govora nešto što je protivno ovom poretku? Ne, to je protivno ovom režimu, a ne državi“, naveo je on.