Skip to main content

Hrvatski ambasador za N1: Arien Stojanović Ivković napustila Srbiju

Jugoslavija 17. apr 2025.
2 min čitanja

"Poslednjih dana sve češće postavljaju pitanja u vezi sa mogućnošću putovanja u Srbiju"

Hrvatskoj državljanki Arien Stojanović Ivković, nakon 12 godina života u Beogradu, srpske vlasti uskratile su gostoprimstvo, proteravši je iz zemlje uz zabranu ulaska u trajanju od godinu dana. Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević izjavio je za N1 Zagreb da je doktorka napustila Srbiju u sredu, po nalogu koji je dobila 8. aprila.

„Ovako nešto se u Srbiji još nije dogodilo. Proterati ženu sa detetom iz zemlje zbog objave na Instagramu – to se do sada nikada nije desilo“, izjavila je Stojanović Ivković pošto je primila vest o proterivanju.

Povod za ovu odluku bila je njena objava na Instagramu kojom je izrazila podršku masovnim studentskim protestima u Srbiji.

Arien Stojanović Ivković diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Beogradu, gde se i zaposlila, udala za državljanina Srbije s kojim ima malo dete. Više od deset godina živela je u srpskoj prestonici i do sada nije imala nikakvih problema. Međutim, 8. aprila pozvana je u Upravu za strance, gde joj je uručeno rešenje o ukidanju privremenog boravka i zabrani ulaska u zemlju na godinu dana.

Ona tvrdi da ne zna zašto bi mogla da predstavlja bezbednosni rizik.

Izuzetno osetljiv slučaj

„Lekarka Arien Stojanović Ivković juče je napustila Srbiju. To je jedan od krajnje osetljivih slučajeva u kojem dolazi do razdvajanje porodice. Danas je krajnji rok za izlazak iz Srbije za jednog hrvatskog državljanina koji 11 godina ima svoju firmu“, izjavio je ambasador Biščević za N1 Zagreb.

On je dodao: „Želim posebno da naglasim da je izrazito negativan utisak ostavila odluka o deportaciji predstavnika Hrvatske privredne komore, koji u Srbiji radi već 12 godina. Sve skupa stvara jednu lošu atmosferu.“

Biščević je naveo i da se poslednjih dana sve češće postavljaju pitanja u vezi sa mogućnošću putovanja u Srbiju.

„Zadnjih par dana imamo upite raznih hrvatskih udruženja i pojedinaca, poput: ‘Smem li doći u Srbiju?’ Ljudi su zabrinuti, da ne kažem – zastrašeni. Ukupno je u poslenja tri meseca gotovo dvadesetak slučajeva bilo. Bila su donesena rešenja o petoro osoba u roku od tri dana. Nastala je neka vrsta zatišja nakon što smo uputili notu Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, kojom tražimo obrazloženja i dodatna pojašnjenja“, rekao je ambasador.

U godinu dana – nekoliko desetina proterivanja

„Teško mi je da nagađam da li se radi o političkoj proceni sa srpske strane“, izjavio je Biščević i ukazao na ozbiljnost situacije.

„Kad uzmete u obzir da je u proteklih godinu dana nekoliko desetina hrvatskih građana i zvaničnika sprečeno da uđe u Republiku Srbiju – onda govorimo o stvaranju jedne vrlo loše atmosfere, posebno u kontekstu naših stagnirajućih političkih odnosa, gde se ne vidi pomak u rešavanju preostalih otvorenih pitanja“, zaključio je.

(N1)