Istraživanje je pokazalo da 45,1 posto ispitanih smatra da je ulazak u Uniju dobra stvar. Da je ulazak podjednako dobar, kao i loš misli 26,6 posto. Da je loše ući u Europsku uniju, misli 25,4 posto građana, a 2,8 posto ispitanih odgovorilo je da ne zna.
Što se pak tiče pozitivnih i negativnih stvari koje dolaze s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, čini se da se građani ipak najviše vesele lakšem studiranju i zapošljavanju u državama članicama Europske unije. Naime, 76 posto ispitanika misli da će s ulaskom biti bolje studiranje u inozemstvu, a 72 posto smatra da će doći do pomaka u zapošljavanju u inozemstvu.
Za 65 posto ispitanika pozitivna posljedica ulaska bit će i kupovanje i putovanje, a 59 posto ispitanih kao adut je izdvojilo brže sudske procese.
Drukčijoj cijeni automobila veseli se 52 posto ispitanih, a vjerojatno bržem i boljem radu administracije 46 posto. Za 41 posto ispitanih pozitivna stvar ulaska u Europsku uniju bit će i kamate na kredite.
No iako je istraživanje pokazalo da većina ispitanih ulazak u EU smatra dobrom stvari, itekako su pritom svjesni negativnih posljedica.
Naime, 45 posto ispitanih strahuje od cijena hrane i potrepština koje će stići ulaskom u Europsku uniju, a 35 posto se ne veseli cijenama nekretnina.