"Mi tražimo pravdu, da se krivci i svi oni koji su učestvovali u zločinu i u rekonstrukciji nadstrešnice procesuiraju, da se svi papiri objave”
Blokada zgrane suda i tužilaštva u Novom Sadu okončana je nešto pre 14 časova. Iako je u planu bilo da se ona sutra nastavi, nakon što su Ivan Bjelić i drugi pritvoreni aktivisti pušteni na slobodu, novosadska opozicija je saopštila da se blokada odlaže, a sutra će, na konferenciji za novinare, obavestiti javnost o daljim koracima.
„Najavljenu blokadu suda odlažemo jer je u međuvremenu deo naših zahteva ispunjen (nepravedno pritvoreni aktivisti su pušteni) i jedan deo zahteva je pokrenut (pokrenut je postupak u slučaju prebijanja penzionera Ilije Kostića od strane policije)“, navedeno je u večerašnjem saopštenju novosadske opozicije.
Odbornik građanskog pokreta Bravo u novosadskoj skupštini Miran Pogačar rekao je nakon završetka blokade zgrade suda i tužilaštva da je ta akcija zapravo pritisak zbog pravde, između ostalog zbog toga što je “pod očiglednim pritiskom” iz pritvora pušten bivši ministar Goran Vesić, kao i zbog nasilja nad Ilijom Kostićem.
“Korupcija je u svim porama i mi moramo da nastavimo pritisak. Mi tražimo pravdu, da se krivci i svi oni koji su učestvovali u zločinu i u rekonstrukciji nadstrešnice procesuiraju, da se svi papiri objave” , istakao je Pogačar.
Odgovornost za zlostavljanje u policiji
Takođe, pozvao je na odgovornost i pripadnike policije, navodeći da postoje osnovane sumnje da su u pitanju šef kriminalističke policije Slobodan Dramanac i načelnik policijske uprave Novi Sad Goran Radonjić, koji su pretukli sedamdesetčetvorogodišnjeg Iliju Kostića u policijskoj stanici u Novom Sadu.
“Pozivamo da se odmah privedu oni koji su učestvovali u tome, oni kojki su gledalo to maltretiranje i zlostavljanje”, naveo je.
Ilija Kostić (74) iz Novog Sada, koji je uhapšen zbog napada biber-sprejom na policajca tokom protesta ispred tužilaštva u tom gradu, rekao je tužiocu da je pretučen u zgradi policije u Ulici kraljevića Marka i da bi prepoznao napadače kada bi ih video, ali da nije siguran jesu li uopšte u pitanju policajci.
Inače, nekoliko minuta nakon odlaska aktivista i prekida blokade, iz zgrade suda izašao je načelnik policije Goran Radonjić.
Pogačar je ponovio da će sutra širom Srbije biti organizovane komemoraticvne akcije kojima će se pokazati solidarnost i želja da se ovaj zločin istera do kraja.
U pitanju je akcija koja se održava već dve nedelje, gde građani u 11:52, što je momemnat nesreće, staju na 15 minuta na ulicama i saobraćajnicama, i time se solidarišu sa žrtvama i odaju im počast.
Za razliku od prošle nedelje, ovoga puta opozicioni poslanici i odbornici nisu se sukobljavali sa policijom na stepenicama na ulazu u zgradu jer je još pre njihovg dolaska postavljena zaštitna ograda koja je onemogućavala prilaz.
Na tu ogradu u jednom momentu zalepljene su nalepnice sa likom Aleksandra Vučića i porukom”Lažov!”.
Takođe, danas su pred zgradom suda i tužilaštva bili pripadnici žandarmerije, dok su pripadnici policijske brigade bili raspoređeni u dvorište suda.
Opozicija je blokirala sve ulaaze u zgradu, a tokom prva dva sata blokade došlo je do nekoliko manjih incidenata.
Policija je u određenim vremenskim intervalima odgurivala aktiviste koji su blokirali ulaze, da bi uspostavili koridor kojim su zaposleni ulazili u zgradu suda, a zatim se situacija smirivala.
Opozicija je u nekoliko navrata vezivala ogradu na ulazu lancima za bicikl, kako bi sprečila zaoposlene da ulaze, ali su predstavnici sudske straže te lance presekli.
U nedelju 1. decembra će, povodom mesec dana od nesreće na Železničkoj stanici, u kojoj je tragično nastradalo 15 a teško povređeno dve osobe, biti organaizovano okupljanje ispred Železničke stanice.
Organizuju ga aktivističke grupe STAV (Studenti protiv autoritarne vlasti) i Sviće simbolično u 11:52, da bi nakon toga bila organozovana šetnja do Trga Slobode, gde je planirano bojenje trga u crveno.
Takođe, tokom šetnje u 15 navrata će se stajati po minut ćutanja, kako bi se odala počast svakoj od žrtava.
Nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu urušila se 1. novembra, kada je na mestu je stradalo 14 ljudi, a troje je teško povređeno. U Kliničkom centru Vojvodine 17. novembra preminula je i 15. žrtva.
Komar Nemanja (2007) iz Stepanovićeva
Ruman Andela (2004) iz Stare Pazove
Firić Đorđe (1971) iz Kovilja
Firić Valentina (2014) iz Kovilja
Firić Sara (2018) iz Kovilja
Adamović Milica (2008) iz Kaća
Karanović Mileva (1948) iz Kaća
Arbutina Ćirić Sanja (1989) iz Kaća
Hrka Stefan (1997) iz Beograda
Milosavljević Miloš (2003) iz Knićanina
Švonja Đuro (1947) iz Stepanovićeva
Raković Vukašin (1955) iz Bukovca
Sazdovski Vasko (1979) državljanin republike Severne Makedonije, iz mesta Sveti Nikola
Raca Goranka (1966) iz Novog Sada
Ana Radonjić (2000) iz Paraćina.
(Autonomija)