U 8:41 održana je minuta šutnje, a svi mediji – uključujući i Al Jazeeru Balkans – prekinuli su program uz poruku “3. i 4. maj – Pamtimo”
Godišnjica masovnog ubistva u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu, kada je 13-godišnji učenik te škole ubio devetero školskih kolega te zaštitara, obilježava se cjelodnevnim programom “Buđenje”, koji je počeo okupljanjem porodica ubijenih, rođaka, prijatelja i građana.
Roditelji ubijene dece, prijatelji i građani u tišini su palili svijeće i ostavljali cvijeće na prostoru ispred škole.
Na ulazu u školu postavljena je ploča sa fotografijama i imenima nastradalih i ispisanim datumom kada se dogodila tragedija, dok su školski prozori i fasada na dijelu zgrade prekriveni su bijelom tkaninom sa iscrtanim plavim pticama.
U 8:41 održana je minuta šutnje, a svi mediji – uključujući i Al Jazeeru Balkans – prekinuli su program uz poruku “3. i 4. maj – Pamtimo”.
Prostor oko škole, koji je nazvan “Prostor tišine”, zatvoren je za saobraćaj.
“Ceo prostor oko Osnovne škole Vladislav Ribnikar proglašen je zonom tišine i fizički je odvojen od ostalog dela ovog kvarta. Zona tišine znači da je to prostor u kome će se odavati pošta, paliti sveće, spuštati cveće… Svi građani koji osećaju potrebu da na ovaj način iskažu solidarnost i empatiju dobrodošli su da to učine”, rekla je Al Jazeerina reporterka Jelena Glušac.
“Multidisciplinarni tim kojeg čine roditelji ubijene dece i tim stručnjaka osmislio je današnji dan, kažu da je to samo početak jedne ‘višeslojne memorijalizacije’”, dodala je.
Godišnjica ubistva devetoro učenika i čuvara škole Ribnikara bit će obilježena na više lokacija u Beogradu, pa će u prostoru kod spomenika Desanki Maksimović na Tašmajdanu biti organizovan forum u okviru kojeg će građani razgovarati sa predstavnicima Multidisciplinarnog tima o pitanjima koja se tiču uzroka i posljedica masovnih ubistava koja su se dogodila 3. maja prošle godine u Ribnikaru i 4. maja prošle godine u selima Dubona i Malo Orašje.
Građani će moći u posebne kutije ostaviti svoje prijedloge i razmišljanja koja će biti važan materijal u procesu razvijanja ideja o budućem Memorijalnom centru, a za večeras je planiran scenski program.
Val građanskih protesta
Tragedija je potaknula val građanskih protesta, a deseci hiljada ljudi idućih su mjeseci na ulicama Beograda i gradova širom Srbije tražili da se obuzda nasilje u javnom prostoru, politici i medijima.
Zahtijevane su i ostavke čelnika policije, državne i sigurnosne službe (BIA) te ukidanje reality show programa u medijima bliskim vlasti, ali tim zahtjevima nije udovoljeno.
Roditelji djece iz škole “Vladislav Ribnikar” nedavno su ponovno sivom i simbolično crvenom bojom prefarbali natpis “škola” na ulici ispred zgrade, nakon više uzaludnih zahtjeva upućenih državnim institicijama da ta škola postane memorijalni centar.
Suđenje roditeljima dječaka
Pred Višim sudom u Beogradu u toku je sudski proces protiv roditelja dječaka koji je ubio učenike i školskog čuvara.
Više javno tužilaštvo u Beogradu traži zatvorsku kaznu za dječakovog oca Vladimira Kecmanovića od 12 godina, a za majku Miljanu Kecmanović kaznu od 2,5 godine. Za vlasnika i instruktora u streljačkom klubu gdje je dječak dolazio i vježbao rukovanje oružjem traži po tri godine zatvora.
Otac Vladimir Kecmanović optužnicom se tereti za krivično djelo – teška djela protiv opće sigurnosti, jer je svog 13-godišnjeg sina obučavao da rukuje vazdušnim i vatrenim oružjem, vodio ga u streljanu, što nije primjereno dječakovom uzrastu, kao i to da oružje nije čuvao na sigurnom mjestu kako je predviđeno zakonom.
Protiv oca i majke vode se i dva parnična postupka po tužbama članova porodice ubijenih i to za naknadu nematerijalne štete usljed smrti bliske osobe.
(AJB, Foto: N1)