"Posle višenedeljne kampanje na društvenim mrežama i u režimskim tabloidima, fakultet je blokiran i postavljen je ultimatum da se otpusti Dinko Gruhonjić zbog navodnog „govora mržnje“ u montiranom snimku"

Danas je godinu dana od početka blokade Filozofskog fakulteta u Novom Sadu koju su organizovale SNS falange. Oni su zahtevali da fakultet otpusti profesora Dinka Gruhonjića zbog navodnog „govora mržnje“. Gruhonjić je i danas na meti kampanje linča Aleksandra Vučića, Srpske napredne stranke i režimskih tabloida.
Nedeljama pre blokada društvenim mrežama je kružio montiran snimak u kojem Gruhonjić navodno veliča komandanta ustaškog logora Jasenovac Dinka Šakića.
U ulazu zgrade u kojoj Gruhonjić živi sa porodicom 21. marta 2024. godine je osvanuo grafit „Dinko Šakiću za večni dom si spreman“. U potpisu se navodi neregistrovana ultradesničarska organizacija „Srpska Vojvodina“.
Podrška
Grupa aktivista i građana prekrečila je dan kasnije preteću poruku, ali je već iduće večeri ponovo osvanula poruka „Džabe si krečio“.
Pretnjama je bila izložena i novinarka i predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić.
Grupa od 80 intelektualaca i javnih ličnosti iz Srbije i regiona uputila je 25. marta 2024. „Apel za slobodu javne reči i kritičkog mišljenja“ u kojem su zahtevali od međunarodne zajednice da zaštiti živote Dinka Gruhonjića i Ane Lalić.
Potom se 27. marta 2024. godine ispred Filozofskog fakulteta okupilo više od stotinu studenata, profesora i građana kako bi podržali Dinka Gruhonjića.

Profesori su upozorili da je hajka nedopustiva, i da bi ukoliko Gruhonjić dobije otkaz, to bio opasan presedan koji bi mogao da služi za sukobe sa neistomišljenicima širom Srbije.
Podsetili su i da su targetiranju i pretnjama izloženi i studenti koji su imenom i prezimenom stali uz svog profesora.
A Studentski parlament, student prorektor i čovek sa Legijom
A Studentski parlament Filozofskog fakulteta podneo je Etičkoj komisiji prijavu protiv profesora Gruhonjića, ali nisu čekali da Etička komisija održi sednicu, već su organizovali blokadu i postavili ultimatum.
Etička komisija je Studentskom parlamentu vratila prijavu protiv Gruhonjića na dopunu, za šta su imali rok od 30 dana. Nakon tog roka Etička komisija se proglasila nenadležnom.
Na blokadu Filozofskog fakulteta su pozvali student prorektor Damjan Vakanjac i predsednica Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta Ivana Macak.

Filozofski fakultet je 28. marta 2024. godine obustavio rad nakon što je grupa uglavnom mlađih muškaraca na poziv Studentskog parlamenta upala u tu instituciju.
Oni su tražili da se profesoru tog fakulteta i novinaru Dinku Gruhonjiću uruči otkaz. Gruhonjića su optužili za govor mržnje na osnovu izmontiranog video snimka sa tribine u Dubrovniku koja je održana godinu dana ranije, gde je on navodno veličao ratnog zločinca iz Drugog svetskog rata.
Gruhonjić je to oštro demantovao i podsetio da je celu svoju novinarsku i profesorsku karijeru proveo kao dosledni borac protiv nacionalizma i protiv veličanja politike ratnih zločina u regionu.
Grupa je lancima i katancem zaključala ulaz, a vrata su dodatno blokirali stolicama. Nosili su srpske zastave, a jedan od njih bio je u majici sa likom Milorada Ulemeka Legije koji je osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića. Taj mladić u majici sa Legijinim likom je nosio transparent “Moj sinko samo nikad kao Dinko”.
U blokadi su učestvovali i studenti drugih fakulteta, ali i osobe za koje se sumnjalo da nisu studenti. Pojedini mediji i opozicione partije su tvrdili da su u blokadi učestvovali i radnici javnih i komunalnih preduzeća u Novom Sadu, kao i srednjoškolci.
Dekanat Filozofskog fakulteta je potom saopštio da nadležne institucije moraju „hitno da reaguju“, jer im je ugrožena imovina i bezbednost.
Policija je odgovorila da „blokada javne visokoobrazovne ustanove ne predstavlja osnov za prekršajnu niti krivičnu odgovornost“, saopšteno je tada iz Dekanata.

Blokada je ukinuta u nedelju, 31. marta popodne, kada je pred fakultet došao rektor Dejan Madić, zajedno sa dekanima Fakulteta tehničkih nauka Borisom Dumnićem i Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrikom Dridom.
Oni su podržali studentske zahteve i optužili Gruhonjića za govor mržnje, tako što je rektor Madić čitao rečenice iz Gruhonjićevih publicističkih kolumni, izvađene iz konteksta.
Gruhonjić je takav postupak rektora prokomentarisao rečima da mu je “ispod akademske časti” da komentariše rektorove postupke i poručio da će se videti ko u stvari treba da ide pred etičku komisiju – rektor ili on.
Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu najavio je da će se blokada nastaviti ukoliko Gruhonjić ne dobije otkaz.
Rektor Dejan Madić na sastanak sa studentima koji su blokirali fakultet nije pozvao dekanicu Filozofskog fakulteta Ivanu Živančević Sekeruš, što je ona oštro osudila.
Dekanica je kazala i da ne želi da razgovara sa studentima koji postavljaju ultimatume i podsetila da postoje jasne procedure na univerzitetu na osnovu kojih neki profesor može dobiti otkaz, ali da se u te procedure ne ubrajaju ultimatumi.
(Autonomija, foto: Autonomija, Beta, 021)