U svjetlu pogoršavanja međunarodne sigurnosne situacije, a također i kao mjera predostrožnosti, komandant operacije “Althea” prihvatio je dobrovoljnu ponudu države Francuske da se iznad Bosne i Hercegovine u narednim sedmicama izvede nekoliko trenažnih letova mlaznih aviona, saopćeno je iz EUFOR-a.
Nosač aviona “Charles-de-Gaulle” trenutno ima operativnu obuku u Sredozemnom moru i od ponedjeljka, 7. marta, njegove letjelice tipa “Rafale” će izvoditi prelete preko Zapadnog Balkana, uključujući BiH.
“U vremenima kada je sigurnosna ravnoteža u Evropi narušena, EU pokazuje svoju stalnu posvećenost i odlučnost da podrži sigurno i stabilno okruženje u BiH i na zapadnom Balkanu”, navedeno je, izmađu ostalog, u saopćenju EUFOR-a.
Jačanje mirovnih snaga
U međuvremenu je reporter Al Jazeere iz Washingtona Ivica Puljić javio kako su u Bosnu i Hercegovinu počeli pristizati dodatni vojnici iz četiri zemlje Evropske unije kako bi “ojačali mirovne snage pod vodstvom EU-a u toj balkanskoj zemlji koja se nikada nije u potpunosti oporavila od brutalnog rata 1992-95”.
“Sve četiri postrojbe rezervnih snaga iz Austrije, Bugarske, Rumunjske i Slovačke dolaze u bazu snaga Europske unije, EUFOR, izvan Sarajeva kako bi pojačali kontingent od 600 vojnika koji je već stacioniran u zemlji. Novi kontigent će ukupno imati 500 vojnika”, rekao je Puljić.
Mjera predostrožnosti
Podsjetio je da je EUFOR najavio raspoređivanje dodatnih snaga dan nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin počeo invaziju na Ukrajinu.
“Snage su taj korak opisale kao mjeru predostrožnosti kako bi se spriječilo da se pogoršanje međunarodne sigurnosne situacije proširi na Bosnu i Hercegovinu. Čvrsto proruski orijentirani čelnik bosanskih Srba, Milorad Dodik, godinama je zagovarao odvajanje poluautonomne mini-države bosanskih Srba od ostatka multietničke zemlje. Prošle zime, uz prešutnu potporu Moskve, Dodik je pojačao svoju secesionističku kampanju, obećavajući formiranje isključivo srpske vojske, pravosuđa i poreznog sustava. Europska unija se ranije u veljači obvezala ograničiti financijsku pomoć i eventualno uvesti sankcije u BiH kako bi opstao mirovni sporazum uz, posredovanje SAD-a, kojim je okončan sukob 1995. godine”, rekao je Puljić.
(AJB/Agencije, foto: Pixabay)