Skip to main content

(FOTO/VIDEO) Završena petočasovna blokada turbo kružnog toka u Novom Sadu: Vladi Srbije poručeno da povuče spornu uredbu

Građani 28. mar 2025.
4 min čitanja

"Obrazovanje je stub društva, ne rušite ga!"

Petočasovna blokada turbo kružnog toka ispred Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu okončana je zahtevom Vladi Republike Srbije da ukine Uredbu o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.

Na blokadu pod nazivom “Pet sati po uredbi” pozvali su zaposleni na FTN, kao reakciju na Uredbu Vlade Republike Srbije od 24. marta o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta..

Podsećamo, Vlada je 24. marta odlučila da će profesori u blokadi dobiti samo deo plate, a najavljen je i dolazak inspekcije na fakultete.

Prema novim pravilima naučni rad nastavnika i saradnika vrednovaće se sa 12,5 odsto u ukupnoj zaradi, dok će se nastavni rad računati sa 87,5 odsto. U praksi, to znači da će u periodima kada se nastava ne izvodi – poput trenutnih blokada koje su organizovali studenti i nastavnici na nekim univerzitetima – nastavnicima i saradnicima biti isplaćeno samo 12,5 odsto plate, s obzirom na to da će se tada uzimati u obzir isključivo naučni rad.

Posao nastavnika na visokoškolskim ustanovama podrazumevao je 20 sati nastave i 20 sati nauke nedeljno, a Uredba je promenila – na 35 sati nastave i 5 sati nauke nedeljno, što, po rečima profesora Vladimira Mihića, „omogućava da se zakonski opravda nedavanje plata profesorima“.

Zbog samo 5 sati nauke, današnja blokada će trajati 5 sati – do 15 časova.

35/5, luka i krompira

Profesori su transparentima poručili: „35/5 formula za kraj akademske karijere“, „Sila masi daje ubrzanje“, „Obrazovanje je stub društva, ne rušite ga!“, „Ne možeš da kazniš savest“, „Profesori uz studente“.

Na zelenoj površini kružnog toka, između zastava zakačen je bio transparent: „Turbo uredba vlade isteklog roka zahteva blokadu kružnog toka“.

Postavljene su bile i tende kao zakloni od kiše koja pada, a postojali su i štandovi sa osveženjem.

Blokadu, kao što je uobičajeno u Novom Sadu, obezbeđivali su bajkeri, kao i saobraćajna policija.

Na blokiranom kružnom toku bilo je moguće potpisati inicijativu za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti Odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba.

Pojedini su na štapovima, umesto transparenata, nosili krompir i luk.

Naime, predsednik Srbije izjavio je nedavno da će profesori koji su u blokadi umesto plate dobiti – krompir.

A oko 11 sati počela je priprema krompir čorbe koja je bila podeljena učesnicima blokade.

Tokom blokade, održano je i 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Protest su podržali i profesori akademske mreže „Slobodan univerzitet Novi Sad“. Oni su se pridružili kolegama sa FTN-a i tokom blokade šetali u krug turbo kružnim tokom.

Profesori: Ako se ne bavimo naukom, šta postajemo?

Profesor PMF-a Petar Vrgović istakao je da smo svi svedoci tragičnih posledica koje ishitrene odluke države mogu da donesu, zbog čega je od Vlade Republike Srbije, u ime akademske zajednice, zatražio da povuče ovu uredbu.

Naveo je i da akademska zajednica neće i ne sme da ćuti na ovakve “kozmetičke uredbe koje donose suštinske promene” njenog rada.

“Uredba kojom je naš naučno-istraživački i umetnički rad smanjen na mizernih pet sati nedeljno je nešto što pokušavamo da demonstriramo ovde. Šta je pet sat na kružnom toku – ukoliko čekate, dugo vam je, ali ukoliko se bavite naučno istraživačkim radom, šta je pet sati – ništa”, kazao je on.

Dejan Vukobratović, njegov kolega sa istog fakulteta, postavlja pitanje Vladi kako „u tih sat vremena dnevno po njihovoj proceni da smestimo sve naše oblasti“.

On je objasnio kako bi funkcionisala ta uredba.

„U mom slučaju je 80 odsto nauka i istraživanje, a 20 odsto nastava. Ne mislim da tu trpi nastava. Bez tih 80 odsto rada u nauci ne bismo imali goriva za nastavu… Ova uredba je uvreda, za sve nas koji smo uložili ogroman trud da srpska nauka bude na evropskom nivou. Ona je osim što je uvredljiva i štetna, jer preti da ponovo unazadi srpsku nauku“, rekao je Vukobratović.

Nataša Milić, profesorka na Medicinskom fakultetu, istakla je da univerzitetski profesori nemaju pauzu, jer svaki slobodan dan koriste da se posvete nauci.

„Naučna dostignuća ne daju samo odgovore na pitanje da li su plastične boce bezbedne, koliko je dozvoljena količina aflatoksina u mleku i da li treba eksploatisati litijum. Nauka jača demokratska drustva, štiti od cenzure naučne i drustvene misli. Nauka oblikuje svet u kojem živimo. Profesori u saradnji sa studentima podstiču mlade ljude da razmišljaju i donose odluke“, rekla je Milić.

Dostavljač jurio biciklističkom stazom, umalo pregazio pešake

Nedaleko od blokiranog kružnog toka, kod zgrade Agrovojvodine na Bulevaru cara Lazara, došlo je do incidenta kada se dostavljač Wolt-a u punoj brzini zaleteo automobilom i umalo pregazio ljude koji su se kretali pešačkom i biciklističkom stazom.

Taj deo Bulevara cara Lazara nije prohodan za saobraćaj zbog blokade turbo kružnog toka, pa su odmah pritrčali redari i zvali policiju.

Dostavljač je, inače, vozio po biciklističkoj stazi i rekao da se žurio „da se hrana ne bi ohladila“.

(Beta/Autonomija, foto: Autonomija)