"Cilj im je da u medijima stvaraju iskrivljene slike o događajima i ličnostima i tako stvaraju podele među građanima i građankama"

FakeNews Tragač (FNT) saopštio je danas da je dokumentovao širenje dezinformacija o studentskim protestima i blokadama, te da je u periodu od 40 dana zabaležio čak 1386 manipulativnih medijskih sadržaja, od kojih je više od polovine objavljeno na tri portala.
Redakcija FakeNews Tragača navela je da je od 24. januara konstantno i gotovo svakodnevno analizirala 15 najčitanijih domaćih portala (prema Gemiusovoj listi 23.1.2025), a u cilju potrage za manipulativnim informacijama koje su se odnosile na studentske proteste i blokade širom Srbije.
Na taj potez odlučili se se, kako su istakli, iz solidarnosti prema studentima koji su na meti manipulacija i dezinformacija, ali i zbog “arhiviranja nepočinstva medija u slučaju da oni pokušaju da ih obrišu”, kao i zato da bi ukazali na funkcionisanje dezinformativnih kampanja čiji je „cilj da u medijima stvaraju iskrivljene slike o događajima i ličnostima i tako stvaraju podele među građanima i građankama“.
“U prvih 40 dana praćenja medija zabeležili smo više od 1300 manipulativnih vesti o studentskim blokadama i protestima. Nalaze smo svakodnevno objavljivali u formi beleški u kojima smo saopštavali koliko je manipulativnih vesti na portalima objavljeno, i koji su najupečatljiviji primeri štetnih medijskih narativa o blokadama i protestima”, naveli su u saopštenju.
U analizi su vesti su razvrstali po tome koji medij ih je objavio, i po tome ko je izvor manipulacija.
Otkrili su da su u najviše slučajeva, čak 869, zapravo sami mediji kreirali manipulacije, bilo da je reč o originalnim sadržajima ili onima koji su preneti iz drugih medija. U 373 slučaja manipulacija potiče iz izjave političara koju je medij preneo, dok su 144 takve vesti nastale na osnovu obmanjujućih izjava drugih javnih ličnosti, pokazalo je istraživanje FNT.
Kao šampione u prenošenju lažnih i manipulativnih vesti istakli su tri portala: Alo, Informer i Novosti.
“Ova tri portala su zajedničkim snagama prenela više od polovine manipulativnih vesti iz ukupnog korpusa blokadne beležnice (739). Najviše ih je preneo Alo (282), drugo mesto osvojio je Informer (268), a treće Novosti (189)”, istakli su u saopštenju.
Iz FTN su dodali da se njihov posa onije završio nakon 40 dana praćenja, odnosno 3. marta, jer su odlučili da od tog trenutka nastave da prate samo ova tri portala.
“Od 3. marta do danas, u Beležnicu koju objavljujemo svakog ponedeljka, upisano je više od 700 manipulativnih vesti koje smo pronašli na pomenuta tri portala”, ukazali su u saopštenju.
Redakcija je dodala da sve podatke koje objavljuju mogu da se nađu na sajtu fakenews, a presek stanja nakon četrdesetodnevnog praćenja, od 23. januara do 3. marta, objavljen je na ovom linku.
“Mnoge od manipulacija koje beležimo – poput one da se na protestu „15. za 15“ pojavila zastava OVK ili one da među studentima vlada šuga – ponavljaju se u medijima uprkos Tragačevim naporima da ih rasvetli”, upozorili su iz FTN.
(Autonomija/foto: N1)