"Ovogodišnje izdanje festivala biće otvoreno projekcijom višestruko nagrađivanog filma Radivoja Andrića 'Leto kada sam naučila da letim', koji nam donosi nežnu priču o odrastanju i opraštanju"
Jubilarno deseto izdanje festivala “Miredita, dobar dan!”, jedinstvenog kulturnog događaja koji se od 2014. godine organizuje u Beogradu i Prištini, biće održano od 4. do 6. maja u Prištini uz predstavljanje moderne umetničke, kulturne i društvene scene Srbije i uz pokretanje važnih pitanja koja se tiču kako prošlosti tako i budućnosti u vremenima koja predstavljaju veliki izazov za kosovsko i srpsko društvo.
Kako se navodi u saopštenju Inicijatiuve mladih za ljudska prava (YIHR), građani i građanke Prištine imaće priliku da detaljnije upoznaju kulturnu scenu Srbije, muzičare, filmske i književne autore i autorke.
“Uprkos aktuelnim izazovima i odnosima Kosova i Srbije, festival ‘Miredita, dobar dan!’ i dalje ostaje jedna od retkih platformi koja nudi prostor za kulturnu razmenu, kao i dijalog o pitanjima i temama o kojima se inače ne raspravlja. Razumemo da postoje duboko ukorenjena politička i istorijska pitanja koja nastavljaju da stvaraju podele između naših društava, ali čvrsto verujemo da kulturna razmena i saradnja mogu biti moćno oruđe za promovisanje pomirenja i izgradnju mirne budućnosti. Kroz ‘Miredita, dobar dan!’ festival, cilj nam je da stvorimo održivu tradiciju saradnje između kosovskog i srpskog društva i pozivamo sve da nam se pridruže u ovom kontinuiranom naporu”, rekao je Kuštrim Kolići iz organizacije Integra sa Kosova.
Ovogodišnje izdanje festivala biće otvoreno projekcijom višestruko nagrađivanog filma Radivoja Andrića “Leto kada sam naučila da letim”, koji nam donosi nežnu priču o odrastanju i opraštanju. Prištinska publika će imati priliku da se upozna sa radom i muzikom ženskog romskog benda “Pretty Loud”, koje kroz svoje pesme na romskom, srpskom i engleskom jeziku govore o stereotipima, socijalnoj pravdi, rasi ali i o svojim izazovima i nadanjima. Pesnikinja Mirjana Narandžić i pesnik Đorđe Simić će u formi poetske večeri imati priliku da pričaju o svom pesničkom radu, svojim zbirkama i da svoje pesme predstave publici u Prištini.
“Imali smo tešku godinu za nama kada govorimo o saradnji i dijalogu Srbije i Kosova, stoga je ovogodišnji festival jedna od retkih svetlih tačaka razmene i razgovora. Kroz kulturu, umetnost i razgovore nastavljamo da približavamo mlade ljude i kulturne radnike i radnice. Svaka veza koju izgradimo na ovaj način je krucijalna za budućnost o kojoj svi sanjamo, a koja nam nažalost deluje sve dalje. Međutim, sva kompleksnost odnosa Srbije i Kosova samo je razlog više da svi oni koji u svojim srcima i glavama imaju mesta za iskustva i priče „drugog“ nastave da rade na kreiranju novih odnosa i unapređivanju razmena na svim nivoima”, rekla je Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava.
Kao i ranijih godina, tokom festivala razgovaraćemo o važnim temama za Kosovo i Srbiju kroz promociju knjige “Druga Srbija: Srđa Popović”, Škeljzena Gašija i debatu “Drugo nasleđe”, debatu “Sloboda kretanja u regionu: Vreme je”, promociju knjige “Trenutak kada je meni počeo rat” i razgovor sa autorima/kama knjige.
Poslednji festivalski dan zatvorićemo predstavom Ivora Martinića “Bilo bi šteta da biljke krepaju” i muzikom koju će nam puštati beogradski DJ Flip.
Cilj festivala “Mirëdita, dobar dan!” je predstavljanje srpske umetničke i kulturne scene u Prištini, kao i kulturne scene Kosova u Srbiji, kroz susrete umetnika i umetnica, razmenu ideja, razgovor o budućnosti odnosa dva društva, ali i kreiranje tradicije saradnje između građana i građanki Kosova i Srbije.
Inspiracija za festival “Mirëdita, dobar dan” je Bekim Fehmiju, poznati albanski, kosovski, beogradski i jugoslovenski glumac koji predstavlja simbol jedinstva, kao i mogućnosti povezivanja dva kulturna prostora u jednu jedinstvenu celinu.
Ulaz na sve događaje u okviru festivala je besplatan.
Festival “Mirëdita, dobar dan!” organizuju organizacija Integra (Kosovo), Inicijativa mladih za ljudska prava (Srbija) i Građanske inicijative (Srbija), uz podršku Evropske unije, Fonda za Zapadni Balkan, Ministarstva kulture, omladine i sporta Republike Kosovo i Rokfeler Fondacije.
(Autonomija, foto: YIHR)