Skip to main content

Evropski parlament pozvao Srbiju da ne izruči beloruskog aktivistu

Jugoslavija 19. сеп 2024.
2 min čitanja

"U beloruskim zatvorima nalazi se više od 1.500 političkih zatvorenika. Među njima su novinari, aktivisti za ljudska prava i političari"

Evropski parlament (EP) usvojio je 19. septembra Rezoluciju o političkim zatvorenicima u Belorusiji, u kojoj je pozvao Srbiju da se uzdrži od izručenja beloruskog aktiviste i novinara Andreja Gnjota.

„Politički zatvorenici u Belorusiji moraju biti oslobođeni, režim mora biti pozvan na odgovornost i zaustaviti progon beloruskih građana u egzilu“, piše u saopštenju EP.

Rezolucija je usvojena sa 549 glasova za, 21 protiv i 37 uzdržanih.

Kako piše u predlogu Rezolucije, kao primer zabrinutosti progona u egzilu navodi se slučaj Andreja Gnjota u Srbiji i „zloupotreba Interpolovih naloga za hapšenje radi izručenja političkih protivnika iz zemalja koje nisu članice EU“.

„Evropski parlament poziva Srbiju da se uzdrži od izručenja beloruskog novinara Andreja Gnjota i da EU i države članice prate njegov slučaj“, piše u tekstu predloga Rezolucije.

Gnjot je krajem oktobra 2023. uhapšen na beogradskom aerodromu, po poternici Interpola koju je za njim raspisala Belorusija. Ta poternica je u međuvremenu ukinuta.

Ovog kritičara beloruskog režima, u Minsku terete za navodnu utaju poreza.

Od juna ove godine mu je zatvorska kazna zamenjena kućnim pritvorom. On u Beogradu čeka konačnu odluku Srbije o izručenju.

Gnjot optužbe beloruskih vlasti protiv njega naziva „lažnim“, navodeći da je u pitanju „sistemski mehanizam gonjenja“ političkih protivnika od strane režima u Minsku.

On je jedan od nekoliko stotina hiljada građana Belorusije koji su učestvovali u masovnim demonstracijama 2020. godine, osporavajući pobedu Lukašenka na predsedničkim izborima.

Zapadne zemlje ne priznaju rezultate tih izbora, a Evropska unija je uvela sankcije Minsku zbog represije nad učesnicima demonstracija.

U Belorusiji je trideset godina na vlasti Aleksandar Lukašenko, optužen za represiju nad političkim neistomišljenicima.

U beloruskim zatvorima nalazi se više od 1.500 političkih zatvorenika. Među njima su novinari, aktivisti za ljudska prava i političari.

Poslanici Evropskog parlamenta pozvali su 19. septembra beloruske vlasti da dostave informacije o situaciji političkih zatvorenika i omoguće im pristup advokatima, članovima porodice i Međunarodnom komitetu Crvenog krsta.

„Beloruske vlasti treba odmah i bezuslovno da ih sve oslobode“, dodaju poslanici Evropskog parlamenta.

U Rezoluciji se naglašava i zabrinutost poslanika EP zbog 300.000 Belorusa koji su bili primorani da napuste Belorusiju od 2020. godine i koji se suočavaju sa političkim progonom u inostranstvu.

Poslanici EP pozvali su EU i njene države članice da pojačaju sankcije protiv pojedinaca i entiteta odgovornih za represiju u Belorusiji i da rade na tome da režim predsednika Belorusije Lukašenka bude odgovoran za svoje zločine.

EP je naložio svom predsedniku da ovu Rezoluciju prosledi Srbiji, ali i državama članicama EU, organima EU, Evropskom sudu za ljudska prava, Savetu Evrope, Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), kao i vlastima Belorusije.

(Radio Slobodna Evropa, foto: Veran Matić)