Skip to main content

DW: Kritikovati Putina je opasno po život

Planeta 26. авг 2023.
4 min čitanja

Pregled slučajeva poslednjih 20 godina koji to dokazuju

Jevgenij Prigožin navodno je poginuo u avionskoj nesreći. Iako su okolnosti još uvek nejasne: kritikovati ruskog predsednika Putina je opasno po život. Evo pregleda slučajeva poslednjih 20 godina koji to dokazuju.

Septembar 2022. – pad kroz prozor Ravila Maganova

Direktor ruske naftne kompanije Lukoil preminuo je nakon pada sa šestog sprata jedne moskovske bolnice. Policija pretpostavlja da se radilo o samoubistvu. Maganovu su u klinici, pored problema sa srcem, dijagnostikovali i depresiju. Ruski naftni gigant Lukoil je prva velika ruska kompanija koja je pozvala na prekid rata u Ukrajini. Smrt Maganova nije bila prva iznenadna smrt u Lukoilu od izbijanja rata: menadžer Aleksandar Subotin navodno je preminuo tokom terapije za lečenje alkoholizma.

Avgust 2020. – otrov u donjem vešu Alekseja Navaljnog

Putinov najoštriji kritičar je kolabirao na domaćem letu iz Tomska za Moskvu. Nakon prinudnog sletanja u komatoznom stanju bio je na lečenju u Omsku u Sibiru. Zatim je prebačen u berlinsku bolnicu „Šarite“ (Charité), gde je utvrđeno da je otrovan hemijskim nervnim agensom Novičokom, koji je razvijen u Sovjetskom Savezu. Navaljni je kasnije na platformi Jutjub objavio snimak telefonskog razgovora sa navodnim agentom ruske unutrašnje obaveštajne službe FSB, koji je priznao napad. Otrov je navodno bio pričvršćen na unutrašnjoj strani donjeg veša Navaljnog. Služveni Kremlj govori o „neistinama“.

Avgust 2019. – ubistvo u parku Tirgarten usred Berlina

Selimkan Kangošvili, Gruzijac čečenskog porekla koji se nekada borio protiv Rusa na Kavkazu, ubijen je sa tri metka u glavu i leđa usred bela dana u glavnom gradu Nemačke. Počinitelj, agent ruske tajne službe Vadim Krasikov, uhapšen je na mestu zločina i dve godine kasnije osuđen je na doživotni zatvor.

April 2019. – paralele sa Navaljnim u slučaju Dmitrija Bikova

Pesnik i satiričar Bikov, koji u stihovima oštro kritikuje Vladimira Putina, bio je na turneji u Sibiru kada mu je pozlilo u avionu. Iz još uvek nerazjašnjenih razloga bio je pet dana u komi i priključen na respirator. Navodno su na delu bili isti ljudi tajne službe za koje se tvrdi da su bili uključeni i u napad na Navaljnog.

Septembar 2018. – simptomi trovanja kod Pjotra Versilova

Nakon sudskog ročišta u Moskvi, 30-godišnji umetnik i aktivista iz grupe Pusi Rajot požalio se na probleme sa vidom, govorom i pokretima. Na finalu Svetskog prvenstva u fudbalu 2018. u Moskvi, Versilov je utrčao na teren kako bi skrenuo pažnju na policijsko nasilje u zemlji. Kasnije je i on lečen u berlinskoj bolnici „Šarite”. Prema oceni lekara, verovatno je bio otrovan.

Mart 2018. – nervni otrov na kvaki Sergeja Skripalja

Ruski dvostruki agent Sergej Skripall i njegova ćerka Julija pronađeni su bez svesti na klupi u parku u mestu Solsberi u Velikoj Britaniji, gde je živeo. Oboje su preživeli napad nervnim otrovom Novičok, za razliku od Britanke Don Stardžes, koja je takođe došla u kontakt sa nervnim otrovom i kasnije umrla. Britanska policija veruje da je otrov bio nanesen kao lepljiva supstanca na kvaku vrata.

Septembar 2015. – ubistvo Borisa Njemcova u vidokrugu Kremlja

Bivši zamenik premijera Ruske Federacije u vreme Borisa Jeljcina i istaknuti Putinov kritičar, išao je pešice kući sa devojkom preko Velikog moskovskog mosta u centru grada kada se iza njega zaustavio automobil u kojem su bile četiri osobe. Njemcov je ubijen sa četiri metka u leđa i potiljak. Tri sata pre toga ponovo je u radijskoj emisiji oštro kritikovao Vladimira Putina. Godine 2017. trojica Čečena osuđena su na dugogodišnje zatvorske kazne, a nalogodavac i motiv ubistva do danas su ostali nejasni.

Juli 2009. – Natalija Estemirova mrtva u jarku

Istoričarka i tadašnja šefica organizacije za ljudska prava Memorial, oteta je ispred svoje kuće u čečenskoj prestonici Groznom, a nekoliko sati kasnije pronađena je mrtva u jarku u susednoj republici Ingušetiji, sa više prostrelnih rana na glavi i grudima. Estemirova je pre toga optuživala ruske bezbednosne snage i ozloglašene smrtne jedinice odane republičkom lideru Ramzanu Kadirovu za otmice i kršenja ljudskih prava. Istraga o ubistvu nije dala rezultate.

Januar 2009. – nacionalisti ubijaju Stanislava Markelova i Anastasiju Baburovu

Advokat za ljudska prava i radnik organizacije Memorial upucan je u glavu na ulici u Moskvi. Markelov je zastupao čečenske porodice čiji su članovi bili žrtve kršenja ljudskih prava i radio je na rasvjetljavanju radikalne desničarske scene. U napadu je ubijena i novinarka opozicionog lista Novaja Gazeta, Baburova. Napadači dolaze iz jedne fašističke organizacije. Ostaje nejasno da li se radi o naručenom ubistvu.

Novembar 2006. – šoljica čaja za Aleksandra Litvinjenka

Bivši službenik tajne službe, a kasnije prebeg i Putinov protivnik, preminuo je u londonskoj bolnici od trovanja radioaktivnom supstancom polonijum-210. U svojoj knjizi „FSB razara Rusiju“ optužio je tajnu službu da je organizovala eksplozije stambenih zgrada 1999. godine u Moskvi, kao i neke druge terorističke napade u Rusiji, kako bi opravdala rat u Čečeniji i dovela Vladimira Putina na vlast. Navodno je otrov bio stavljen u Litvinenkov čaj u hotelskom baru. Ni zbog ovog zločina niko nije završio iza rešetaka.

Oktobar 2006. – Ana Politkovskaja ubijena u liftu

Kritičarka vlade i novinarka lista Novaja Gazeta, koja je verovatno takođe trebalo da bude otrovana čajem u avionu 2004. godine, na kraju je ubijena u liftu svoje kuće sa pet metaka u grudi i glavu. I to na Putinov rođendan. Politkovskaja se smatrala moralnom zagovornicom Čečenije i kritikovala je tamošnje uslove, kao i ratne zločine koje je počinila ruska vojska. Petero osumnjičenih osuđeno je na dugogodišnje zatvorske kazne, a nalogodavci do danas nisu pronađeni.

Jul 2003. – Mučna smrt za Jurija Ščekočihina

Novinar lista Novaja Gazeta, koji je krajem devedesetih godina bio opozicioni poslanik u Državnoj dumi i kritikovao korupciju i organizovani kriminal u Rusiji, umire nakon višenedeljne agonije od posledica misterioznog trovanja. Koža se odvaja od tela, jedan organ za drugim otkazuje. Ruske vlasti odbijaju da izvrše obdukciju tela, medicinska dokumentacija nestaje. Ispitivanje uzorka kože u Londonu kasnije ukazuje na prisustvo otrovnog teškog metala talijuma, koji je često koristila sovjetska tajna služba KGB.

April 2003. – Ubistvo političara Sergeja Jušenkova

Bivši ruski ministar informacija, suosnivač stranke „Liberalna Rusija“ i protivnik Putina, Sergej Jušenkov, ubijen je ispred svoje kuće u Moskvi sa više metaka u grudi, a ubistvo nikada nije rasvetljeno. Jušenkov je bio član Odbora za tajne službe Državne dume i jedan od najžešćih kritičara rata u Čečeniji i naslednika KGB-a, organizacije FSB. On je drugi političar liberalne stranke koji je postao žrtva atentata. U avgustu 2002. godine, ubijen je Vladimir Golovljov dok je šetao psa.

(Oliver Piper, DW / Foto: Beta-AP)